Reklama

2011: Doda, Edyta czy Ich Troje?

Przygotowaliśmy zestaw polskich wykonawców, których płyty w 2011 roku powinny wzbudzić spore zainteresowanie. O nich będzie głośno!

Nowe wydawnictwa na 2011 rok zapowiedziało już sporo artystów, choć czasami jeszcze nie znane są dalsze szczegóły. Staraliśmy się wybrać 10 najciekawszych płyt, ale do wspólnego worka wrzuciliśmy albumy wykonawców związanych z Varius Manx (nowe wydawnictwo grupy Roberta Jansona z nową wokalistką Anną Józefiną Lubieniecką, solowe płyty Kasi Stankiewicz i Moniki Kuszyńskiej), a także uczestników telewizyjnego programu "Mam talent".

Reklama

Edyta Bartosiewicz (tytuł i data premiery nieznane)

Materiał już niemal mityczny. Edyta Bartosiewicz najwyraźniej planuje pobić rekord "Chinese Democracy" Guns N'Roses, którą Axl Rose przygotowywał przez ponad dekadę. Ostatni album Edyty to "Wodospady" z 1998 roku. Jego następca miał się pojawić jesienią 2010 r., po scenicznym powrocie na Orange Warsaw Festival. Na tej imprezie publiczność usłyszała dwa premierowe utwory (m.in. "Madame Bijoux"), jednak premierę płyty przesunięto na 2011 r., bez podania choćby przybliżonego terminu. Jak nie teraz, to chyba już nigdy.

Doda - "The Seven Temptations" (data premiery nieznana)

Nowy album Dody też miał się pojawić jesienią 2010 r., lecz wydawnicze plany zostały wstrzymane po tym, gdy u Nergala (narzeczonego wokalistki) wykryto białaczkę. Wszystko poszło w odstawkę, a Doda wszystkie wolne chwile starała się spędzać u boku ukochanego w szpitalu; zaangażowała się mocno w akcję rejestrowania się w bazie dawców szpiku.

Pod koniec roku Nergalowi przeszczepiono szpik, a Doda (po sylwestrowym występie we Wrocławiu) znów rzuciła się w wir pracy. W końcu pojawił się teledysk do singla "Bad Girls", do sieci trafił też inny utwór "My Way Or No Way". To oznacza, że wkrótce możemy spodziewać się płyty "The Seven Temptations".

Feel - "Feel 3" (jesień)

Choć płyta "Feel 2" nie odniosła tak ogromnego sukcesu jak debiut Piotra Kupichy i spółki, katowicka grupa nie daje od siebie odpocząć. Płyta, dziesiątki koncertów, medialna obecność na wszystkich frontach - trwa kucie żelaza, mimo tego, że ogień jakby trochę przygasł. "Trójka" ma być kontynuacją sprawdzonej metody na dwóch poprzednich albumach. Obecność Feela w mediach zapewni Piotr Kupicha w roli jednego z trenerów nowego programu TVP2 - "Bitwa na Głosy".

Ich Troje (tytuł nieznany, przełom marca i kwietnia)

Michał Wiśniewski jak Feniks z popiołów. Wydawałoby się, że medialnie został pogrzebany, tymczasem lider Ich Troje nie zamierza się poddawać. We wrześniu 2010 roku rozstał się z kolejną żoną, wokalistką swojego zespołu Anią Wiśniewską. Zbyt długo nie był sam - u jego boku pojawiła się nowa miłość, Dominika Tajner-Idzik (córka prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera została też menedżerką Ich Troje), a w castingu wybrano nową wokalistkę, którą została Jeanette Vik - Polka urodzona w Norwegii.

Koncertowym debiutem z Vik w składzie miał być występ na sylwestra we Wrocławiu, jednak ostatecznie do tego nie doszło, kiedy weto postawił prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz.

