Reklama

Eurowizja 2022

Eurowizja 2022: Damiano David (Maneskin) zażartował z narkotykowego skandalu

"Trzymajcie się z daleka od stołu" - to była rada Damiano Davida z zespołu Maneskin do finalistów tegorocznej Eurowizji. Wokalista w ten sposób nawiązał do ubiegłorocznego skandalu, który wybuchł po sugestiach, że wciągał ze stołu kokainę podczas telewizyjnej transmisji.

Maneskin w finale Eurowizji 2022 (pierwszy z prawej Damiano David)

Przypomnijmy, że grupa Maneskin pojawiła się na scenie Eurowizji 2022 w Turynie podczas głosowania telewidzów. Włosi zaprezentowali swój singel "Supermodel" oraz "If I Can Dream" z nadchodzącego filmu "Elvis" Baza Luhrmanna.

"Napisaliśmy 'Supermodel' po spędzeniu kilku najlepszych miesięcy w Los Angeles. Czasami byliśmy zaskoczeni, ale i zaintrygowani tym, jak bardzo ludzie dbali o ideę 'celebryty i status, mając obsesję na punkcie swojego wyglądu i powiązań. Zaczęliśmy wyobrażać sobie enigmatyczną postać supermodelki. Jest naprawdę fajna, zabawna i towarzyska, ale w rzeczywistości ma sporo problemów, ukrywa smutek i uzależnienie. W pewnym sensie ją kochasz, bo wie, jak dobrze się bawić, ale też chcesz jej unikać, bo może wpakować cię w tarapaty" - tłumaczyli Włosi.

Reklama

Sprawdź tekst do utworu "Supermodel" w serwisie Tekściory.pl

Prowadzący tegorocznej Eurowizji Alessandro Cattelan zapytał Damiano Davida o jego rady dla finalistów konkursu, którzy oczekiwali na wyniki głosowania.

"Trzymajcie się z daleka od stołu" - zażartował rockman.

To nawiązanie do sytuacji z ubiegłorocznego finału, gdy muzyk schylił się nad stołem, co część internautów odebrało jako zażywanie kokainy. Wokalista zdecydowanie zaprzeczył tym oskarżeniom i dobrowolnie poddał się testowi na obecność narkotyków. Test dał wynik negatywny, a organizatorzy konkursu wydali specjalne oświadczenie.

"Jesteśmy zszokowani, że ktoś może sugerować, że Damiano brał narkotyki. Jesteśmy całkowicie przeciw narkotykom, nigdy nie używaliśmy kokainy. Jesteśmy gotowi poddać się testom, bo nie mamy nic do ukrycia" - czytamy w oświadczeniu.

"Jesteśmy tutaj, aby pokazać naszą muzykę i jesteśmy szczęśliwi z powodu z naszego zwycięstwa na Eurowizji. Chcemy też podziękować wszystkim, którzy nas wspierali. Rock nigdy nie umrze. Kochamy was" - napisano. Sam David przyznał, że jego głowa była schylona podczas transmisji, gdyż kolega z zespołu rozbił szkło, a on je zbierał. "Nie biorę narkotyków" - powiedział podczas konferencji prasowej. Później potwierdzono, że na miejscu znaleziono rozbitą szklankę.

Swoje oświadczenie opublikowała również Europejska Unia Nadawców (EBU), czyli organizatorzy Eurowizji. Czytamy w nim, że po powrocie do domu wokalista zgłosi się na dobrowolny test na obecność narkotyków. Złożył on taką prośbę w nocy, ale EBU nie udało się zorganizować testu tak szybko.

"W następstwie zarzutów o zażywanie narkotyków w green roomie podczas wielkiego finału Eurowizji w sobotę 22 maja, Europejska Unia Nadawców (EBU), zgodnie z wnioskiem delegacji włoskiej, dokładnie zbadała sprawę, w tym wszystkie dostępne materiały filmowe. Ponadto wokalista Maneskin dobrowolnie poddał się dzisiaj testowi na obecność narkotyków, który dał negatywny wynik, potwierdzony przez EBU" - napisano w oświadczeniu.

"Jesteśmy zaniepokojeni, że nieprawdziwe spekulacje prowadzące do powstawania fake newsów przyćmiły ducha i wynik Eurowizji oraz niesprawiedliwie wpłynęły na zespół. Raz jeszcze chcemy pogratulować Maneskin i życzymy im wielkich sukcesów" - pisali wówczas organizatorzy.

Maneskin podbija świat

Zespół jesienią rozpocznie swoją światową trasę "Loud Kids Tour" 31 października koncertem w Seattle. Europejska część trasy rozpocznie się w 2023 roku. 12 maja 2023 r. kwartet wystąpi dla polskich fanów na wyprzedanym Torwarze. Nieco wcześniej, bo pod koniec czerwca, Maneskin da koncert na Open'er Festivalu w Gdyni.

Victoria (bas), Damiano (wokal), Thomas (gitara) i Ethan (perkusja) zaczynali wspólną działalność w 2015 roku, grając na ulicach Rzymu. Kilka lat później podbijają świat jako jeden z najpopularniejszych rockowych zespołów nowego pokolenia. W 2021 roku formacja wygrała Eurowizję w Rotterdamie kawałkiem "Zitti E Buoni", co poskutkowało ogromnym skokiem sprzedaży ich muzyki, a w zaledwie kilka tygodni od sukcesu mogli pochwalić się złotem oraz platyną w kilkunastu krajach.

W tej chwili zespół ma ponad pięć miliardów streamów na wszystkich platformach cyfrowych. Z nowym singlem "Supermodel", Maneskin nadal utwierdza nas w przekonaniu, że jest jednym z najbardziej ekscytujących zespołów rockowych naszych czasów.