Eurowizja 2018

Eurowizja 2018: Kto głosował na Polskę i jak głosowali Polacy? (szczegółowe wyniki)

63. Konkurs Piosenki Eurowizji przeszedł do historii. Po zakończeniu finału organizatorzy opublikowali szczegółowe wyniki głosowania w finale oraz w półfinałach. Od kogo punkty otrzymał Gromee?

Gromee i Lukas Meijer zajęli w półfinale 14. miejsce

Netta w finale Eurowizji (12 maja) zaprezentowała się z utworem "Toy" i przekonała do siebie zarówno jurorów oraz telewidzów, łącznie zdobywając 529 punktów (212 od jury i 317 od głosujących widzów) - w tyle zostawiła m.in. reprezentantkę Cypru Eleni oraz przedstawiciela Austrii Cesara Sampsona.

Reklama

Sprawdź tekst utworu "Toy" w serwisie Teksciory.pl

Polscy widzowie w finale 12 punktów przyznali ukraińskiego reprezentantowi Melovinowi (piosenka "Under The Ladder"). 10 punktów powędrowało do Izraela, natomiast 8 pkt. trafiło do Cypru.

W dalszej kolejności polscy widzowie głosowali następująco: Węgry (7 pkt.), Dania (6 pkt.), Włochy (5 pkt.), Czechy (4 pkt.), Francja (3 pkt.), Irlandia (2 pkt.) i Niemcy (1 pkt.).

Jeszcze w trakcie trwania Eurowizji poznaliśmy typy polskiego składu jurorskiego. Ci najwięcej punktów przyznali Austrii, 10 punktów dali Niemcom, a 8 pkt. trafiło do Holendrów.

Kolejne punkty trafiały do: Albanii (7 pkt.), Szwecji (6 pkt.), Irlandii (5 pkt.), Australii (4 pkt.), Węgier (3 pkt.), Bułgarii (2 pkt.) i Litwy (1 pkt.).

Kto głosował na Gromee'ego?

Przypomnijmy, że polsko-szwedzki duet Gromee - Lukas Meijer odpadł w drugim półfinale, który odbył się 10 maja. Nasi reprezentanci zajęli podczas swojego koncertu 14. miejsce zdobywając 81 punktów. 60 z nich Polska zdobyła w głosowaniu widzów, a 21 otrzymała od jurorów.

Jedyną maksymalną liczbę oczek otrzymaliśmy od Niemiec. 8 pkt. dali nam widzowie ze Szwecji, 7 pkt. oglądający z Francji, Węgier i Ukrainy. W dalszej kolejności otrzymaliśmy 6 punktów od Norwegii, 5 pkt. od Holandii, 4 pkt. od Danii, 3 pkt. od Włoch i punkt od Malty.

Dużo gorsze wrażenie Gromee i Meijer zrobili na jury. Najwięcej punktów otrzymaliśmy od krytyków z Holandii (5 pkt). 4 punkty przekazały nam składy jurorskie z Francji i Węgier, 2 pkt. dali nam Niemcy, Rosja i San Marino. Po punkcie otrzymaliśmy od Szwedów i Norwegów.

W półfinale Polacy najchętniej głosowali na Ukraińców (12 pkt.), Węgrów (10 pkt.) i Duńczyków (8 pkt.) W dalszej kolejności swoje poparcie przekazywaliśmy: Norwegii, Słowenii, Szwecji, Łotwie, Australii, Mołdawii i Holandii.

Polskie jury najmocniej wsparło Szwecję, Holandię i Australię (odpowiednio 12, 10 i 8 oczek). Na punkty liczyć mogli również: Łotwa, Węgry, Słowenia, Norwegia, Rumunia, Ukraina i Malta.


Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja 2018 | Gromee | Lukas Meijer | Netta Barzilai