Eurowizja 2022

Reklama

Eurowizja 2022 - kto wystąpi w drugim półfinale? Który występuje Krystian Ochman? [PROGRAM, TRANSMISJA, GDZIE OGLĄDAĆ?]

12 maja w Turynie odbędzie się drugi półfinałowy koncert 66. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Na scenie zaprezentuje się m.in. Krystian Ochman z piosenką "River".

12 maja w Turynie odbędzie się drugi półfinałowy koncert 66. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji. Na scenie zaprezentuje się m.in. Krystian Ochman z piosenką "River".
Krystian Ochman zaliczany jest do grona faworytów na Eurowizji 2022 /Tomasz Jastrzębowski /Reporter

Przypomnijmy, że tegoroczna odsłona Eurowizji odbywa się w Turynie na północy Włoch za sprawą wygranej grupy Maneskin. Rockowy kwartet podbił Europę utworem "Zitti e buoni" (posłuchaj!).

Eurowizja 2022 - gdzie oglądać?

Drugi półfinał z udziałem 18 państw rozpocznie się w czwartek, 12 maja, o godz. 21:00. Na scenie zobaczymy m.in. Krystiana Ochmana z piosenką "River". Wystąpi z numerem 14. 

Reklama

Transmisja obu półfinałów i finału będzie dostępna na kanałach TVP1, TVP Polonia i na oficjalnym kanale Eurovision Song Contest na YouTube. Wydarzenie poprowadzą włoska wokalistka Laura Pausini, wokalista Mika oraz Alessandro Catellan, prezenter włoskiej telewizji, który w latach 2011-2020 prowadził tamtejszą wersję programu "The X Factor". W TVP widowisko komentować będą Marek Sierocki oraz Aleksander Sikora.

Podczas wydarzenia możliwość głosowania będą mieli mieszkańcy krajów uczestniczących w tym półfinale, a także osoby z trzech krajów-finalistów z tzw. Wielkiej Piątki - Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Eurowizja 2022 - uczestnicy drugiego półfinału w kolejności występowania:

1. The Rasmus (Finlandia) - "Jezebel" - posłuchaj!
2. Michael Ben David (Izrael) - "I.M" - posłuchaj!
3. Konstrakta (Serbia) - "In corpore sano" - posłuchaj!
4. Nadir Rustamli (Azerbejdżan) - "Fade to Black" - posłuchaj!
5. Circus Mircus (Gruzja) - "Lock Me In" - posłuchaj!
6. Emma Muscat (Malta) - "I Am What I Am" - posłuchaj!
7. Achille Lauro (San Marino) - "Stripper" - posłuchaj!
8. Sheldon Riley (Australia) - "Not The Same" - posłuchaj!
9. Andromache (Cypr) - "Ela" - posłuchaj!
10. Brooke (Irlandia) - "That’s Rich" - posłuchaj!
11. Andrea (Macedonia Północna) - "Circles" - posłuchaj!
12. Stefan (Estonia) - "Hope" - posłuchaj!
13. WRS (Rumunia) - "Llamame" - posłuchaj!
14. Krystian Ochman (Polska) - "River" posłuchaj!
15. Vladana (Czarnogóra) - "Breathe" - posłuchaj!
16. Jeremie Makiese (Belgia) - "Miss You" - posłuchaj!
17. Cornelia Jakobs (Szwecja) - "Hold Me Closer" - posłuchaj!
18. We Are Domi (Czechy) - "Lights Off" - posłuchaj!

Finał festiwalu odbędzie się 14 maja. 

Kim jest Krystian Ochman?

Krystian Ochman urodził się 19 lipca 1999 r. w Melrose, a wychował w Potomac w stanie Maryland niedaleko Waszyngtonu. Spędził tam większość życia, jednak rodzina o polskich korzeniach nie pozwoliła zapomnieć o historii, z której się wywodzi. Jego rodzice - Dorota i Maciej Ochmanowie (grał na klawiszach w zespole Róże Europy) - wyjechali do Ameryki, by tam pracować i studiować, a ostatecznie osiedlili się tam na stałe.

Dziadkiem Krystiana jest z kolei słynny polski tenor - Wiesław Ochman. To właśnie wybitny artysta, wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, był inspiracją dla młodego Krystiana. Do śpiewania zachęcał go z resztą sam sławny dziadek.

Szersza publiczność poznała wokalistę za sprawą 11. edycji "The Voice of Poland" (2020). Podczas przesłuchań w ciemno sięgnął po popowy przebój "Beaneath Your Beautiful" Labrinth i Emeli Sande, czym ujął Michała Szpaka Edytę Górniak. Jednak talent Ochmana eksplodował dopiero podczas bitew, gdzie zaśpiewał z Weroniką Szymańską piosenkę "Lovely" Billie Eilish. Ostatecznie podopieczny Szpaka wygrał 11. odsłonę show TVP. Od tego czasu jego kariera jeszcze mocniej nabrała tempa.

Podczas Eurowizji zaprezentuje się z piosenką "River", która szybko stała się wielkim przebojem. "W świecie, w którym większość z nas działa w olbrzymim stresie, nieustannie myślimy o tym, co przed nami i próbujemy zaplanować przyszłość. Z różnych powodów, podskórnie towarzyszy nam mnóstwo wątpliwości na temat tego, co nas czeka. Piosenka opowiada o tym, jak bardzo chcemy i potrzebujemy przerwy od całego tego zgiełku" - tak o utworze mówi wokalista.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama