Reklama

Reklama

Historia 15 hitów ostatnich 15 lat Polski w UE

Już za kilka dni będziemy świętować 15 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury przygotowało dla nas szereg wydarzeń muzycznych. Jednym z nich jest koncert „Chórem za Europą”, w czasie którego zabrzmią utwory z Listy Przebojów radiowej Trójki w nietuzinkowych aranżacjach wokalnych. Pamiętacie, jakie piosenki rozbrzmiewały w domach słuchaczy kultowej Trójki w ciągu tych ostatnich 15 lat?

4 maja na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert "Chórem za Europą", podczas którego usłyszymy utwory z listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia z lat 2004-2019 w zaskakujących aranżacjach wokalnych, wykonanych przez Orkiestrę Grzegorza Urbana. Muzyczne hity wyśpiewają Sound’n’Grace, TGD, Chór Agaty Steczkowskiej, Gospel Rain i Chór Kameralny UAM. Imprezę poprowadzi Hirek Wrona, który zabierze widzów w sentymentalną, muzyczną podróż.

Reklama

Przypomnijmy hity, których słuchaliśmy w ciągu ostatnich 15 lat!

Lady Pank - Stacja Warszawa

26. singiel zespołu został wydany 12 lipca 2004 roku, tuż po tym, jak Polska wkroczyła w szeregi państw członkowskich Unii Europejskiej. Piękny, metaforyczny tekst napisany przez Andrzeja Mogielnickiego, opisuje Warszawę jako ogromne miasto, pełne anonimowych ludzi. Słowa opowiadają również historię dwojga ludzi, których przytłacza codzienność. Wszystko jednak może się zmienić, jeśli tylko zdadzą sobie sprawę z uczucia, które jest między nimi. Ta piosenka musiała stać się przebojem!

Lech Janerka - Rower

Choć piosenka zdaje się być humorystyczna i prosta, w rzeczywistości mówi o bardzo istotnych wydarzeniach. Utwór powstał w 2005 roku, choć muzyka do niego powstała jeszcze w czasach, gdy autor chodził do szkoły. Szybko został nagrodzony Fryderykiem. O czym tak naprawdę jest tekst? Słowa utworu nawiązują do zaangażowania polskich wojsk w konflikt w Iraku. Mimo że kontekst polityczny stracił już nieco na ważności, piosenka wciąż świetnie nadaje się jako hymn dla wszystkich miłośników dwóch kółek.

Basia Stępniak-Wilk i Grzegorz Turnau - Bombonierka

Mogłoby się wydawać, że w XXI wieku ciężko usłyszeć w radiu coś ambitnego. Nic bardziej mylnego! W 2006 roku udowodnił to niesamowity duet Basi Stępniak-Wilk i Grzegorza Turnaua, których piosenka "Bombonierka" przez wiele tygodni utrzymywała się na szczycie listy przebojów. Czekoladowe metafory relacji między mężczyzną a kobietą do dziś podbijają serca wielu Polaków.

IRA - Londyn 08:15

Rok później na liście przebojów pojawił się drugi singiel zespołu IRA pod tytułem "Londyn 08:15", opowiadający o emigracji młodych, wykształconych Polaków, którzy, korzystając z otwartych granic, wyjechali szukać pracy do Anglii. Piosenka charakteryzuje się delikatnym, melodyjnym rockowym brzmieniem. Została nominowana do prestiżowej nagrody Superjedynki w 2008 roku.

Czesław śpiewa - Maszynka do świerkania

Pierwszy album studyjny Czesława Mozila od razu przyniósł mu sławę. Przyczynił się do tego między innymi utwór "Maszynka do świerkania" promujący całą płytę. Ciekawa jest sama historia powstania tej piosenki. Tekst został napisany przez internautów linijka po linijce na czacie w ramach projektu Multipoezja, którego autorem jest Michał Zabłocki. Interpretacji słów jest równie wiele, jak autorów, stąd każdy z nas może odkryć ukryte znaczenie utworu.

Hey - Kto tam? Kto jest w środku?

Kasia Nosowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. W swoim przeboju pt. "Kto tam? Kto jest w środku?" śpiewa o uczuciu, którym darzy ukochanego. Chce mu pomóc, ulżyć w cierpieniu i podać pomocną dłoń. W teledysku do tego utworu rolę kochanka zagrał Paweł Małaszyński.

