Justyna Steczkowska i Kayah w historycznym koncercie. "Odkrywają korzenie swojej tożsamości"
25 czerwca o godz. 21:00 widzowie Polsatu będą mogli zobaczyć wyjątkowy koncert "Wrocław Przyszłości", transmitowany na żywo prosto z Dolnego Śląska. To nie tylko muzyczne show, ale również refleksyjna opowieść o historii, otwartości i przyszłości miasta spotkań. Na jednej scenie spotkają się znakomitości muzyki rozrywkowej i operowej, a wydarzenie poprowadzą Agnieszka Hyży i Tomasz Wolny.

W sercu Dolnego Śląska szykuje się wydarzenie, jakiego jeszcze nie było. 25 czerwca o godz. 21:00 Telewizja Polsat wyemituje na żywo widowiskowy koncert "Wrocław Przyszłości" - muzyczną opowieść o przemianie miasta, jego dramatycznej historii i wizji przyszłości. Na scenie spotkają się największe gwiazdy muzyki popularnej i operowej, a koncert uświetnią nie tylko wyjątkowe występy wokalne, ale też nowoczesna oprawa wizualna z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Pop i opera w jednym brzmieniu
Widowisko ma nowatorską formę - łączy klasyczne arie operowe i przeboje muzyki pop w nowych aranżacjach. Wystąpią m.in. Justyna Steczkowska, Kayah, Natalia Szroeder, Oskar Cyms, Andrzej Lampert i Grzegorz Hyży. Z kolei operowe emocje zapewnią Małgorzata Walewska, Rafał Bartmiński oraz Aleksandra Kubas-Kruk. Na scenie pojawią się również aktorzy związani z Wrocławiem - Emose Uhunmwangho i Konrad Imiela.
Muzyczną oprawę wzbogacą Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej oraz Tarkowski Orchestra, znana z umiejętnego łączenia muzyki klasycznej i rozrywkowej. Koncert otworzy potężne "O Fortuna" z "Carmina Burana" Carla Orffa.
AI i historia w tle
Koncertowi towarzyszyć będzie materiał filmowy stworzony z pomocą sztucznej inteligencji, prezentujący losy Wrocławia od 1945 roku po czasy współczesne. Miasto, które przeszło trudną drogę od wojennych ruin do nowoczesnej metropolii, staje się tłem dla opowieści o pamięci, pojednaniu i przyszłości.
Symboliczna rocznica i silne przesłanie
Koncert jest częścią obchodów 80-lecia powrotu Wrocławia do Polski i Roku Pojednania. "Koncert w sercu miasta upamiętni wyjątkowe chwile. Bo Wrocław, nazywany 'miastem spotkań' - staje się przestrzenią refleksji nad naszą historią i przyszłością" - podkreśla Radosław Michalski, Dyrektor Departamentu Marki Miasta Wrocławia.
W tym roku przypadają również inne ważne rocznice: 60-lecie Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, 45-lecie powstania Solidarności i 35-lecie samorządów. - "Te wydarzenia przypominają nam, że pojednanie, odwaga i solidarność są fundamentami naszej wspólnoty" - dodaje Michalski.
Zajezdnia - miejsce pamięci i tożsamości
Współproducentem wydarzenia jest Centrum Historii Zajezdnia, które od lat dokumentuje historię i dziedzictwo Wrocławia. - "W 1945 roku Breslau odszedł w przeszłość, a zastąpił go polski Wrocław" - przypomina dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum. - "Młodzi wrocławianie odkrywają tu korzenie swojej tożsamości i znajdują inspirację do kształtowania jutra".
Kulisy produkcji "Wrocławia Przyszłości"
Za reżyserię koncertu odpowiada Bolesław Pawica, a producentem kreatywnym wydarzenia jest Pascal Litwin. Producentem audycji telewizyjnej pozostaje Telewizja Polsat, a realizacją zajmuje się Fabryka Spółka Realizatorów Filmowych i Telewizyjnych.