Reklama

Eurowizja 2022

Eurowizja 2022: kto wygra według Spotify? W zeszłym roku się sprawdziło!

Czy możliwe jest przewidzenie zwycięzcy Eurowizji 2022 na podstawie wyników słuchalności Spotify? W ubiegłym roku wyniki wskazywały na zwycięstwo włoskiego Maneskin, którzy faktycznie wygrali konkurs. Obecnie na szczycie listy popularności Spotify również znajdują się Włosi - duet Mahmood i Blanco z utworem "Brividi".

Mahmood i Blanco są reprezentantami Włoch podczas Eurowizji 2022

Wielki finał Eurowizji 2022 odbędzie się 14 maja. Start imprezy zaplanowany jest na godzinę 21. Na scenie zaprezentuje się 25 państw, a reprezentant Polski - Krystian Ochman - wystąpi w drugiej części konkursu, z numerem 23. 

Bukmacherzy bez przerwy starają się wytypować zwycięzcę konkursu i przedstawiają faworytów. Niektórzy nie mają wątpliwości, że tegoroczną edycję wygra zespół z Ukrainy, wysoko notowane są również m.in. Włochy, Szwecja, Serbia czy Hiszpania. Wielu stawia również na Ochmana. 

W zeszłym roku jednak zwycięzcę przewidziało... Spotify! To właśnie "Zitti E Buoni" zespołu Maneskin (posłuchaj!) była najczęściej odtwarzaną eurowizyjną piosenką w okresie od marca do maja 2021 roku.

Reklama

Teraz na pierwszym miejscu popularności również plasują się Włosi - duet MahmoodBlanco z utworem "Brividi" (posłuchaj!). Włoska propozycja była odtwarzana dwa razy częściej niż mieszcząca się na kolejnym miejscu Szwedka Cornelia Jakobs z piosenką "Hold Me Closer" (posłuchaj!). Na trzecim miejscu podium znalazła Holandia (S10 - "De Deipte" - sprawdź!). 

Poza podium, ale w TOP10 znalazły się jeszcze kolejno: Hiszpania (Chanel - "SloMo", Norwegia (Subwoolfer - "Give That Wolf a Banana"), Ukraina (Kalush Orchestra - "Stefania"), Niemcy (Malik Harris - "Rockstars"), Austria (LUM!X & Pia Maria - "Halo"), Wielka Brytania (Sam Ryder - "Space Man") i Finlandia (The Rasmus - "Jezebel").

Gdyby popularność na Spotify ponownie miałaby zdecydować o zwycięstwie na Eurowizji, Włochy wygrałyby konkurs drugi raz z rzędu. Do tej pory udało się to tylko czterem krajom: Hiszpanii, Luksemburgowi, Izraelowi i Irlandii.