Nazwa ikonicznego zespołu została ukradziona? "Chciałem Metallica dla siebie"
Choć Metallica od ponad czterech dekad triumfuje na scenie muzyki metalowej, wielu fanów dopiero teraz odkrywa zaskakującą historię stojącą za jej nazwą. Okazuje się, że decyzja o nazwie zespołu była wynikiem przypadkowej rozmowy… i małego podstępu ze strony Larsa Ulricha.

Metallica narodziła się w Los Angeles pod koniec 1981 roku. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia zamieszczonego w lokalnym magazynie The Recycler przez młodego perkusistę z Danii - Larsa Ulricha. W ogłoszeniu Ulrich szukał muzyków zainteresowanych zespołami takimi jak Tygers of Pan Tang, Diamond Head i Iron Maiden. Odpowiedzieli na nie James Hetfield i Hugh Tanner - i tak zaczęła się historia jednej z największych kapel metalowych wszech czasów.
Zaledwie dwa lata później zespół wydał swój debiutancki album "Kill 'Em All". Wkrótce do składu dołączyli nowi członkowie - m.in. gitarzysta Kirk Hammett i basista Robert Trujillo, który zastąpił Jasona Newsteda w 2002 roku.
Metallica czy Metal Mania? Przypadek, który przeszedł do historii
Pomimo trwającej już 44 lata kariery zespołu, część fanów dopiero niedawno dowiedziała się, skąd wzięła się nazwa Metallica. Dyskusję na ten temat rozbudziła aktywność użytkowników na platformie Reddit, gdzie fani zespołu zaczęli dzielić się swoimi odkryciami.
Jak się okazuje, nazwa została "podkradziona" przez Larsa Ulricha od jego znajomego - Rona Quintany. Ten planował wydanie własnego magazynu poświęconego muzyce hard rock i rozważał dwie propozycje: Metallica lub Metal Mania. Ulrich, wyczuwając potencjał pierwszej z nich, zasugerował mu wybór Metal Mania - po to, by samemu wykorzystać Metallica dla swojego zespołu.
W wywiadzie dla NPR Lars Ulrich przyznał bez ogródek:
"Ron zapytał mnie, którą nazwę powinien wybrać dla swojego fanzinu. Powiedziałem, że lepiej brzmi Metal Mania… bo chciałem Metallica dla siebie".
Z kolei sam Quintana nie miał do niego żalu. Jak wyznał w jednym z wywiadów, i tak skłaniał się ku Metal Mania, a nawiązania do Encyclopedia Metallica już istniały. "Byłem zadowolony, że mógł użyć tej nazwy" - powiedział.
Metallica dziś: ikona metalu i część wielkiej czwórki
Dziś Metallica to nie tylko zespół - to marka, instytucja i jedno z najważniejszych nazw w historii muzyki metalowej. Po sukcesie albumu "Master of Puppets" z 1986 roku grupa umocniła swoją pozycję wśród tzw. "Wielkiej Czwórki thrash metalu", obok Slayera, Anthrax i Megadeth.
Zespół przez lata ewoluował - zarówno brzmieniowo, jak i tekstowo. Metallica nie była zespołem, który "grał, by grać". Ich utwory niosły przesłanie, a dziś - jak pokazuje popularność "Master of Puppets" w popkulturze - wciąż potrafią rezonować z kolejnymi pokoleniami fanów.