Reklama

Reklama

10 piosenek o kotach, które nie są o kotach

Z okazji Światowego Dnia Kota (w Polsce obchodzony 17 lutego) postanowiliśmy przygotować listę piosenek z kotem w tytule. Ale przewrotnie wybraliśmy te, które jednak nie są poświęcone naszym futrzanym pupilom.

Koty (a także psy) to wdzięczny temat dla muzyków, którzy często umieszczają te zwierzęta w tytułach swoich piosenek. Bywa jednak, że tytuł jest mylący, a utwór opowiada zupełnie o czymś innym.

Oto nasza dziesiątka takich przykładów:

The Coasters - "Three Cool Cats" (1958)

"Cool Cats" odnosi się do trójki nastolatków, którzy nieszczęśliwie zakochują się w trzech młodych dziewczynach idących ulicą. Utwór grupy The Coasters na początku swojej kariery grali The Beatles (główny wokal należał do George'a Harrisona, na perkusji grał jeszcze wówczas Pete Best). Wersja Fab Four na płycie ukazała się dopiero na "Anthology 1" z 1995 roku.

Reklama


The Rolling Stones - "Stray Cat Blues" (1968)

Utwór autorstwa spółki Mick Jagger/Keith Richards muzycznie inspirowany był piosenką "Heroin" Velvet Underground. Z kolei tekst opisuje pożądanie związane ze stosunkiem płciowym z 15-letnią groupie. "Ale to nie przestępstwo zagrożone karą śmierci" - rozgrzesza się bohater piosenki.

Jakby mało było prowokacji, to Stonesi w wersji z koncertowej płyty "Get Yer Ya-Ya's Out!" (1970) obniżyli wiek dziewczyny do... 13 lat.


Harry Chapin - "Cat's in the Cradle" (1974)

Za tekst tego folkowego utworu odpowiada żona wokalisty Sandra Chapin. Pierwotnie był to wiersz inspirowany relacjami pomiędzy Sandrą a jej pierwszym mężem Jamesem Cashmore'em i teściem Johnem, wieloletnim prezydentem dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku. Sam Harry Chapin dodawał, że tekst dotyczy także jego relacji ze swoim synem Joshem.

Tytułowy "koci" zwrot pochodzi od dziecięcej zabawy - kociej kołyski polegającej na układaniu figur ze sznurka zaplecionego na palcach dłoni.

Najsłynniejszą przeróbkę "Cat's in the Cradle" nagrała w 1992 roku amerykańska grupa Ugly Kid Joe na swój debiutancki album "America's Least Wanted".


U2 - "An Cat Dubh" (1980)

"An Cat Dubh" w języku irlandzkim znaczy "czarny kot", choć tekst napisany jest po angielsku. Utwór pochodzi z debiutu U2 (płyta "Boy") i występuje niemal nierozłącznie z "Into the Heart". Piosenka nawiązuje do krótkiego związku Bono, gdy wokalista U2 rozstał się na chwilę ze swoją ówczesną dziewczyną (a obecnie żoną) Ali Hewson. Wokalista Gavin Friday, prywatnie przyjaciel Bono, nie ma wątpliwości, że tekst opisuje seks z kobietą. Przed taką interpretacją nie broni się sam Bono.


The Cure - "All Cats Are Grey" (1981)

Stosunkowo krótki tekst utworu z płyty "Faith" budzi różnorakie interpretacje. "Ateistyczna wersja śmierci", "poetycki opis depresji" - to tylko niektóre pomysły fanów. Nic dziwnego - album "Faith" to środkowe ogniwo tzw. mrocznej trylogii obejmującej także "Seventeen Seconds" i "Pornography". Zwrot "All Cats Are Grey" można odnieść do tego, że wszyscy ludzie są tacy sami. Piosenki "All Cats Are Grey" i "The Drowning Man" miały powstać z inspiracji powieścią "Gormenghast" Mervyna Peake'a.


David Bowie - "Cat People (Putting Out Fire)" (1982)

Piosenka promująca remake horroru "Ludzie-koty". W nowej wersji z 1982 r. w rolach głównych pojawili się Nastasja Kinski i Malcolm McDowell. "Dawno temu, nasi przodkowie ofiarowali swoje dzieci lampartowi. Dusze dzieci dorastały wewnątrz lampartów, aż lamparty stały się ludźmi. Byliśmy więc bogami. Jesteśmy rasą kazirodczą. Możemy kochać się tylko ze sobą, inaczej się przekształcimy. A zanim znowu staniemy się ludźmi, musimy zabijać" - głosi motto tego erotycznego horroru.

Za ścieżkę dźwiękową do filmu odpowiadał słynny włoski kompozytor muzyki elektronicznej i filmowej Giorgio Moroder. Tytułowy utwór zaśpiewał David Bowie, który napisał też tekst. W nowej wersji piosenka trafiła na wydany rok później jego bestsellerowy album "Let's Dance". W 2009 roku "Cat People (Putting Out Fire)" wykorzystano także w filmie "Bękarty wojny".


Janet Jackson - "Black Cat" (1990)

"Czarny kot" od siostry Michaela Jacksona to nie żaden milusiński mruczek. Tekst piosenki stanowi przestrogę przed uzależnieniem od narkotyków i przemocą gangów. Krytycy docenili nie tylko mocne słowa, ale i muzyczną przemianę Janet Jackson, która pokazała swoje hardrockowe oblicze. Do historii przeszedł też występ wokalistki podczas gali MTV Video Music Awards, gdy do tej pory mająca wizerunek grzecznej dziewczynki Janet ściągnęła bluzkę pokazując czarny biustonosz. Skandalizujący wówczas występ znalazł się na liście "10 niesamowitych i szokujących momentów z MTV z lat 90.".

Pojawiły się też wersje, w których partie gitarowe nagrali Vernon Reid (Living Colour) i Nuno Bettencourt (Extreme). Z powodów prawnych nie doszło za to do sensacyjnie brzmiącej współpracy Janet z Lemmym z Motorhead.


Elton John - "They Call Her the Cat" (2004)

Ballada pochodzi z płyty "Peachtree Road", która mimo raczej pozytywnych recenzji nie sprzedawała się jakoś imponująco. Tekst piosenki opowiada historię transseksualnej kobiety, która przestała być mężczyzną po operacji zmiany płci.


Bent Fabric - "Alley Cat" (1962)

Tak naprawdę nie wiadomo, o czym opowiada ten nagrodzony Grammy utwór duńskiego pianisty, ponieważ jest on... instrumentalny. Nagranie wielokrotnie pojawiało się w filmach, m.in. "Shag", "Cabin Boy", "Duets" i "Wymyśleni bohaterowie".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL