Reklama

Eurowizja 2016

Eurowizja 2016: Kto pojedzie do Sztokholmu?

5 marca 2016 roku o godzinie 21:25 na antenie TVP1 rozpocznie się finał krajowych preselekcji do Eurowizji. O zwycięstwo i możliwość reprezentowania Polski w konkursie walczyć będzie dziewiątka uczestników. Kto ma największe szanse na bilet do Sztokholmu?

Kto pojedzie na Eurowizję? Dowiemy się już 5 marca!

Przypomnijmy, że w styczniu Jan Pawlicki, dyrektor TVP1, na Twitterze poinformował, że Telewizja Polska zmienia zasady wyboru polskiego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Ogłosił także datę koncertu eliminacyjnego.

Reklama

Telewizja Polska przyjmowała zgłoszenia do 8 lutego 2016 roku. 16 lutego ogłoszono natomiast, kto wystąpi na koncercie eliminacyjnym.

O głosy widzów 5 marca rywalizować będą Edyta Górniak ("Grateful"), Natalia Szroeder ("Lustra"), Taraka ("In The Rain"), Aleksandra Gintrowska ("Missing"), Michał Szpak ("Color of Your Life"), Kasia Moś ("Addiction"), Dorota Osińska ("Universal") oraz Napoli ("My Universe").

Finałową dziewiątkę, spośród 88 zgłoszeń, wybrała komisja sędziowska w składzie: Anna Will, Waldemar Skowroński, Artur Orzech i Robert Janowski oraz Zygmunt Kukla.

Jako głównych faworytów do zwycięstwa wymienia się Margaret, Edytę Górniak oraz Michała Szpaka.

Bukmacherzy

Według bukmacherów jednym z faworytów do wygrania całej Eurowizji jest Margaret z utworem "Cool Me Down". W związku z tym niektórzy mogą oczekiwać od wokalistki zdecydowanego zwycięstwa w krajowych eliminacjach. Jednak stawka jest wyrównana, a sama Margaret podchodzi do koncertu ostrożnie, zwłaszcza, po wpadce w programie "Świat się kręci", gdzie przeziębiona wokalistka wypadła poniżej oczekiwań.

"Mam trochę inny scenariusz, trochę bardziej ciemny. Po prostu się bardzo stresuję, bo to jest duża presja, więc na razie chcę sobie zdrowieć, a później chcę po prostu dobrze wypaść" - mówiła Margaret agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Youtube

Gdybyśmy mieli oceniać tylko po odsłonach utworów na Youtube, to ze zdecydowaną przewagą wygrała by również Margaret. Teledysk do "Cool Me Down" (opublikowany 18 lutego) wyświetlono ponad 2,4 miliona razy. Dla porównania "Color Of Your Life" Michała Szpaka od grudnia wyświetlono 1,2 miliona razy. Niezły wynik, 1,1 miliona wyświetleń, wykręcił również klip "Lustra" Natalii Szroeder (premiera 19 lutego). Edyta Górniak nie zaprezentowała swojego klipu, a oficjalny odsłuch "Grateful" zaliczył 300 tysięcy wyświetleń.

Internauci i plebiscyty

W głosowaniu przeprowadzonym przez Interię najwięcej głosów zdobył Michał Szpak, co dało w ankiecie wynik 45 procent. Na drugim miejscu znalazła się Margaret z 43 procentami. Dwójka artystów zdominowała plebiscyt, zdecydowanie wyprzedając Edytę Górniak i zespół Taraka (po 4 procent).

Michał Szpak nie kryje zadowolenia z popularności jego utworu i zamierza zrobić wszystko, aby pojechać do Szwecji.

- Jestem podekscytowany i jednocześnie mam nadzieję, że w sobotę wieczorem uda mi się podczas występu przekazać emocje, jak najlepiej zaśpiewać - mówił w rozmowie z Interią wokalista.

Podkreślił też, że udział Edyty Górniak pozytywnie go zmobilizował:

- Poziom tegorocznych preselekcji jest niezwykle wysoki, co ogromnie mnie cieszy. Konkurowanie z tak znakomitą artystką jak Edyta Górniak, daje mi dodatkowego "kopa". Nikogo się nie obawiam, bo wszyscy stajemy do równej gry, a o tym, kto wygra zdecydują widzowie w głosowaniu - mówił nam Szpak.

Edyta Górniak natomiast została wytypowana na zwyciężczynię preselekcji w plebiscycie Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska. Pełne wyniki można zobaczyć poniżej.

Czy to ma znaczenie?

Oczywiście wszystkie typowania zdadzą się na nic, gdy telewidzowie zdecydują, że na Eurowizji powinien nas reprezentować ktoś zupełnie nietypowany do zwycięstwa.

Na koniec dodajmy, że gościem specjalnym koncertu będzie Andrzej Piaseczny, który w barwach Polski występował na Eurowizji w 2001 roku.

INTERIA.PL

Reklama