Reklama

Reklama

Papież by im nie wybaczył

- Nie chciałem, żeby to było patetyczne, banalne i nudne, bo papież by nam tego nie wybaczył - mówi portalowi INTERIA.PL Jacek Cygan o projekcie "Santo Subito. Cantobiografia Jana Pawła II".

"Santo Subito" to życie Jana Pawła II opowiedziane za pomocą pieśni - śpiewu i muzyki. Młodzi soliści wraz z chórem i orkiestrą symfoniczną pod batutą Piotra Rubika śpiewają o życiu naszego papieża. Premiera płyty miała miejsce 2 października. Niespełna dwa tygodnie później pokryła się złotem.

- Wymyślona na rzecz tego projektu forma literacko - muzyczna, nazwana przez nas cantobiografią, opowiada o życiu i dziele Jana Pawła II językiem pieśni. A język pieśni to język pełen emocji, nieoczekiwanych skojarzeń, nieskrywanych uczuć. To nie opowieść historyka pełna dat i analiz, to raczej impresje na temat kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II od dzieciństwa aż do momentu, kiedy tak ofiarnie wypełnił swoja posługę - mówi Jacek Cygan, autor tekstów do dwupłytowego albumu.

Reklama

- Nie chciałem, żeby to było patetyczne, banalne i nudne, bo papież by nam tego nie wybaczył. I myślę, że nam to się udało. To jest piękne. Tu jest tak różnorodna energia, jest śmiech, zabawa i czystość - wyjaśnia.

Na albumie znalazło się 21 utworów, są tu zarówno ballady, jak i bardziej energiczne dzieła.

- Tej płyty może wysłuchać każdy niezależnie od religii, od światopoglądu. To utwór o człowieku, który był wyjątkowy i który był przynajmniej dla mnie, a wiem że dla wielu innych ludzi także, wielkim wzorem godnym naśladowania - powiedział Piotr Rubik.

- Opowiadamy o człowieku, którego bardzo podziwiam przede wszystkim za to, że szedł pod prąd całe życie i nigdy się nie poddawał. Pisząc utwór o tematyce duchowej, to mogę się wznieść na pewne pułapy, których nie mogę tknąć pisząc piosenkę do telewizji - kontynuuje kompozytor.

"Uwielbiam chodzić z Jackiem na wywiady" - zobacz video:

Pierwszym singlem promującym płytę jest utwór "Nie wstydź się mówić, że kochasz" - śpiewany przez Zosię Nowakowską i Michała Gasza (zobacz teledysk). Z tym utworem Piotr Rubik wystąpił w konkursie na Polski Hit Lata podczas festiwalu Sopot Hit Festiwal 2009 w Operze Leśnej.

Koncerty, na których możemy posłuchać oratorium, wywołują duże emocje wśród widzów.

- Wytwarza się podczas tych koncertów jakaś niezwykła energia między sceną a widownią. Najważniejsza rzecz dzieje się na końcu. Bo kiedy koncert się kończy, ludzie nie wychodzą. Zbliżają się pod scenę i wymuszają kolejne pięć, sześć bisów - kończy.

Na płytach możemy usłyszeć solistów: Zosię Nowakowską, Martę Moszczyńską, Annę Józefinę Lubieniecką, Michała Gasza, Grzegorza Wilka i Michała Bogdanowicza. W roli narratora występuje Jakub Wieczorek. Oprawą muzyczną zajmuje się Wrocławski Chór Akademicki pod kierunkiem Alana Urbanka i muzyków Polskiej Orkiestry Radiowej. Dyryguje Piotr Rubik.

Zobacz teledyski Piotra Rubika na stronach INTERIA.

Czytaj także:

Premiera papieskiego Rubika

Rubik kasuje więcej od Górniak!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy