Grzegorz Turnau

Grzegorz Turnau fot. MWMedia
data urodzenia
31 lipca 1967
pochodzenie
Polska
3,3
Oceń
Głosy
207

Biografia

Grzegorz Turnau - dzieciństwo i początki kariery

Grzegorz Turnau urodził się 31 lipca 1967 w Krakowie. Jego rodzicami są profesor dydaktyki matematyki Stefan Turnau i Teresa Maria Kaczkowska. Artysta jest prawnukiem Jerzego Turnaua, ziemianina z okolic Przeworska, który założył Wyższe Kursy Ziemiańskie we Lwowie. Pradziadek doprowadził do zmian w polskim rolnictwie, przede wszystkim w Polsce południowo-wschodniej.

Grzegorz Turnau to polski wokalista, pianista, kompozytor i poeta, a także wykonawca poezji śpiewanej. Od 2016 roku jest kierownikiem muzycznym “Teatru Lalka" w Warszawie. Jego twórczość nawiązuje do muzyki jazzowej, smoothjazzowej, jest inspirowana dokonaniami Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. 

Muzyk uczył gry na fortepianie w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie w latach 1973-1980. W 1980 wyjechał na rok uczyć się w Bedford, po powrocie ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Później studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Grzegorz Turnau zadebiutował piosenką "Znów wędrujemy" na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, kiedy był jeszcze uczniem trzeciej klasy liceum. Zdobył na nim pierwszą nagrodę, a dzięki niej trafił do “Piwnicy pod Baranami", zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego.

Najpopularniejsze utwory i dyskografia Grzegorza Turnau

Do najbardziej znanych utworów Turnaua można zaliczyć między innymi.: "Znów wędrujemy", "Naprawdę nie dzieje się nic", "Cichosza", "Między ciszą a ciszą", "Pamięć", "Bracka", "Tutaj jestem" (sł. Michał Zabłocki), "Wiem" (sł. Andrzej Poniedzielski), "Liryka, liryka" (sł. Konstanty Ildefons Gałczyński), "Kawałek cienia" (sł. Grzegorz Turnau), "Leniwa głowa" (sł. Wiesław Dymny) czy "Bombonierka" (duet z Barbarą Stępniak-Wilk).

Wokalista ma za sobą współpracę m.in. z: Ewą Małas-Godlewską, Anną Marią Jopek, Janem Kanty Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jackiem Wójcickim, Beatą Rybotycką, Andrzejem Sikorowskim, Justyną Steczkowską, Magdą Umer, Olą Maurer czy Wojciechem Waglewskim

W swoich piosenkach śpiewa teksty czołowych polskich poetów, jak: Krzysztof Kamil Baczyński, Jan Brzechwa, Bolesława Leśmian, czy Zbigniew Herbert. Oprócz tego wykorzystuje teksty twórców współczesnych, między innymi Michała Zabłockiego oraz Leszka Aleksandra Moczulskiego.Duża część utworów artysty bazuje na jego własnych tekstach, są to na przykład piosenki "Kawałek cienia", "Pamięć", "Kino Bałtyk", "Nawet", "Ultima Thule", "Na młodość""Było kiedyś między nami", "Pianista i ja", czy "Fabryka klamek".

Grzegorz Turnau sięga także po wiersze zagraniczne. Kilkakrotnie odnosił się do wierszy E.E. Cummingsa, takich jak “Wiwat słodka miłość", czy “Gdy kwitnie żonkil", a na jego płycie “Fabryka Klamek" (2010) można znaleźć piosenkę "Sonet LX", która nawiązuje do tekstu Williama Shakespeare’a.

Oprócz tego w dyskografii artysty znajdują się płyty, które poświęcone są twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego z Kabaretu Starszych Panów - “Cafe Sułtan" oraz Marka Grechuty - “Historia Pewnej Podróży".

Koncerty i dorobek artystyczny Grzegorza Turnau

W 1995 roku zdobył drugą nagrodę na 32. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, za wykonanie utworu “Natężenie świadomości", a rok później otrzymał Grand Prix im. Karola Musioła na 33. edycji Festiwalu za wykonanie piosenki “Bracka".

Oprócz tego muzyk jest laureatem wielu nagród, spośród nich na uwagę zasługują: dziewięć Fryderyków, dwa Wiktory i Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Artysta dostał także medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi, a w 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

Życie prywatne i dzieci Grzegorza Turnaua

Turnau jest mężem flecistki Maryny Barfuss. Para ma córkę Antoninę, urodzoną  20 maja 1988 roku, która od września 2015 jest  żoną polskiego aktora Marka Kondrata. Para w 2018 doczekała się córki, Heleny, tym samym muzyk został wtedy dziadkiem.

Internauci często doszukują się związków Grzegorza Turnaua z Hanną Turnau - aktorką znaną m.in. z produkcji TVP “Leśniczówka" , “M jak miłość" czy “Korona królów". Hanna Turnau nie jest córką Grzegorza, a żoną jego brata - Michała. Michał Turnau, brat Grzegorza, to były muzyk, obecnie jest organizatorem koncertów i impresario muzycznym. 

Ciekawostkę stanowi fakt, że Grzegorz Turnau jest współwłaścicielem winnicy w miejscowości Baniewice, w Województwie Zachodniopomorskim.

Artyści powiązani