Seweryn Krajewski - "Jak tam jest" (21 lutego)

Pierwsze autorskie wydawnictwo legendarnego kompozytora Czerwonych Gitar od prawie dekady. Krajewski w ostatnim czasie przypomniał o sobie płytami nagranymi z Andrzejem Piasecznym ("Spis rzeczy ulubionych" i koncertowa "Na przekór nowym czasom - live"). Teraz wreszcie przyszedł czas na album pod własnym nazwiskiem, choć do współpracy zaprosił Piasecznego jako autora tekstów (a także jako wokalistę w jednym z utworów). Inni goście Krajewskiego to Piotr Cugowski z grupy Bracia oraz Ania Teliczan, finalistka drugiej edycji "Mam talent".

Łzy (tytuł i data premiery nieznane)

Grupa dowodzona przez kompozytora i gitarzystę Adama Konkola stoi przed trudnym zadaniem - pod koniec 2010 roku z zespołem zdecydowała się rozstać wokalistka Ania Wyszkoni, która zamierza skupić się na karierze solowej. Łzy jednak szybko poszły drogą Ich Troje - ogłosiły casting na nową wokalistkę. Z kilkuset zgłoszeń wybrano 10, które z repertuarem zespołu zmierzyły się podczas przesłuchań na żywo.

Zwyciężczynią castingu została Sara Chmiel, dotychczas znana z wokalnego tria Mocha (na koncie m.in. wyróżnienie w Debiutach na festiwalu w Opolu). W ostatniej edycji "Mam talent" Mocha dotarła do półfinałów. Dla Łez Sara postanowiła opuścić swój macierzysty zespół. W nowym składzie zespół Adama Konkola zadebiutował na koncercie finałowym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie, a wiosną ma się pojawić materiał nagrany już z Sarą Chmiel.

Uczestnicy "Mam talent" - Piotr Lisiecki, Ania Teliczan, Sabina Jeszka i inni

Trzecią edycję telewizyjnego programu "Mam talent" zdominowali śpiewający uczestnicy - w finale znalazło się aż 8 wykonawców związanych z muzyką. Choć zwyciężyła 11-letnia Magda Welc, największy sukces odniósł laureat 2. miejsca, Kamil Bednarek. Tuż po finale ukazała się płyta jego zespołu Star Guard Muffin, która już zdążyła pokryć się Platyną.

Na podobne triumfy zapewne liczą inni uczestnicy "Mam talent", którzy po udziale w programie nabrali wiatru w żagle i szykują płyty. Sporo zamieszania może zrobić 17-latek z gitarą, czyli Piotr Lisiecki z Gdańska. Według pierwszych zapowiedzi, serca jego fanek mogą zmięknąć w pierwszej połowie tego roku.

Debiutanckie płyty szykują też m.in. Sabina Jeszka (dostała nagrodę specjalną 100 tys. zł), wokalne trio Me, Myself And I (mówi się o lutym), wspomniana wyżej Ania Teliczan (ponoć nagrywa w Wielkiej Brytanii) czy Paulina Lenda, finalistka pierwszej edycji "Mam talent".

Myslovitz (tytuł nieznany, 31 maja)

Aż pięć długich lat dzieli "Happiness Is Easy" od premierowego albumu Myslovitz, który jeszcze nie ma tytułu. Artur Rojek na dobre zajął się OFF Festivalem, jego koledzy wykorzystali wolny czas na pracę w innych projektach (m.in. No! No! No!, Penny Lane, Negatyw). Nad nowym materiałem zespół pracuje z rozchwytywanym obecnie producentem Marcinem Borsem (m.in. Hey, Katarzyna Nosowska, Pogodno, Biff). Pierwsze utwory publiczność mogła już usłyszeć na koncertach w grudniu 2010 r.

Vader - "Welcome To The Morbid Reich" (przełom sierpnia i września)

Na przełomie marca i kwietnia tradycyjnie do studia Hertz w Białymstoku wejdzie legenda polskiego death metalu, świętująca właśnie 25-lecie działalności. Peter planuje wykorzystać umiejętności nowego gitarzysty, Marka Pająka (Esqarial, Panzer X - poboczny projekt Petera), który już gościnnie wspierał Vader na poprzedniej płycie "Necropolis". Dowiadujemy się, że na nowym albumie zespół planuje powrócić do atmosfery demówki "Morbid Reich" z 1990 roku. Z innych ciekawostek - ma wrócić stare, oryginalne logo Vadera.

