Skandal z 83-letnią laureatką Oscara. Po ćwierć wieku odebrali jej prestiżowy medal

Znana przede wszystkim z antywojennego hymnu "Universal Soldier" oraz współtworzenia nagrodzonej Oscarem piosenki "Up Where We Belong" wokalistka Buffy Sainte-Marie straciła przyznany jej blisko 25 lat temu prestiżowy Order Kanady. Co jest powodem skandalu?

Buffy Sainte-Marie straciła Order Kanady
Buffy Sainte-Marie straciła Order KanadyScott DudelsonGetty Images

Buffy Sainte-Marie karierę rozpoczęła na początku lat 60. jako folkowa piosenkarka występująca w indiańskich rezerwatach USA i Kanady. W wielu utworach artystka poruszała problematykę bolesnej historii rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, wykorzystując tradycyjne indiańskie instrumenty i charakterystyczne dla tej społeczności motywy muzyczne. Jest ona współautorką nagrodzonego Oscarem utworu "Up Where We Belong" z 1982 roku, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej melodramatu "Oficer i dżentelmen" (piosenkę w duecie zaśpiewali Joe Cocker i Jennifer Warnes).

W 1964 roku ukazał się debiutancki album gwiazdy "It's My Way", za sprawą którego tygodnik "Billboard" okrzyknął ją Najlepszą Nową Artystką. Sławę przyniosły piosenkarce także jej autorskie kompozycje, które wykonywali m.in. Elvis Presley, Cher, Barbra Streisand, Janis Joplin i Neil Diamond. Napisany przezeń utwór "Universal Soldier" stał się antywojennym hymnem, sztandarową pieśnią pacyfistów.

W 1993 roku Sainte-Marie przyznano tytuł Międzynarodowej Artystki Roku, a władze Organizacji Narodów Zjednoczonych zaprosiły ją na uroczystość proklamowania Międzynarodowego Roku Ludów Tubylczych i Dekady Ludów Tubylczych pod auspicjami ONZ. Pięć lat później otrzymała ona najwyższe kanadyjskie odznaczenie cywilne - Order Kanady, którym uhonorowano ją za zasługi na rzecz rdzennych mieszkańców kraju.

Buffy Sainte-Marie straciła prestiżowy medal. W tle dziennikarskie śledztwo

W minioną sobotę gubernatorka generalna Kanady Mary Simon ogłosiła, że 3 stycznia odebrano gwieździe cenny medal. Choć Simon nie podała oficjalnej przyczyny odebrania 83-letniej Sainte-Marie prestiżowego orderu, wiele wskazuje na to, iż decyzja ta jest pokłosiem niedawnego skandalu, który wybuchł w efekcie odkrycia prawdopodobnego kłamstwa artystki.

W październiku 2023 roku CBS News zaprezentowało wyniki dziennikarskiego śledztwa, które wykazało, że urodzona w Stanach Zjednoczonych piosenkarka w rzeczywistości ma włoskie i angielskie korzenie. Od tamtej pory wielu rdzennych muzyków i przedstawicieli indiańskich organizacji zaczęło domagać się unieważnienia nagród, które przyznano gwieździe za jej działalność na rzecz rdzennych mieszkańców.

W wydanej w 2018 roku autobiografii Sainte-Marie wyznała, że przyszła na świat w 1941 roku w rezerwacie Piapot First Nation w Saskatchewan jako dziecko członków plemienia Pajutów. Piosenkarka utrzymywała, że została odebrana swoim biologicznym rodzicom, gdy była niemowlęciem. Po wybuchu skandalu przekazała ona mediom oświadczenie, w którym wyraziła "głębokie ubolewanie" nad "niezwykle bolesnymi" oskarżeniami. "Jestem bardzo dumna ze swojej tożsamości. Być może nie wiem wszystkiego o miejscu moich narodzin, ale z pewnością wiem, kim jestem" - zaznaczyła Sainte-Marie.

Tatiana Okupnik wspomina wstydliwą wpadkę na scenieTVP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?