Eurowizja 2025 - finał. Które miejsce zajęła Justyna Steczkowska? [RELACJA NA ŻYWO]
W St. Jakobshalle w Bazylei zakończył się wielki finał 69. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wiemy już, że Justyna Steczkowska z utworem "Gaja" zajęła 14. miejsce. Decyzją widzów i jury zwycięzcą został JJ z Austrii z piosenką "Wasted Love". Sprawdźcie naszą relację!

Wielki finał rozpoczęli Nemo - zwycięzcy (posługują się zaimkami "oni") Eurowizji 2024 z ubiegłorocznym przebojem "The Code". Jeszcze przed występami uczestników otwarto linie do głosowania publiczności.
W obu półfinałach (wtorek i czwartek) wyboru 10 najlepszych uczestników dokonali widzowie w głosowaniu SMS, z zastrzeżeniem, że nie można głosować na reprezentanta swojego kraju. Skład uzupełnili przedstawiciele tzw. Wielkiej Piątki (kraje, które najwięcej wpłacają na rzecz Europejskiej Unii Nadawców - EBU) oraz gospodarz, czyli Szwajcaria.
W gronie 26 finalistów znalazła się reprezentująca Polskę Justyna Steczkowska z piosenką "Gaja". Przypomnijmy, że dla wokalistki był to powrót na Eurowizję po 30 latach - w 1995 r. zajęła 18. miejsce w finale (nie było wówczas półfinałów).
Eurowizja 2025 - głosowanie zakończone
Końcowa kolejność w konkursie została ustalona na podstawie sumy punktów przyznawanych przez jury i publiczność w systemie 50:50. Głosy później zostały przeliczane na punkty. Jury ocenia utwory w oparciu o kompozycję, oryginalność, jakość występu i możliwości wokalne. Z kolei głosowanie publiczności odbywało się przez telefon, SMS-em lub aplikację Eurowizji, ale fani nie mogli głosować na własny kraj.
Finał prowadziły 56-letnia Sandra Studer, która jako Sandra Simô reprezentowała Szwajcarię na Eurowizji w 1991 r. w Rzymie (zajęła wówczas 5. miejsce z piosenką "Canzone per te"), urodzona w USA 31-letnia prezenterka i komiczka Hazel Brugger, która ma korzenie szwajcarsko-niemiecko-angielskie oraz 48-letnia włosko-szwajcarska prezenterka i była modelka Michelle Hunziker. W latach 1998-2002 (rozwód orzeczono w 2009 r.) była żoną włoskiego wokalisty Erosa Ramazzotiego, mają córkę Aurorę Sophie (ur. 1996). Ma na koncie prowadzenie licznych programów rozrywkowych w telewizji we Włoszech (w tym m.in. festiwalu San Remo w 2007 i 2018 r.), Szwajcarii i Niemczech (m.in. "Deutschland sucht den Superstar", czyli tamtejszą edycję "Idola").
Eurowizja 2025 - co wydarzyło się na scenie?
Konkursowe występy rozpoczął 19-letni Kyle Alessandro z Norwegii. Najmłodszy uczestnik tegorocznej Eurowizji dał ognisty występ w piosence "Lighter". Laura Thorn z Luksemburga ("La Poupée Monte Le Son") pokazała się niczym laleczka z porcelany.
Sporo emocji wzbudził mający wielu fanów również w Polsce Tommy Cash z Estonii w żartobliwej piosence "Espresso Macchiato". Znów w akcji zobaczyliśmy tancerzy w roli ochroniarzy i "fankę", która wskoczyła na Tommy'ego.
Na balladę "New Day Will Rise" zaśpiewaną w trzech językach - po angielsku, francusku i hebrajsku - postawiła reprezentantka Izraela Juwal Rafael.
Sporą niespodzianką jest obecność w finale grupy Katarsis z Litwy. "Tavo akys" to utwór utrzymany w klimacie alternatywnego rocka. Zupełnie inną energię zaprezentowała Melody z Hiszpanii ("Esa diva"). Wokalistka mocno czerpie z wizerunku Jennifer Lopez.
Za nami utrzymany w glamowych klimatach lat 70. występ grupy Ziferblat z Ukrainy ("Bird of Pray") oraz żeńskiego tria z Wielkiej Brytanii Remember Today ("What the Hell Just Happened?"), które z kolei pamięta o tradycjach Spice Girls.
Łączący operę z popem i muzyką klubową JJ z Austrii ("Wasted Love") uznawany był za jednego z głównych faworytów do końcowego zwycięstwa, choć bukmacherzy wyżej stawiali szansę reprezentującej Szwecję grupy KAJ.
VÆB z Islandii ("RÓA") tworzą dwaj bracia, a w składzie wspierającej ich tańczącej trójki znajduje się Polka, Ola Getka-Zimoch, która od lat mieszka w Reykjaviku. Było tanecznie, żywiołowo, z elementami przypominające szanty.
