Eurowizja 2023

Reklama

Eurowizja 2023: znamy polskich kandydatów. Kto będzie reprezentował Polskę?

To już pewne! Znamy pełną stawkę artystów, którzy powalczą o reprezentowanie Polski podczas tegorocznego konkursu Eurowizji. Wśród zakwalifikowanych nie brakuje znanych już twarzy, ale także całkiem nowych artystów. Sprawdź pełną listę uczestników!

To już pewne! Znamy pełną stawkę artystów, którzy powalczą o reprezentowanie Polski podczas tegorocznego konkursu Eurowizji. Wśród zakwalifikowanych nie brakuje znanych już twarzy, ale także całkiem nowych artystów. Sprawdź pełną listę uczestników!
Blanka jest jedną z kandydatek w preselekcjach Eurowizji 2023 /Foto Olimpik/REPORTER /Reporter

Znamy już cały skład artystów, którzy wezmą udział w preselekcjach do konkursu Eurowizji 2023, który odbędzie się w Liverpoolu. Pełna lista artystów zostanie podana dziś w programie "Pytanie na śniadanie". Jak podało TVP, kolejność kandydatów jest przypadkowa.

Wiadomo już, że o reprezentowanie Polski powalczą: 

1. Ahlena z piosenką "Booty" (kompozytorzy: Magdalena Pawłowska, Maksymilian Niemczyk; autor tekstu: Magdalena Pawłowska)

Ahlena to początkująca raperka. Jej rodzinnym miastem jest Gdańsk.. Muzyka zawsze była ważną częścią jej życia, ale dopiero w 2020 roku Ahlena zaczęła komponować własne utwory i rozpoczęła przygodę z produkcją muzyczną. Jej muzyka to miks popu, RnB i rapu. Artystka nie boi się eksperymentować z różnymi brzmieniami i stylami. Do preselekcji zgłosiła piosenkę "Booty"

Reklama

2. Blanka z utworem "Solo" (kompozytor: Maciej Puchalski, Mikołaj Trybulec, Bartłomiej Rzeczycki, Marcin Górecki, Blanka Stajkow; autor tekstu: Blanka Stajkow, Maria Droberg, Julia Sundberg)

Blanka, a właściwie Blanka Stajkow jest 23-latką pochodzącą ze Szczecina. W połowie Polka, w połowie Bułgarka. Już jako nastolatka wiedziała, że swoje życie pragnie związać z muzyką. Na scenie nie tylko śpiewa, wykonuje też skomplikowanie układy choreograficzne, a także staje za konsoletą jako didżejka. Widzowie mogą pamiętać ją z niedawnego Sylwestra TVP. Na swoim koncie ma singel "Better", a jej piosenka "Solo", z którą chce powalczy o zwycięstwo, od jakiegoś czasu jest grana przez polskie stacje radiowe. 

3. Dominik Dudek z piosenką "Be Good" (kompozytor: Dominik Dudek, Mateusz Kotowski, Patryk Kumór, Domink Buczkowski-Wojtaszek; autor tekstu: Dominik Dudek) - premiera piosenki 15 lutego 2023

Zwycięzca ostatniej edycji "The Voice of Poland" był jednym z najczęściej wymienianych w gronie kandydatów do Eurowizji. Dominik Dudek to niespełna 30-letni multiinstrumentalista, autor tekstów i kompozytor pochodzący z Limanowej, w województwie małopolskim. Uczęszczał do Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie doskonalił grę na saksofonie, gitarze i pianinie. Ze swoim zespołem Redford koncertował w Polsce i w Wielkiej Brytanii. 

5. Felivers - "Never Back Down" (kompozytor: Miłosz Fergiński, Konrad Jażdżyk; autor tekstu: Miłosz Fergiński, Konrad Jażdżyk)

Zespól Felivers to czwórka przyjaciół - Miłosz, Konrad, Wojtek oraz Cody - którzy kochają rock and rolla. Wśród swoich idoli muzycznych wymieniają Machine Gun Kelly, Metallicę i Younblud. W ich twórczości dominuje rock, pop-funk i trap. Felivers stawiają na wyrazisty przekaz i cięższe brzmienia. 

