Reklama

Eurowizja 2022

Eurowizja 2022: Polska wygra konkurs? Bukmacherzy nie mają wątpliwości!

Choć nie poznaliśmy jeszcze piosenki, która będzie reprezentować Polskę podczas tegorocznego konkursu, to wiemy już, jakie szanse dają Polakom bukmacherzy. Okazuje się, że Polska jest jednym z faworytów!

Choć nie poznaliśmy jeszcze piosenki, która będzie reprezentować Polskę podczas tegorocznego konkursu, to wiemy już, jakie szanse dają Polakom bukmacherzy. Okazuje się, że Polska jest jednym z faworytów!
Triumfatorem Eurowizji 2021 był zespół Maneskin /Vyacheslav Prokofyev/TASS /Getty Images

Eurowizja będzie organizowana już po raz 66.! W tym roku konkurs odbędzie się w Turynie, we Włoszech - to zasługa zespołu Maneskin (sprawdź!), który w tamtym roku zdobył pierwsze miejsce. 

Losowanie półfinałów Eurowizji 2022 odbyło się 25 stycznia 2022 roku, chociaż nie są znani jeszcze reprezentanci wszystkich krajów biorących udział w konkursie. Wyłoniono dopiero ośmiu z nich, a jeśli chodzi o piosenki, które usłyszymy w konkursie, poznaliśmy dopiero trzy. 

Reklama

Przypomnijmy, że początkowo Telewizja Polska planowała wyłonić artystę, który będzie reprezentował nasz kraj na Eurowizji w 2022 roku już 3 stycznia. Następnie datę wyboru zmieniono na 15 stycznia.

Na trzy dni przed datą ogłoszenia wykonawców w sieci pojawiły się informacje, że kierownictwo TVP zmieniło zdanie i zorganizowany zostanie specjalny koncert, na którym wyłoniony zostanie polski reprezentant. Te doniesienia potwierdził ostatecznie Jacek Kurski

14 stycznia TVP ujawniła listę wykonawców, którzy wystąpią w polskich preselekcjach do Eurowizji 2022. Poznaliśmy też utwory, z którymi będą walczyć o wyjazd do Turynu. 

Uczestnicy Krajowych Eliminacji do Konkursu Eurowizji to:

1. Ania Byrcyn - "Dokąd?"
2. Daria - "Paranoia"
3. Emila Dębska (Mila) - "All I Need"
4. Karolina Lizer - "Czysta woda"
5. Karolina Stanisławczyk & Chika Toro - "Move"
6. Kuba Szmajkowski - "Lovesick"
7. Lidia Kopania - "Why Does It Hurt"
8. Krystian Ochman - "River"
9. Julia & Wiktoria Szlachta - "Drogowskazy"
10. Unmute - "Głośniej niż decybele".

Sprawdź tekst do utworu "Paranoia" w serwisie Tekściory.pl

Koncert odbędzie się  19 lutego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w TVP.

Reprezentant zostanie wyłoniony dzięki sumie głosów jurorskich oraz głosów publiczności. W ramach koncertu zostanie uruchomiony system teległosowania, dzięki czemu prawo współdecydowania będzie miała również publiczność zgromadzona przed telewizorami.

Okazuje się, że według bukmacherów Polska ma największe szanse na zwycięstwo w tegorocznym konkursie. Fani Eurowizji, którzy śledzą konkurs co roku twierdzą, że za wszystko odpowiada zapowiadana na 3 lutego premiera piosenki Krystiana Ochmana. Według Plejady miało dojść do wycieku piosenki, która bardzo spodobała się obserwatorom konkursu. 

Ostatni raz Polska była tak wysoko w przewidywaniach zaledwie w grudniu, gdy mieliśmy poznać reprezentanta wybranego przez TVP. Czy tak, jak w przypadku grudnia, Polska zaraz spadnie w notowaniu, a może utrzyma się na wysokim miejscu - dowiemy się już wkrótce.

Eurowizja 2022: Losowanie kolejności występów. W którym półfinale Polska?

W ubiegłym tygodniu miało miejsce losowanie półfinałów, które odbyło się w Palazzo Madama e Casaforte degli Acaja w Turynie.

W trakcie transmisji pokazane zostało logo tegorocznej Eurowizji oraz jej motto: "The sound of beauty". 

Ważnym elementem było także przekazanie insygniów Eurowizji - burmistrz Rotterdamu, miasta goszczącego konkurs w poprzedniej edycji, przekazał je burmistrzowi Turynu, w którym odbędzie się tegoroczna edycja. Polska wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału.

Eurowizja 2022 odbędzie się w dnia 10-14 maja 2022 roku w Turynie. Podczas konkursu wystąpi 41 państw. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji (kraje tzw. Wielkie Piątki - Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy mają zapewniony start w finale), a w finale wyłącznie 25. 

Do konkursu powróciły Armenia i Czarnogóra