Fiu Fiu - Lech Janerka

Fiu Fiu
wykonawca
Lech Janerka
wytwórnia
BMG
premiera
gatunek
Alternatywa
liczba utworów
10
3,9
Oceń
Głosy
31

O płycie

Lech Janerka dał się poznać jeszcze na początku lat osiemdziesiątych, stojąc na czele zespołu Klaus Mitffoch (wielki przebój "Jezu jak się cieszę"). W 1986 r. rozpoczął karierę solową, wydając doskonały album "Historia podwodna". Potem ukazało się jeszcze 7 jego płyt - od słabych "Piosenek" (1990), poprzez ambitny i nowoczesny "Ur" (1991), aż po marnie promowaną "Dobranoc" (1997). Po dłuższej przerwie, w 2001 roku, podpisał nowy kontrakt nagraniowy, a jego pierwszym rezultatem jest ta właśnie płyta. Zawiera ona 10 utworów autorstwa Janerki, do których powstał ok. 40 minutowy film zrealizowany przez Rafała Paradowskiego. Do każdego nagrania z albumu nakręcono specjalny filmik, którym autor starał się zobrazować zawartość muzyczną i tekstową. Trzy nagrania z "Fiu Fiu" powstały dużo wcześniej - zarys "Daj mi" pochodzi jeszcze z początku lat 70., pierwsza wersja "W naturze mamy ciągły ruch" wydana została w 1993 roku na kompilacji "Co lepsze kawałki", natomiast instrumentalna część nagrania "Pieśni mijających się wielorybów" zarejestrowana została podczas sesji nagraniowej płyty "Ur". Cały materiał gotowy był do wydania jeszcze w 2001 roku, ale Janerka postanowił zmienić podkłady rytmiczne. W warstwie tekstowej muzyk porusza dość istotne dla człowieka tematy, nie pomijając nawet rozważań na temat Boga, a jak sam przyznał, inspiracją dla niego była twórczość m.in. Czesława Miłosza i Stanisława Lema. Muzycznie Janerka nadal pozostaje sobą, tworząc muzykę, która wymyka się wszelkim klasyfikacjom i próbom zaszufladkowania.

Cały materiał realizowany był przez dwa lata w domu muzyka, przy współpracy producenta Bartosza Dziedzica. Śpiewającego Janerkę - grającego także na basie i gitarze akustycznej, wspomogli m.in. żona Bożena - wiolonczela, gitarzysta jazzowy Wojciech Seweryn (wypożyczony od Fiolki, autor muzyki do dwóch nagrań), i perkusista Ryszard Guz.

Sam Janerka tak powiedział o "Fiu Fiu": "Płyta zawiera 10 kompozycji, z których większość jest oparta na solidnie pilnującej porządku sekcji rytmicznej, wspieranej przez szukającą dziury w całym gitarę i pełzającą wiolonczelę. Gdzieniegdzie pojawiają się uzupełnienia instrumentów elektronicznych, ale to tylko powidok. Ostatnia, zamykająca materiał "Pieśń mijających się wielorybów", wyzbyta sekcji, bazuje na podejrzanej frazce dzwonka, hi-hat’u i szumów, na którą nałożona jest melodyjka grana na polietylenowej trąbce. W sumie nic nowego, ale trochę inaczej niż na poprzednich płytach. W warstwie tekstowej płyta skierowana jest do starych chłopów i kobiet po trzydziestce lub innych, którzy pozują na dorosłych".

Lista utworów

 • Vol. 1

  1. 1.
   Raczej
   3:40
  2. 2.
   W naturze mamy ciągły ruch
   4:10
  3. 3.
   Wirnik
   3:27
  4. 4.
   Wieje
   4:41
  5. 5.
   Leon
   3:45
  6. 6.
   Allelujaż
   2:39
  7. 7.
   Daj mi
   4:13
  8. 8.
   Zero zer
   6:56
  9. 9.
   Ceremonie
   4:33
  10. 10.
   Pieśń mijających się wielorybów
   6:52
Najlepsze tematy