List do Ciebie - Dagadana

List do Ciebie
wykonawca
Dagadana
wytwórnia
Dagadana
premiera
gatunek
Alternatywa
3,7
Oceń
Głosy
10

O płycie

"List do ciebie" to studyjny album, na którym łączą się charakterystyczne dla zespołu Dagadana brzmienia folkowe i elektroniczne z twórczością mało znanego w Polsce poety, Janusza Różewicza. Rozstrzelany przez gestapo 7 listopada 1944 roku za udział w konspiracji Janusz Różewicz był najmłodszym bratem Tadeusza (dramaturg, poeta, scenarzysta) i zmarłego w 2008 roku Stanisława (reżyser, scenarzysta). Projekt wspiera rodzina poety, w tym jego brat - Tadeusz. "Musimy opowiedzieć historię tej niesamowitej, utalentowanej postaci" - podkreślają muzycy, którzy ostatnie miesiące intensywnie podróżowali po całym świecie, koncertując m.in. w Azji, Europie i Ameryce Południowej.
Do współpracy przy albumie grupa zaprosiła amerykańskiego perkusistę Franka Parkera (nagrywał m.in. z Kurtem Ellingiem, Randym Breckerem i Johnem Patituccim), a nad całością produkcji muzycznej czuwał Marcin Pospieszalski, ojciec grającego w Dagadanie na kontrabasie i skrzypcach Mikołaja (wcześniej współpracował m.in. z Armią, Raz Dwa Trzy, Martyną Jakubowicz, Zakopower, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina & Kompania i Anną Marią Jopek).
Na szczególną uwagę zasługuje również sposób wydania albumu. Oprócz płyty CD opakowanie zawiera bowiem wybór wierszy Janusza Różewicza (w polskim, ukraińskim i angielskim tłumaczeniu), komentarze wielu dziennikarzy, muzyków i twórców kultury, a także list od grupy Dagadana. Całość ilustrują specjalnie na tę okazję przygotowane kolaże. Muzycy sięgnęli do rodzinnych archiwów i udostępnili znalezione w nich zdjęcia.
Album ukazał się nakładem DAGADANA, Narodowego Centrum Kultury
i Etnoteka.pl.

Płyty artysty: Dagadana

Najlepsze tematy