Reklama

Eurowizja 2022

Eurowizja 2022: Polak będzie reprezentować... San Marino?!

Eurowizja 2022 coraz bliżej. Uczestniczące kraje już wkrótce przedstawią swoich reprezentantów. Zaskakujące plotki dochodzą z San Marino, które w ubiegłym roku zaprezentowało się z utworem Senhit i Flo Ridy. Tym razem kandydatem San Marino będzie... Polak?

Eurowizja 2022 coraz bliżej. Uczestniczące kraje już wkrótce przedstawią swoich reprezentantów. Zaskakujące plotki dochodzą z San Marino, które w ubiegłym roku zaprezentowało się z utworem Senhit i Flo Ridy. Tym razem kandydatem San Marino będzie... Polak?
Jeremi Sikorski będzie reprezentować San Marino na Eurowizji 2022? /AKPA

Wszyscy gorączkowo oczekują nazwiska reprezentanta Polski na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji 2022, którego ma wybrać wewnętrzna komisja TVP. Utwory do preselekcji można było zgłaszać do 20 listopada 2021 r.

I choć prawdopodobnie zwycięzcę polskich preselekcji poznamy lada dzień, to w międzyczasie pojawiają się informacje na temat polskich kandydatów, którzy próbują swoich sił w innym kraju. Według portalu Eurowizja.org, o reprezentowanie San Marino zawalczą Jeremi Sikorski oraz Marcin Szczurski. Pierwszy z nich jest znany m.in. z 12. edycji programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo" Polsatu (zajął w nim 5. miejsce). Na swoim koncie ma też trzy albumy studyjne, a ostatnio współpracował m.in. z Viki Gabor.

Reklama

Marcin Szczurski natomiast potwierdził na swoim instagramie doniesienia mediów. "Lecimy do San Marino, by powalczyć o Eurowizję" - napisał. Szczurski jest wokalistą i kompozytorem, a na co dzień zajmuje się muzykoterapią. W październiku ubiegłego roku pojawił się jego debiutancki album "W poszukiwaniu siebie". Muzyk jest dumny, że mógł spróbować w eliminacjach i liczy na to, że uda mu się odnieść sukces.

Przy okazji we wpisie opisał swój żal związany z niemożnością wystąpienia jako reprezentant Polski. "Bardzo mi przykro, ze nie mogłem wystartować w preselekcjach w Polsce, bo i tak nie miałbym największych szans konkurować ze znanymi artystami, którzy mają wsparcie dużych wytwórni, świetną promocje lub decyzja o zwycięzcy mogłaby być podjęta w niezależnym głosowaniu TVP bez konkursu. A w kulisach świata muzycznego mówi się już o konkretnym reprezentancie Polski, wiec sprawa byłaby pozamiatana...."  - czytamy na jego Facebooku [pisownia oryginalna].

Na angielskiej Wikipedii jest specjalne hasło stworzone pod tegoroczne poczynania San Marino na Eurowizji. Wśród uczestników, którzy mieli wziąć udział w preselekcjach oprócz wspomnianych już Sikorskiego i Szczerskiego, jest także Joanna Popik. Reprezentanta San Marino poznamy 19 lutego 2022 roku.

Eurowizja 2022: Kto pojedzie z Polski?

Zaledwie dzisiaj Jastrząb Post, powołując się na osobę związaną z telewizją publiczną, podało, że TVP całkowicie zmienia zasady, a wybór reprezentanta na Eurowizję 2022 dokona się podczas koncertu preselekcyjnego. Podobnie było dwa lata temu, wówczas Alicja Szemplińska (sprawdź!) wygrała w programie "Szansa na sukces. Eurowizja 2020" (ostatecznie konkurs został odwołany z powodu pandemii koronawirusa).

"TVP w połowie lutego szykuje koncert preselekcyjny z udziałem 10 kandydatów. Wśród nich nie zabraknie faworytów internautów: Krystiana Ochmana (zobacz!), Ani Byrcyn i Darii Marx" - mówił w rozmowie z Jastrząb Post anonimowy informator.

Według tych informacji, zwycięską piosenkę wybierze komisja złożona z osób związanych z polskim rynkiem muzycznym, ale swój głos będą mogli oddawać również widzowie. Na razie TVP nie odniosła się do tych rewelacji - na oficjalnej stronie stacji o Eurowizji w ostatniej wiadomości czytamy, że laureat preselekcji zostanie ogłoszony 15 stycznia.

Wspomniane nazwiska są od pewnego czasu wymieniane w gronie faworytów, szczególnie Krystian Ochman (zwycięzca 11. edycji "The Voice of Poland" w drużynie Michała Szpaka) oraz Daria - wokalistka znana jest także jako Daria Marx (naprawdę nazywa się Daria Marcinkowska). Widzowie TVP mogą ją pamiętać z 10. edycji "The Voice of Poland" (odpadła na etapie bitew). Ostatnio coraz częściej pojawia się na antenie TVP - wystąpiła m.in. w programie "You Can Dance. Nowa generacja" oraz na scenie Sylwestra Marzeń z Dwójką.

Z kolei Ania Byrcyn to finalistka 11. odsłony "The Voice of Poland" - we wrześniu 2021 r. podbiła scenę festiwalu w Opolu, wygrywając w konkursie Debiuty.

Wcześniej pojawiały się takie nazwiska, jak Kuba Szmajkowski, Karolina Stanisławczyk, Siostry Szczepańskie, Oscar Jensen, Michał Gabor, Anna Cyzon, Łzy, Unmute, So So, Juliet Daisy & Duplox, Voytek Soko Sokolnicki czy Mauer.

Eurowizja 2021: zaskakujący wybór reprezentanta

W 2021 roku na Eurowizji reprezentował Polskę Rafał Brzozowski, który nie awansował do finału. W półfinale, w którym występował, zajął 14. miejsce (na 17. miejsc). W mediach spekulowano wówczas, kto zadecydował o wybraniu go na reprezentanta. W marcu 2021 roku TVP wydało oświadczenie, w którym można przeczytać, że wybór "miał charakter czysto ekspercki i odbywał się wyłącznie w oparciu o ocenę atrakcyjności zgłoszonych utworów".

Odpowiedzialny był za to "zespół ekspertów Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy, którzy oceniali wyłącznie piosenkę, a nie jej wykonawcę", nie wiadomo jednak, kto wchodził w skład tego zespołu, a Telewizja Polska odmówiła odpowiedzi.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja 2022 | Jeremi Sikorski | marcin szczurski