Łotwa postawiła na kobiecą grupę wokalną Tautumeitas ("Bur man laimi"), która Polakom mogła nieco przypominać naszą Tulię. Z kolei Holandia do Bazylei ostatecznie wysłała wokalistę o pseudonimie Claude (wpadająca w ucho ballada "C'est La Vie"). Pierwotnie ten kraj miał ponownie reprezentować Joost Klein, który w 2024 r. został zdyskwalifikowany tuż przed finałem (oskarżenia o naruszenie nietykalności osobistej za kulisami zostały później odrzucone).
Pikanterii dodała ubrana w skórzany kostium Erika Vikman z Finlandii z mocno kontrowersyjnym utworem "ICH KOMME". W Bazylei blondwłosa wokalistka została przyjęta niezwykle gorąco.
Lucio Corsi z Włoch ("Volevo essere un duro") nawiązał do najlepszych tradycji piosenki ze swojego kraju, ale jego muzycznymi patronami są raczej Dawid Bowie czy The Beatles. Usłyszeliśmy partie fortepianu, gitarową solówkę i popis na harmonijce ustnej.
Eurowizja 2025 - Justyna Steczkowska jako królowa smoków
Jako 15. na scenie pojawiła się Justyna Steczkowska z niezwykle energetycznym popisem w utworze "Gaja". Były słowiańskie agmy, było wiszenie na linach, był przypominający klimat "Gry o tron" smok na wizualizacji i dynamiczny układ z tancerzami.
Po naszej reprezentantce wystąpił reprezentujący Niemcy duet Abor & Tynna (pochodzą z Austrii) z piosenką "Baller" oraz Klavdia z Grecji w podniosłym utworze "Asteromata".
Półnagi PARG z Armenii w rytmicznym utworze "SURVIVOR" urządził bieganie na bieżni, ale bukmacherzy uznali, że wokalista eurowizyjny bieg zakończy na ostatnim miejscu. Reprezentantka gospodarzy Zoë Më zaczarowała balladowym numerem "Voyage", a całą halę rozświetliły lampki.
Kontrowersje ponownie pojawiły się podczas występu Miriany Conte z Malty ("Serving"), a zupełnie inny klimat wprowadziła grupa Napa z Portugali. Ich piosenka "Deslocado" opowiada o tęsknocie za Maderą (z tej wyspy pochodzą muzycy). Tytuł ich utworu można przetłumaczyć jako "wyobcowany" lub "przesiedlony". Ballada porusza temat życia z dala od rodziny i ojczyzny. "To jedna z najważniejszych piosenek, którą kiedykolwiek napisaliśmy. Zawsze chcieliśmy opisać to uczucie przeniesienia, kiedy od domu dzieli nas ocean" - podkreślają Portugalczycy.
Za nami również skandynawski pakiet: Sissal z Danii wykonała piosenkę "Hallucination", a po niej pojawiła się reprezentująca Szwecję grupa KAJ (jej członkowie pochodzą z regionu Ostrobotnia - to część Finlandii, w której dominuje język szwedzki). Ich utwór "Bara Badu Bastu" opowiada o saunie, czyli niezwykle ważnej części skandynawskiej kultury.
Między konkursowymi występami zobaczyliśmy też łączenie z publicznością zgromadzoną na pobliskim stadionie FC Basel. Ponad 34 tys. widzów zaśpiewało "Waterloo" grupy ABBA, czyli piosenkę, z którą Szwedzi wygrali Eurowizję w 1974 r.
Louane z Francji zaprezentowała poruszającą balladę "Maman", która poświęcona jest zmarłej na raka matce. Gabry Ponte w barwach San Marino liczy na głosy swoich rodaków z Włoch, nic więc dziwnego, że jego piosenka nosi tytuł "Tutta l'Italia". Przypomnijmy, że DJ i producent zdobył popularność jako członek grupy Eiffel 65 (to ci od wielkiego hitu "Blue (Da Ba Dee)").
Konkursową stawkę zamknął pochodzący z Albanii duet Shkodra Elektronike ("Zjerm"). Występująca w czerwonej kreacji wokalistka dodała temu występowi ognia.
Przed ogłoszeniem wyników na scenie zaprezentowali się reprezentanci Szwajcarii sprzed lat: Peter, Sue and Marc z "Io senza te" (1981), Paola z "Cinéma" (1980), Luca Hänni z "She Got Me" (2019) oraz Gjon's Tears z "Tout l'univers" (2021).
Muzyczną "bitwę" zaprezentowali Käärijä ("Cha Cha Cha" - Finlandia 2023) i Baby Lasagna ("Rim Tim Tagi Dim" - Chorwacja 2024), by na koniec połączyć siły w nowym singlu "#eurodab". Z kolei Nemo w zupełnie zmienionym wizerunku (w pewnym momencie spadła peruka) pojawili się w nowej piosence "Unexplainable".
Tuż po północy zakończono głosowanie publiczności. Za nami ogłoszenie wyników jury z poszczególnych krajów - punktację z Polski podała Ola Budka, dziennikarka Radia 357. 12 punktów od naszego jury otrzymała Szwajcaria.
