Reklama

Within Temptation: Życie ludzi układa się różnie

Holenderska grupa Within Temptation ujawniła szczegóły nowego albumu, "The Unforgiving". Płyta ukaże się 28 marca.

Szykują się spore zmiany, jeśli chodzi o twórczość symfonicznych metalowców.

Reklama

"Wiedzieliśmy, że nie możemy się powtarzać" - wyjaśnia gitarzysta Robert Westerholt. "Przez całe lata starałem się stworzyć nasze unikatowe brzmienie. Na naszej ostatniej płycie, 'The Heart Of Everything', w końcu udało nam się zrealizować ten cel. Dla nas, to dzieło doskonałe. Tym razem chcieliśmy więc stworzyć coś zupełnie nowego - nie wyznaczać sobie żadnych granic. Chodziło nam o coś świeżego, ale nie chcieliśmy do tego dążyć za wszelką cenę - nic na siłę. Musiało to być naturalne. Na szczęście, jak tylko zaczęliśmy pisać piosenki, od razu wiedzieliśmy, że to jest to" - dodaje współzałożyciel Within Temptation.

Poszukując czegoś wyjątkowego, zespół świadomie odszedł od motywów znanych poprzednich płyt. "The Unforgiving" to nie tylko muzyka, ale i komiks oraz towarzyszące im trzy filmy. Razem tworzy to opowieść o życiu, miłości, zemście, gniewie i żalu. "The Unforgiving" to pierwszy koncepcyjny album zespołu, oparty na komiksie napisanym przez Stevena O'Connella (BloodRayne/Dark 48), a ilustrowanym przez Romano Molenaara (Witchblade/Darkness/X-Men). Płyta składa się z 12 piosenek, z których każda przedstawia inny punkt widzenia głównych bohaterów i ukazuje ich doświadczenia.

"Nie chcieliśmy robić tradycyjnego dzieła koncepcyjnego, gdzie wymyślasz historię i piszesz teksty układające się w opowieść" - wyjaśnia Robert Westerholt. "W przeszłości do pisania tekstów inspirowały nas zawsze książki, które czytaliśmy czy filmy, które widzieliśmy. W ten sposób wpadliśmy na pomysł, by podejść do tego konceptu inaczej. Mamy 12 utworów, które tworzą soundtrack do historii".

"Życie ludzi układa się różnie. Ma na to wpływ ich pochodzenie, rodzina, osoby, które spotykają na swej drodze. To opowieść o tym, jak niektórzy popełniają w życiu błędy, dostają jednak drugą szansę po śmierci, by zadośćuczynić temu, co uczynili za życia. Najprościej rzecz ujmując to historia o złych kolesiach polujących na innych złych kolesi. Gdy jednak spojrzeć głębiej, to opowieści tych ludziach, ich życiu, o tym, czego poszukują i o życiu w ogóle" - opowiada gitarzysta Within Temptation.

Poza komiksem, "The Unforgiving", uzupełnia zestaw trzech filmów, które stanowią jednocześnie rozbudowane teledyski do utworów "Faster", "Shot In The Dark" i "Sinéad". Wszystkie trzy otwiera kilkuminutowa narracja, po której pojawia się zespół wykonujący piosenkę.

"Dla mnie komiks nie jest czymś dla dzieciaków - dla mnie to jak film" - tłumaczy Westerholt. "Kręcąc te filmiki możemy nadać historii szerszą perspektywę i przedstawić ludziom, którzy nie interesują się komiksami. Osobiście zawsze uwielbiałem komiksy, ale wiem, że nie są one dla wszystkich".

Lider holenderskiej formacji zapowiada, że na "The Unforgiving" Within Temptation muzycznie nawiązuje do lat 80. i 90., do twórczości tak różnych zespołów, jak Sisters Of Mercy, Marillion, Europe, A-Ha, Depeche Mode czy Metallica.

Początkowo kapela miała ruszyć w trasę tuż po wydaniu płyty. Okazało się jednak, że zespołowe małżeństwo - Robert Westerholt i wokalistka Sharon den Adel - spodziewa się trzeciego potomka. To oznacza, że koncerty odbędą się jesienią. W ramach trasy zespół odwiedzi także Polskę - zagra w Krakowie (22 października, klub "Studio") i Warszawie (23 października, "Stodoła").

"Mamy ten luksus, że skończyliśmy płytę i nakręciliśmy wszystkie teledyski. Teraz przez te najbliższe miesiące możemy skoncentrować się na obmyślaniu koncertów. Chcemy zrobić coś naprawdę interesującego i niezwykłego. Ten album jest tak doskonały, że dało nam to dodatkowy zastrzyk kreatywnej energii. Szkoda tylko tych, którzy kupili już bilety i teraz muszą czekać kilka miesięcy, ale uważam, że przez tę wymuszoną przerwę, możemy zrobić dla nich coś lepszego" - dodaje na koniec Robert Westerholt.

Oto szczegóły płyty "The Unforgiving":

1. Why Not Me
2. Shot In The Dark
3. In The Middle Of The Night
4. Faster
5. Fire And Ice
6. Iron
7. Where Is The Edge
8. Sinéad
9. Lost
10. Murder
11. A Demon's Fate
12. Stairway To The Skies
13. Utopia (bonus track - tylko w wersji Eco Style).

Zobacz teledyski Within Temptation na stronach INTERIA.PL.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: marca | życia | Życie | Within Temptation | płyta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje