Reklama

Eurowizja 2021

Kto wysłał Brzozowskiego na Eurowizję? TVP nie chce ujawnić informacji

Wybór Rafała Brzozowskiego na reprezentanta Polski podczas Eurowizji 2021 od początku wzbudzał kontrowersje. TVP nie chce jednak ujawnić, kto o tym zadecydował.

Wybór Rafała Brzozowskiego na reprezentanta Polski podczas Eurowizji 2021 od początku wzbudzał kontrowersje. TVP nie chce jednak ujawnić, kto o tym zadecydował.
Rafał Brzozowski podczas próby w Rotterdamie na Eurowizji 2021 /SplashNews.com /East News

Przypomnijmy, że z powodu pandemii koronawirusa odwołano Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie (Holandia). 

Choć sytuacja na całym świecie wciąż nie jest ustabilizowana, w tym roku festiwal odbył się zgodnie z planem w dniach 18, 20 (półfinały) i 22 maja (finał).

Organizująca konkurs Europejska Unia Nadawców (EBU) pozostawiła krajom decyzję, czy w tym roku wystawią tych samych wykonawców, którzy mieli pojawić się w 2020, czy zdecydują się na nowych reprezentantów.

TVP nie zdecydowała się ponownie wybrać Alicji Szemplińskiej, która miała reprezentować Polskę w 2020 r. z piosenką "Empires". Wielu fanów konkursu było tym mocno rozczarowanych, wspierając swoją idolkę w mediach społecznościowych.

Reklama

Ostatecznie Rafał Brzozowski z piosenką "The Ride" nie awansował do finału tegorocznej Eurowizji.

Od początku nie było wiadomo do końca, kto podjął decyzję, że to Brzozowski będzie startował w konkursie. W marcu TVP wydało oświadczenie, w którym można przeczytać, że wybór "miał charakter czysto ekspercki i odbywał się wyłącznie w oparciu o ocenę atrakcyjności zgłoszonych utworów".

Odpowiedzialny był za to "zespół ekspertów Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy, którzy oceniali wyłącznie piosenkę, a nie jej wykonawcę", nie wiadomo jednak, kto wchodził w skład tego zespołu, a Telewizja Polska odmówiła odpowiedzi. 

Gazeta.pl zwróciła się do TVP o ujawnienie grona ww. zespołu oraz konkurentów Brzozowskiego. W odpowiedzi można przeczytać "że, osoby, które podejmowały decyzję o wyborze reprezentanta Polski na tegoroczny festiwal Eurowizji, nie wykonują funkcji publicznych, nie zrezygnowały ponadto z przysługującego im prawa do prywatności. W związku z powyższym nie jest możliwe podanie nazwisk tych osób"

Telewizja dodała również, że "informacje dotyczące warunków wyboru utworów reprezentantów na Festiwal Eurowizji w roku 2021 r. posiadają dla TVP S.A. istotną wartość gospodarczą", a ich opublikowanie "może, chociażby potencjalnie zagrozić interesom" spółki.