W głosowaniu jurorów zwyciężył JJ z Austrii, który wyprzedził Zoë Më (Szwajcaria) i Louane (Francja). Uznawani za głównych faworytów KAJ ze Szwecji zajęli 6. miejsce, jednak końcowa klasyfikacja to suma punktów od jury i publiczności. Justyna Steczkowska od jury otrzymała tylko 17 punktów, ale dzięki 139 punktom od publiczności mocno podskoczyła. Ostatecznie Polka zajęła 14. miejsce.
Zwycięzcą Eurowizji 2025 został JJ - to oznacza, że jubileuszowa, 60. edycja konkursu zostanie zorganizowana w Austrii. Drugą pozycję zajęła Juwal Rafael z Izraela.
Eurowizja 2025 - kolejność startowa finału:
1. Kyle Alessandro (Norwegia) - "Lighter"
2. Laura Thorn (Luksemburg) - "La Poupée Monte Le Son"
3. Tommy Cash (Estonia) - "Espresso Macchiato"
4. Yuwal Raphael (Izrael) - "New Day Will Rise"
5. Katarsis (Litwa) - "Tavo akys"
6. Melody (Hiszpania) - "Esa diva"
7. Ziferblat (Ukraina) - "Bird of Pray"
8. Remember Today (Wielka Brytania) - "What the Hell Just Happened?"
9. JJ (Austria) - "Wasted Love"
10. VÆB (Islandia) - "RÓA"
11. Tautumeitas (Łotwa) - "Bur man laimi"
12. Claude (Holandia) - "C'est La Vie"
13. Erika Vikman (Finlandia) - "ICH KOMME"
14. Lucio Corsi (Włochy) - "Volevo essere un duro"
15. Justyna Steczkowska (Polska) - "Gaja"
16. Abor & Tynna (Niemcy) - "Baller"
17. Klavdia (Grecja) - "Asteromata"
18. PARG (Armenia) - "SURVIVOR"
19. Zoë Më (Szwajcaria) - "Voyage"
20. Miriana Conte (Malta) - "Serving"
21. Napa (Portugalia) - "Deslocado"
22. Sissal (Dania) - "Hallucination"
23. KAJ (Szwecja) - "Bara Badu Bastu"
24. Louane (Francja) - "Maman"
25. Gabry Ponte (San Marino) - "Tutta l'Italia"
26. Shkodra Elektronike (Albania) - "Zjerm".
Eurowizja 2025 - tak rozkładały się finałowe głosy widzów i jurorów:
1. miejsce JJ (Austria) - 436 pkt (178 od widzów, 258 od jurorów)
2. miejsce Yuwal Raphael (Izrael) - 357 pkt (297 od widzów, 60 od jurorów)
3. miejsce Tommy Cash (Estonia) - 356 pkt (258 od widzów, 98 od jurorów)
4. miejsce KAJ (Szwecja) - 321 pkt (195 od widzów, 126 od jurorów)
5. miejsce Lucio Corsi (Włochy) - 256 pkt (97 od widzów, 159 od jury)
6. miejsce Klavdia (Grecja) - 231 pkt (126 od widzów, 105 od jury)
7. miejsce Louane (Francja) - 230 pkt ( 50 od widzów, 180 od jury)
8. miejsce Shkodra Elektronike (Albania) - 218 pkt (173 od widzów, 45 od jury)
9. miejsce Ziferblat (Ukraina) - 218 pkt (158 od widzów, 60 od jury)
10. miejsce Zoë Më (Szwajcaria) - 214 pkt (0 od widzów, 214 od jury)
11. miejsce Erika Vikman (Finlandia) - 196 pkt (108 od widzów, 88 od jury)
12. miejsce Claude (Holandia) - 175 pkt (42 od widzów, 133 od jury)
13. miejsce Tautumeitas (Łotwa) - 158 pkt (42 od widzów, 116 od jury)
14. miejsce Justyna Steczkowska (Polska) - 156 pkt (139 od widzów, 17 od jury)
15. miejsce Abor & Tynna (Niemcy) - 151 pkt (74 od widzów, 77 od jury)
16. miejsce Katarsis (Litwa) - 96 pkt (62 od widzów, 34 od jury)
17. miejsce Miriana Conte (Malta) - 91 pkt (8 od widzów, 83 od jury)
18. miejsce Kyle Alessandro (Norwegia) - 89 pkt (67 od widzów, 22 od jury)
19. miejsce Remember Today (Wielka Brytania) - 88 pkt (0 od widzów, 88 od jury)
20. miejsce PARG (Armenia) - 72 pkt (30 od widzów, 42 od jury)
21. miejsce Napa (Portugalia) - 50 pkt (13 od widzów, 37 od jury)
22. miejsce Laura Thorn (Luksemburg) - 47 pkt (24 od widzów, 23 od jury)
23. miejsce Sissal (Dania) - 47 pkt (2 od widzów, 45 od jury)
24. miejsce Melody (Hiszpania) - 37 pkt (10 od widzów, 27 od jury)
25. miejsce VÆB (Islandia) - 33 pkt (33 od widzów, 0 od jury)
26. miejsce Gabry Ponte (San Marino) - 27 pkt (18 od widzów, 9 od jury)