Grupę Felivers widzowie mogli zobaczyć m.in. podczas Sylwestra Marzeń. Tworzy ją czworo muzyków: Miłosz, Konrad, Wojtek i Cody. Na koncie mają debiutancki album, a ich utwór ma być dodać preselekcjom rockowego pazura.

5. YAN (Jan Majewski) - "Champion" (kompozytor: Mikołaj Trybulec, Ashley Micklin, Bastien Kaltenbacher, Marine Kaltenbacher; autorzy tekstu: Mikołaj Trybulec, Ashley Micklin, Bastien Kaltenbacher, Marine Kaltenbacher)

Yan Majewski (czyli Jan Majewski) to 18-letni wokalista i gitarzysta z Radomia, który szerokiej publiczności dał się poznać dzięki występom w programach "The Voice of Poland", "Szansa na sukces" i "Jaka to melodia?". Na swoim koncie ma udział w wielu konkursach i festiwalach muzycznych. Na swoim koncie ma single "Niepewne" oraz "Twoje miejsce".

6. Maja Hyży - "Never Hide" (kompozytor: Wojciech Stekla; autor tekstu: Aleksandra Lewandowska)

Wokalistka, influencerka, uczestniczka licznych programów telewizyjnych. Śpiewała na największych polskich scenach. Utwór "Never Hide" Mai Hyży opowiadający o walce ze słabościami powstał w oparciu o osobiste doświadczenia wokalistki. Dziś Maja jest odnoszącą sukcesy, spełnioną mamą czworga dzieci. Muzyka jest jej największą pasją. 

Już po raz trzeci próbuje swoich sił w polskich eliminacjach. Po raz pierwszy było to w 2018 roku z utworem "Błysk", później startowała z hitem ABBY w programie "Szansa na sukces. Eurowizja 2020", a piosenka "Never hide", którą zaśpiewa od dawna pojawiała się w mediach jako kompozycja eurowizyjna. Maja Hyży ma na koncie album "W chmurach".

7. Jann - "Gladiator" (kompozytor i autor tekstu: Jan Rozmanowski)

Jan Rozmanowski z muzyką związany jest od najmłodszych lat. Od dwunastego roku życia śpiewał w Operze Narodowej. Uczęszczał do szkoły artystycznej Flynn Performing Arts w Newry i studiował wokalistykę na prestiżowej londyńskiej uczelni BIMM. Dysponuje niezwykle rzadkim głosem - kontratenorem. Mimo klasycznego wykształcenia w swojej twórczości stawia na ambitny pop i muzykę alternatywą. Odpowiada za warstwę tekstową i muzyczną wszystkich swoich utworów. 

"Jak on nie pojedzie na Eurowizję, to będę rzucał krzesłami, przysięgam" - deklarowali fani konkursu pod teledyskiem "Gladiator" 24-letniego Janna. Uczestnik m.in. Off Festival i Great September ma na koncie także występy u boku Ralpha Kaminskiego.

8. Natasza - "Lift U Up" (kompozytorzy: Jan Bielecki, Twan Ray; autorzy tekstu: Twan Ray, Natasza Urbańska)

Bezsprzecznie Natasza Urbańska jest jedną z najbardziej doświadczonych uczestniczek tegorocznych preselekcji. Na scenie obecna od wielu lat stawiała pierwsze kroki w Studio Buffo. Widzowie mogą kojarzyć ją z programów TVP jak "Przebojowa noc", a w ubiegłym roku wygrała "Mask Singer" jako Deszcz. W 2009 zdobyła Wiktora w kategorii Gwiazda Piosenki i Estrady. W polskich preselekcjach startowała już dwukrotnie, zajmując trzecie miejsce z "I Like it Loud"  w 2007. Rok później zajęła drugie miejsce z utworem "Blow Over", a po 15 latach powraca z piosenką "Lift U Up".

9. Alicja Szemplińska - "New Home" (kompozytor: Chloe Martini, Alicja Szemplińska; autor tekstu: Farrah Guenena, Chloe Martini, Alicja Szemplińska)

Zwyciężczyni The Voice of Poland w 2019 roku. To ona miała reprezentować Polskę w 2020 roku podczas odwołanego konkursu Eurowizji. Trzy lata temu przygotowała na konkurs kompozycję "Empires". Teraz ponownie stanie w szranki, by wyjechać do Liverpoolu. Alicja Szemplińska to dwudziestoletnia artystka, która konsekwentnie podąża ścieżką muzyki soul i R’n’B. W jej twórczości znajdziemy wpływ takich ikon, jak Aaliyah i Aretha Franklin. Jej utwór "Stick Together" stał się oficjalnym hymnem Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn. 

10. Kuba Szmajkowski - "You Do Me" (kompozytorzy: Thomas Karlsson, Joakim Övrenius, Julia Nilcrantz; autorzy tekstu: Thomas Karlsson, Joakim Övrenius, Julia Nilcrantz)

To już kolejna próba Kuby Szmajkowskiego - w ubiegłym roku zajął w preselekcjach czwarte miejsce z utworem "Lovesick". Jak mówił wielokrotnie, jest wielkim fanem konkursu Eurowizji i marzy o występie na tej wielkiej imprezie. Dlatego też 20-latek wywodzący się z grupy 4Dreamers ponownie startuje w preselekcjach. Kuba jest finalistą pierwszej edycji "The Voice Kids". Pochodzi z Międzyborowa koło Żyrardowa. Obecnie pracuje nad nowym materiałem muzycznym ze szwedzkimi producentami. Na razie nie znamy daty premiery jego konkursowej kompozycji. 

Eurowizja 2023 - kiedy polskie preselekcje?

Krajowe eliminacje odbędą się 26 lutego (godz. 17:30). Polskiego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję w Liverpoolu wybierze jury i widzowie w stosunku 50:50. Na razie TVP nie podało oficjalnie składu jury. Przewodniczącą z decydującym głosem ma być Edyta Górniak.

Przypomnijmy, że w 2022 r. Polskę na Eurowizji reprezentował Krystian Ochman.

Eurowizja 2023 - nowe zasady głosowania

Według nowych zasad o wynikach w półfinałach zadecydują telewidzowie z krajów uczestniczących w konkursie, natomiast jurorzy oddadzą głosy tylko w koncercie finałowym. Telewidzowie z krajów nieuczestniczących będą mogli wspierać wybrany kraj przez głosowanie internetowe. 

"W 2023 r. kwalifikacja krajów do każdego z dwóch półfinałów Konkursu Piosenki Eurowizji, odbędzie się wyłącznie na podstawie głosów oddanych przez opinię publiczną. Jury z każdego kraju biorącego udział w danym półfinale nadal odda swoje głosy, ale zostaną one wykorzystane tylko wtedy, gdy ważne teległosowanie nie zostanie zarejestrowane lub nie jest możliwe w danym kraju. Głosy Jury z każdego uczestniczącego kraju będą jednak liczone, jak poprzednio, w Wielkim Finale. Zostaną one połączone z wynikiem głosowania publiczności, aby uzyskać łączny wynik ogólny" - tłumaczy EBU.

Eurowizja 2023 - gdzie i kiedy się odbędzie?

67. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2023 r. w Liverpoolu. Udział w konkursie potwierdziło 37 państw. Reprezentant Polski zostanie wyłoniony podczas koncertu eliminacyjnego "Tu Bije Serce Europy - Wybieramy Hit na Eurowizję", który zaplanowany jest na 26 lutego 2023 roku. 

INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy