Reklama

Eurowizja 2017

Eurowizja 2017: Kto wystąpi w polskich preselekcjach?

10 lutego Telewizja Polska zakończy przyjmowanie zgłoszeń do krajowych preselekcji, które wyłonią reprezentanta naszego kraju na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji. Lista z wykonawcami ogłoszona zostanie do 13 lutego, ale już teraz wiadomo o grupie artystów, którzy wysłali swoje piosenki.

Iwona Węgrowska chce pojechać na Eurowizję. Wpadka jej nie przeszkodzi?

Krajowe preselekcje do Eurowizji odbędą się 18 lutego i będą emitowane na antenie TVP o godzinie 20.30. Wówczas poznamy nazwisko osoby, która będzie reprezentować Polskę na tegorocznym konkursie w Kijowie.

Koncert poprowadzi Artur Orzech, natomiast w jury zasiądą: Krzesimir Dębski, Alicja Węgorzewska, Maria Sadowska, zdobywca nagrody Grammy Włodek Pawlik oraz znany programu "Jaka to melodia?" Robert Janowski. Publiczność również będzie mogła głosować na swoich faworytów.

Reklama

Eliminacyjny koncert swoimi występami uświetnią Dorota Rabczewska oraz Olivia Wieczorek - ubiegłoroczna reprezentantka Polski w konkursie dziecięcej Eurowizji.

Według oficjalnych informacji TVP do 27 stycznia napłynęły 132 zgłoszenia. Do tej pory swoją chęć w walce o Eurowizję potwierdziło natomiast 57 wykonawców. Kto znajduje się na tej liście? Przedstawiamy część nazwisk.

Zaprawienie w bojach

O udział w Eurowizji walczyć będą wykonawcy rozpoznawalni, którzy mają zagorzałe grono fanów. Wśród nich znaleźli się Gosia Andrzejewicz, Kasia Popowska ("Tyle tu mam"), Iwona Węgrowska ("Alone"), Paulla ("Chce tam z tobą być"), Kasia Moś, Robert Chojnacki, Marcin Kindla, Kaja Paschalska ("On & On"), Bartek Wrona ("Jest impreza") i Maria Niklińska.

Wielu fanów Eurowizji nazwiska najpopularniejszych wokalistów w stawce nie powaliły jednak na kolana. Niektórzy zauważają, że w zeszłym roku oprócz Michała Szpaka o zwycięstwo walczyli dużo bardziej znani i cenieni wykonawcy (Górniak, Szroeder, Margaret). Wart

Jednak jak zapewnia TVP, na koncercie 18 lutego zobaczymy gwiazdy polskiej piosenki oraz zdolnych debiutantów.

Warto zaznaczyć, że część artystów nie ujawnia, że zgłosiło się na Eurowizję aż do oficjalnego ujawnienia składu koncertu eliminacyjnego, gdyż nie chcą narazić się na krytyczne komentarze, gdy nie zostaną zakwalifikowani do kolejnego etapu.

Nieoficjalnie mówi się również chociażby o Natalii Szroeder i Sylwii Grzeszczak, jednak wokalistki nie potwierdziły do tej pory swojego startu.

Wydaje się, że spośród znanych nazwisk z eurowizyjnymi bojami najbardziej zaprawiona jest Gosia Andrzejewicz, która startowała w białoruskich i szwajcarskich eliminacjach, a w 2005 roku towarzyszyły duetowi Ivan i Delfin podczas ich występu w Kijowie (grała wtedy na akordeonie).

Intensywną promocję swojego utworu rozpoczęła natomiast Iwona Węgrowska. Jednak jej występ w "Pytaniu na śniadanie" i problemy z playbackiem bardziej oddaliły ją od możliwości reprezentowania Polski na Eurowizji.

Sprawdź tekst utworu "Alone" w serwisie Teksciory.pl!

Zupełnie inne podejście do sprawy zaprezentowała Paulla. Wokalistka przyznała w rozmowie z Newserią Lifestyle, że zgłosiła się, bo czuła presję fanów, a piosenka, którą wysłała nie była tworzona pod Eurowizję.

Zaciąg z talent show i młodzi zdolni

Krajowe eliminacje przyciągnęły również sporą liczbę uczestników programów typu talent show. Z "The Voice of Poland" związani byli m.in. Anna Karwan, Arek Kłusowski i Damian Rybicki ("Watchin' You"), z "Must Be The Music" Mariusz Wawrzyńczak ("Zawsze pod wiatr") i Anna Cyzon ("Not Completely You"), w "Mam talent" zaczynał Madox, natomiast z "X Factorze" zaczynali m.in. Ada Szulc (Helolove "Hide & Seek"), Wojciech Ezzat ("Rozmowa"). O Eurowizję walczy również zwyciężczyni niemieckiego "Idola", Aneta Sablik ("Ulalala").

Wśród zgłoszonych wykonawców znalazła się również m.in. córka Marka Jackowskiego, Bianka wraz z zespołem The three times ("Callin’"), Ivs Alter orz Sylwia Przybysz.

Sprawdź tekst utworu "Ulalala" w serwisie Teksciory.pl!

Niedoświadczone, ale z chęciami

Do walki o wyjazd do Kijowa zgłosiły się też Marzia Gaggioli oraz Alicja Ruchała. Pierwsza od kilku lat jest bohaterką internautów, którzy, mimo jej braków wokalnych, już w przeszłości próbowali przeforsować koncert Włoszki we Wrocławiu (otwarcie Stadionu Miejskiego przed Euro 2012). W przypadku Marzii problemem może być brak obywatelstwa polskiego, jednak sama wokalistka wierzy, że uda się go przezwyciężyć.

Z własnym utworem do Eurowizji zgłosiła się również Alicja Ruchała ("No Longer You Want"), która była twarzą magazynów modowych na całym świecie i cieszy się sporą popularnością w Rosji i Turcji.

Sprawdź tekst utworu "No Longer You Want" w serwisie Teksciory.pl!

Kogo nie zobaczymy

Walki o Eurowizję w tym roku nie podjęli się m.in. Leszek Stanek, Margaret i Doda. Wbrew nieoficjalnym informacjom piosenki nie zgłosił również Mateusz Maga znany z "Top Model". Sporo szumu zrobiło się również wokół Lanberry, która zostać zdyskwalifikowana. Powód? Utwór "Piątek", którego anglojęzyczną wersję wokalistka zgłosiła do kwalifikacji, opublikowano przed 1 września (anglojęzyczna wersja, czyli "Only Human" pojawiła się 26 września). Sama wokalistka nie skomentowała całego zamieszania.

Sprawdź tekst utworu "Piątek" w serwisie Teksciory.pl!