Eurowizja 2018

Eurowizja 2018: Gromee z nagrodą Kate Ryan

Niewiele ponad tydzień po zakończeniu tegorocznej Eurowizji poznaliśmy laureata Kate Ryan Award. To nagroda dla najlepszej niedocenionej piosenki w konkursie.

Gromee był reprezentantem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018

Kate Ryan Award jest przyznawana od 2010 roku. Plebiscyt został zorganizowany z inicjatywy fanów Eurowizji z Irlandii.

Reklama

Nagroda została nazwana na cześć Kate Ryan, która w 2006 roku wystąpiła na Eurowizji w barwach Belgii. Ryan reprezentowała wówczas Belgię z utworem "Je t’adore", który wciąż jest jednym z jej największych przebojów. Choć jeszcze przed Eurowizją piosenka stała się hitem w wielu krajach Europy, ku ogromnemu zaskoczeniu nie awansowała do finału konkursu, zajmując dopiero 12. miejsce w swoim półfinale.

Posłuchaj piosenki "Je t’adore" w serwisie Teksciory.pl

Tegorocznym laureatem zostali reprezentujący Polskę krakowski producent Gromee i pochodzący ze Szwecji wokalista Lukas Meijer z piosenką "Light Me Up".

W Lizbonie polsko-szwedzki duet dość nieoczekiwanie odpadł w półfinale, choć jeszcze przed konkursem bukmacherzy typowali, że nie powinien mieć problemu z awansem do finału. Ostatecznie Polska zajęła 14. miejsce w półfinale.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, kiedy Polska wygrywa w tym plebiscycie. Również w 2011 roku za najlepszą i jednocześnie najbardziej niedocenioną uznano piosenkę "Jestem" reprezentującej nasz kraj Magdaleny Tul. Wówczas wokalistka zajęła ostatnie miejsce w półfinale.

Sprawdź tekst i tłumaczenie utworu "Light me up" w serwisie Teksciory.pl

- Wiele jest też pozytywnych komentarzy, że tylko naszą piosenkę śpiewano w arenie. Lukas miał gdzieś tam słabsze momenty, ale nie powiem, że wszystko było źle. Być może nie przeszliśmy dalej też dlatego, że momentami Lukas źle zaśpiewał. Z drugiej strony mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwym człowiekiem, bo moją piosenkę znają i śpiewają ludzie, że jest ona coraz popularniejsza w Europie - opowiadał Gromee w rozmowie z Interią.

- Staram się myśleć mimo wszystko o tym pozytywnie, wiem, że można było wiele rzeczy zrobić lepiej, ale nie jestem w stanie tych trzech minut cofnąć. Mojemu teamowi mówię, że są rzeczy ważne na świecie - żebyśmy byli zdrowi, szczęśliwi, żebyśmy się uśmiechali.

63. Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała pochodząca z Izraela wokalistka Netta z piosenką "Toy".

Dowiedz się więcej na temat: Eurowizja 2018 | Gromee | Lukas Meijer