Brodka - W pięciu smakach

Monika Brodka na polskiej scenie muzycznej zaistniała w wieku 17 lat, kiedy wygrała "Idola". Kilka lat później wydała swój trzeci album "Granda", nagrodzony Fryderykiem, na którym znalazł się utwór "W pięciu smakach". Jak twierdzi sama autorka, piosenka jest historią opisującej jej weekendowe wycieczki na Stadion 10-lecia w celu zjedzenia zupy u Wietnamczyka. Refren opiera się na losowych wietnamskich słowach, które nie mają żadnego znaczenia.

Zakopower - Boso

Wpadająca w ucho melodia, poetycki tekst i góralski klimat - czego jeszcze potrzebuje piosenka, by stać się hitem? Utwór zdaje się lekkim, wakacyjnym przebojem, w rzeczywistości porusza ciężki temat śmierci. Tekst mówi o zostawieniu wszystkiego za sobą i przejściu na drugą stronę nie zabierając nic. Ciekawe ile osób poprawnie zinterpretowało zamysł autora?

Dawid Podsiadło - Trójkąty i kwadraty

"Trójkąty i kwadraty" to jeden z największych przebojów ostatnich lat. Dawid Podsiadło z pomocą geometrycznych i fizycznych metafor opisuje niezwykłą, romantyczną miłość. Do teledysku użyto kamery kręcącej obraz 360 stopni, dzięki czemu powstały dwie wersje obrazu - przez to widzowie oglądający klip w internecie mogą sami obracać kamerą w czasie rzeczywistym trwania filmu.

Perfect - Wszystko ma swój czas

Singiel zapowiadający album DaDaDam został wydany 12 maja 2014 roku. Ta piękna ballada, do której słowa napisał Jacek Cygan, opowiada o relacji z ukochaną kobietą, opisywanej z perspektywy czasu. Piosenka ma na celu pożegnanie się z młodością i przygotowanie na starość, a następnie śmierć. Zyskała spore uznanie wśród dziennikarzy i słuchaczy, zajmując pierwsze miejsce na listach przebojów.

Lao Che - Wojenka

Jak się okazuje, Polacy nie boją się trudnych tematów. Dowodem na to może być piosenka Lao Che, promująca album "Dzieciom", w którym ojciec przestrzega swoją malutką córeczkę przed wojną. Utwór rozpoczyna lekko zmodyfikowana wyliczanka autorstwa Danuty Wawiłow. Niezwykła opowieść poruszyła serca Polaków, dzięki czemu przez czternaście notowań plasowała się na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki.

T.Love - Pielgrzym

Muniek Staszczyk nie boi się mówić wprost o swojej wierze. Piosenka "Pielgrzym" nawiązuje swoim klimatem do bluesa i stanowi odmianę od utworów T.Love, które znamy. Tekst opowiada o drodze, którą każdego dnia pokonujemy. Choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jaki jest nasz cel, każdy krok może przybliżyć nas do nieba.

Kortez - Dobry moment

Singiel zapowiadający drugi album artysty pt. "Mój dom" okazał się prawdziwym hitem. Piosenka została nagrodzona Fryderykiem 2018 jako utwór roku. Słowa i teledysk są autorstwa Agaty Trafalskiej, a muzykę napisał sam Kortez. Utwór opowiada o refleksjach mężczyzny na temat rozstania. Autor zdaje sobie sprawę, że nadszedł czas, by odejść, jednak boi się zrobić pierwszy krok.

Paweł Domagała - Weź nie pytaj

Mnóstwo aktorów próbuje swoich sił w branży muzycznej. Rzadko kiedy jednak udaje się im wybić. Chlubnym wyjątkiem okazał się być Paweł Domagała, którego piosenka "Weź nie pytaj" zrobiła prawdziwą furorę. Jak przyznaje sam autor, z początku rozgłośnie nie były zbytnio zainteresowane przebojem, jednak gdy tylko opublikował utwór w sieci, sytuacja drastycznie się zmieniła. Jak powstał sam hit? W programie Kuby Wojewódzkiego Paweł Domagała opowiedział, że była to odpowiedź na informacje o tym, że wkrótce zostanie ojcem. Dziś piosenka ma już ponad 90 milionów wyświetleń na Youtube.

Krzysztof Zalewski - Kurier

Najnowszy hit Krzysztofa Zalewskiego powstał jako kawałek promujący film Władysława Pasikowskiego o tym samym tytule. Historia opowiada o życiu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy. Sam autor piosenki uważa za prawdziwy zaszczyt możliwość pracy nad utworem zapowiadającym film o tak ważnej postaci.

 

Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Partnerem strategicznym wydarzeń organizowanych w ramach obchodów "15 lat Polski w UE" jest Totalizator Sportowy.


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje