Matronika - SALK

Matronika
wykonawca
SALK
wytwórnia
NEXTPOP
premiera
gatunek
Alternatywa
0,0
Oceń
Głosy
0

O płycie

Salk, czyli Selkie & Lighthouse Keepers, to projekt czwórki przyjaciół z Krakowa, którzy postanowili zaprezentować się z takimi dźwiękami, po jakie zawsze chcieli sięgać. Salk to połączenie instrumentów tradycyjnych z nowoczesnymi brzmieniami, w którym słowo pisane wchodzi w pełną symbiozę z dźwiękiem. Ich muzyka osadzona jest w świecie wodnej mitologii.

W skład zespołu wchodzą wokalistka Marcela Rybska, basista i producent Michał "Mamut" Sarapata, odpowiadający za perkusjonalia i elektronikę Mateusz Sarapata oraz autor tekstów utworów Kamil Kwidziński.

Na płycie "Matronika" znalazło się dwanaście piosenek, z czego siedem napisanych zostało w języku polskim. W całości da się zauważyć wpływy tradycji songwriterskiej, ale także współczesnych nurtów muzyki elektronicznej oraz post-rockowej ekspresji. Motywy w warstwie słownej, zaczerpnięte z różnych mitologii i wierzeń słowiańskich, skontrastowane są z głębokimi, syntetycznymi basami i beatami. Wszystko to spotyka się z organicznymi dźwiękami, które tworzą kolejne warstwy, czasami ledwie słyszalne dla ucha, a w innym wypadku stanowiące trzon utworu.

Singlami promującymi album były utwory: "Matronika", "Dziecinada" oraz "Kołysanka dla Dwóch Matek".

Recenzja

25 kwietnia 2017
Ocena:
Zespół SALK nie stara się nawet uciekać od muzycznego schematu, z którego znani są twórcy zrzeszeni w labelu Nextpop. Na szczęście oznacza to również utrzymanie poziomu charakteryzującego pozostałe dzieła wychodzące z tego wydawnictwa.