Muzyk legendarnego zespołu trzy dekady temu wygrał walkę o życie

Dave Gahan to postać, która od lat fascynuje fanów muzyki na całym świecie. Choć najbardziej znany jest jako wokalista legendarnej grupy Depeche Mode, jego muzyczne zainteresowania wykraczają daleko poza ramy new wave, synth popu, rocka alternatywnego i elektroniki. Jego artystyczna droga, pełna wzlotów i upadków, to gotowy materiał na książkę.

Depeche Mode na koncercie w Łodzi
Depeche Mode na koncercie w ŁodziEris WójcikINTERIA.PL

David Callcott, bo takie jest prawdziwe nazwisko Gahana, urodził się 9 maja 1962 roku w Epping, Essex w Anglii.

Jego dzieciństwo nie było łatwe. Ojciec opuścił rodzinę, gdy Dave miał zaledwie pół roku. Dorastał myśląc, że jego biologicznym ojcem jest drugi mąż matki, Jack Gahan. Przyjął zresztą jego nazwisko. 

Ojczym zmarł tragicznie, gdy Dave miał dziewięć lat. Wkrótce potem w jego życiu ponownie pojawił się Len, biologiczny ojciec, który początkowo przedstawiał się jako wujek. Prawda wyszła na jaw dopiero później.

Alan Wilder, Andrew Fletcher, Dave Gahan, Martin Gore
Alan Wilder, Andrew Fletcher, Dave Gahan, Martin GoreRoberta BayleyGetty Images

Młody David sprawiał spore problemy wychowawcze. Wagarował, kradł samochody, które następnie podpalał, dopuszczał się przeróżnych aktów wandalizmu. Skończył się na przydzieleniu mu kuratora, z którym zresztą też miał trudności w nawiązaniu porozumienia. Wydawało się, że jego przyszłość rysuje się w ciemnych barwach, jednak muzyka okazała się jego tymczasowym wybawieniem.

Zespół Composition of Sound, czyli późniejsze Depeche Mode

Dave zawsze miał talent wokalny, choć nie przypuszczał, że jego wykonanie utworu "Heros" Davida Bowie tak mocno wpłynie na Martina Gore'a, Vince'a Clarke'a i Andy'ego Fletchera. Zachwyceni jego głosem, zaproponowali mu rolę wokalisty w ich zespole Composition of Sound, który później, z inicjatywy Gahana, zmienił nazwę na Depeche Mode.

Depeche Mode: Martin Gore, Dave Gahan i Andy Fletcher
Depeche Mode: Martin Gore, Dave Gahan i Andy FletcherAvalon / ContributorGetty Images

Debiutancki album grupy ukazał się w 1981 roku i szybko zdobył popularność, zwłaszcza na brytyjskim rynku. Po odejściu Clarke'a do zespołu dołączył Alan Wilder - Depeche Mode rozwijało się i szczyt popularności osiągnęło w latach 90.

Depeche Mode na koncercie w Łodzi
Depeche Mode na koncercie w ŁodziEris WójcikINTERIA.PL


Gahan wygrał z nałogiem w 1996 roku

Lata 90. były dla Gahana pasmem ogromnych sukcesów, ale również osobistych zmagań. Popadł w ciężkie uzależnienie. Dzięki determinacji i wsparciu najbliższych udało mu się wyjść na prostą. Od 1996 roku Gahan pozostaje czysty.

Depeche Mode wciąż jest aktywne, pomimo śmierci współzałożyciela Andy'ego Fletchera w 2022 roku. Zespół ma na koncie piętnaście albumów studyjnych i jest uważany za jedną z najważniejszych brytyjskich formacji na świecie.

"Memento Mori" to pierwszy album Depeche Mode wydany po śmierci Andy'ego Fletchera
"Memento Mori" to pierwszy album Depeche Mode wydany po śmierci Andy'ego Fletcheramateriały prasowemateriały prasowe
Alan Cymbalista zwycięzcą programu "Szansa na sukces. Opole 2024". Jak się czuje po wygranej?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}