Varius Manx oraz byłe wokalistki tego zespołu: Kasia Stankiewicz i Monika Kuszyńska

W lutym 2010 r. Robert Janson przedstawił nową wokalistkę Varius Manx, którą została znana dotychczas z zespołu Piotra Rubika Anna Józefina Lubieniecka. Formacja powróciła na scenę cztery lata po feralnym wypadku samochodowym, na skutek którego sparaliżowana została poprzednia wokalistka Monika Kuszyńska. Prace nad nowym materiałem obecnie trwają w studiu w rodzinnej Łodzi.

Cztery lata po dramacie powróciła również Monika Kuszyńska, która przygotowuje solowy debiut z narzeczonym Kubą Raczyńskim (były saksofonista Varius Manx) oraz pianistą Robertem Lewandowskim. "Chcę, aby to był dobry album. Gdy będę już w pełni zadowolona, to oddam go w całości" - mówiła wokalistka w "Polska. Dziennik Zachodni".

Poprzedniczka Kuszyńskiej w Variusach, Kasia Stankiewicz, wiosną ma wydać czwartą płytę nagraną pod swoim nazwiskiem. "Mam prawie gotową płytę i co tu dużo pisać.. uwielbiam ją i jestem naprawdę dumna z tego co powstało i jak powstaje" - czytamy na profilu wokalistki w serwisie Muzzo.pl. Następcę "Mimikry" (2006) produkuje Eddie Stevens, klawiszowiec znany z współpracy z m.in. Moloko, Zero 7 czy Roisin Murphy, który wspomagał także polski duet Plastic.

A jeszcze Ania Dąbrowska, Alicja Janosz i może Edyta Górniak

To oczywiście tylko wybrane przez nas propozycje. W ciągu najbliższych miesięcy nowe wydawnictwa planują wydać także m.in. Ania Dąbrowska, Alicja Janosz, Natalia Lesz, Paulina Przybysz (Pinnawela), Artur Chamski, Piotr Polk, Przemek Puk, Łukasz Zagrobelny i grupa Video. Plotkuje się również o oczekiwanej płycie Edyty Górniak.

Jeśli chodzi o scenę rockową i alternatywną ciekawie zapowiadają się propozycje m.in. Janusza (debiut syna Kazika Staszewskiego "Piosenki o miłości" - styczeń), Goorala (solowy album wokalisty Psio Crew), R.U.T.A. (projekt muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa z udziałem weteranów punk rocka oparty na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku), grup Neony (debiut laureatów Jarocina - styczeń), Redakcja (na czele stoi Darek Dusza, gitarzysta Shakin' Dudi - luty), Mech ("Zwo" - wiosna), Blenders (luty) czy Kruk (nadzieja hard rocka drugi album wyda prawdopodobnie w maju).

Głośno będzie na początku tego roku za sprawą płyty "Biało-czarna" grupy Kat & Roman Kostrzewski, na czele której stoją muzycy, którzy odeszli z legendarnej metalowej formacji Kat po rozłamie w 2005 roku - wokalista Roman Kostrzewski i perkusista Irek Loth. "Będzie zawierać 10 numerów, oczywiście nie zabraknie ballady i kawałka instrumentalnego. Poza tym bądźcie pewni, że materiał urwie wam dupska!" - zapowiadali muzycy.

W pierwszej połowie roku ma się też ukazać płyta roboczo zatytułowana "Ghost Of The Universe" metalowej grupy CETI dowodzonej przez Grzegorza Kupczyka. Poznańska formacja po poprzednich produkcjach "(...) perfecto mundo (...)" (2007) i "Akordy słów" (2009, koncert z orkiestrą symfoniczną) zamierza ograniczyć orkiestracje i wrócić do stylu heavy znanego z klasycznych dokonań CETI.

Co z tych zapowiedzi faktycznie zostanie zrealizowanych, dowiemy się dopiero pod koniec grudnia 2011 roku.

Michał Boroń

Czytaj także:

U2, Lady GaGa, Dr. Dre - zagraniczne zapowiedzi płytowe na 2011 rok

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje