Reklama

Eurowizja 2022

Kalush Orchestra wygrywa Eurowizję. Wołodymyr Zełenski z poruszającym wpisem

14 maja Kalush Orchestra wygrali Eurowizję 2022. Wołodymyr Zełenski chwilę później opublikował poruszający wpis na Instagramie. "W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji" - pisze prezydent.

Wołodymyr Zełenski o wygranej Kalush Orchestra

Kalush Orchestra to stosunkowo młody projekt na ukraińskiej scenie muzycznej. Grupa w swoich utworach łączy rap z ukraińską muzyką folkową. Zespół tworzą raper Ołeh Psiuk oraz muzycy Tymofij Muzyczuk i Witałij Dużyk, a także DJ MS Kyłymmen.

Zespół ma już na koncie przebój "Shtomber Womber". A do ukraińskich eliminacji zgłosili się z piosenką "Stefania", poświęconej matce głównego wokalisty.

Sprawdź tekst "Stefania" w serwisie Teksciory!

Reklama

Ukraińcy z Kalush Orchestra od samego początku byli wymieniani w gronie faworytów, jednak na przełomie lutego i marca formacja wystrzeliła w notowaniach bukmacherów na pierwsze miejsce i dla wielu typujących była murowanym kandydatem do zwycięstwa. 

"Niektórzy ludzie mówią, że być może wygramy z powodu wojny, ale nasza piosenka była wśród pięciu faworytek jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu, co znaczy, że ludzie lubią ją niezależnie od okoliczności" - stwierdził Ołeh Psiuk.

Ostatecznie Ukraińcy zdystansowali swoich rywali na Eurowizji, zdobywając 631 punktów, w tym 439 punktów od widzów. Druga Wielka Brytania zdobyła 466 punktów.

Wołodymyr Zełenski: "Nasza odwaga imponuje światu, nasza muzyka podbija Europę"

Chwilę po ogłoszeniu wyniku, na oficjalnym profilu prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego na Instagramie, pojawił się poruszający wpis.

"Nasza odwaga imponuje światu, nasza muzyka podbija Europę!" - pisze Zełenski.

Prezydent zapowiada, że zgodnie z tradycją, Ukraina zorganizuje w przyszłym roku konkurs Eurowizji.

"W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! Po raz trzeci w swojej historii. I wierzę - nie ostatni. Dołożymy wszelkich starań, aby jednego dnia gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu. Wolnym, spokojnym, odbudowanym!" - zapewnia prezydent.

"Dziękujemy Kalush Orchestra i wszystkim, którzy na nas głosowali! Jestem pewien, że nasz zwycięski akord w walce z wrogiem jest coraz bliżej" - zakończył.

Kalush Orchestra - kim są?

22 lutego ostatecznie zdecydowano, że do Turynu wyjedzie Kalush Orchestra z piosenką "Stefania". Co ciekawe zespół w eliminacjach był zdecydowanym faworytem widzów.

Dwa dni po wyborze Kalush Orchestry, Rosja rozpętała wojnę w Ukrainie. W tym momencie muzyka dla zespołu zeszła na drugi plan. Członkowie składu ruszyli do pomocy potrzebującym, a część z nich broniła wolności swojego kraju z karabinem w ręku. "Stefania" natomiast stała się nieoficjalnym hymnem walczących Ukraińców.

Po stopniowym odpieraniu Rosjan i przeniesieniu się głównych walk na wschód Ukrainy, Kalush Orchestra otrzymali specjalne pozwolenie na wyjazd z kraju i rozpoczęcie przygotowań do konkursu Eurowizji.

Zespół poinformował, że na eurowizyjnej scenie nie pojawi się z nimi jeden z tancerzy, który zdecydował się dołączyć do armii w Kijowie. Jak stwierdził, nie przerwie walki o ojczyznę dla udziału w Eurowizji.