Reklama

Kora: Artystka wszechstronna kończy 65 lat

Jedna z najważniejszych polskich wokalistek działających w muzyce rozrywkowej, ikona polskiego rocka, autorka tekstów, producentka i osobowość telewizyjna. Olga Sipowicz (a przed ślubem z Aleksandrem Sipowiczem Olga Jackowska), znana lepiej jako Kora, świętuje 65. urodziny.

Kora wokalistka

Kora na scenie zadebiutowała w 1975 roku u boku ówczesnego męża Marka Jackowskiego. Początkowo zespół, w którego składzie był również Milo Kurtis, nosił nazwę M-a-M i grał muzykę inspirowaną Bliskim Wschodem. Dopiero pod nazwą Maanam grupa zainteresowała się rockiem. Jak się szybko okazało, był to strzał w dziesiątkę.

Reklama

Przełom nastąpił po koncercie Kory i Maanamu w Opolu w 1980 roku, gdzie zespół zaśpiewał "Boskie Buenos" oraz "Żądza pieniądza". Od tego momentu formacja zyskała ogromną popularność, a niemal każda płyta grupy natychmiast stawała się bestsellerem.

Sprawdź tekst piosenki "Wolno, wolno płyną łodzie" w serwisie Teksciory.pl!

Utwory takie jak: "Karuzela marzeń", "Oddech szczura", "Kocham cię moje kochanie", "Bez ciebie umieram", "Szare miraże", "Krakowski spleen" i "Cykady na Cykladach" to tylko niewielki wycinek twórczości Maanamu, którą znają miliony Polaków.

Popularność nie zawsze jednak wychodziła grupie na dobre. W 1984 roku doszło do skandalu z udziałem zespołu. Formacja miała wystąpić na zlocie młodzieży komunistycznej Polski i ZSRR w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Kora odmówiła występu, za co władze ukarały zakazem prezentowania twórczości składu w mediach. Ostatecznie pod naciskiem fanów kara została anulowana.

Maanam z powodzeniem działał do 1986 roku. Następnie wznowił działalność w latach 90. Grupa występowała do 2008 roku, po czym nastąpiło jej rozwiązanie.

Oczywiście Kora to nie tylko Maanam. Wokalistka i autorka tekstów tworzyła również solowo oraz w brała udział w przeróżnych projektach. Nagrała płytę m.in. z Pudelsami, interpretowała piosenki Kabaretu Starszych Panów, a nawet próbowała się w muzyce klubowej. Gościnnie pojawiała się również w utworach T.Love i Stanisława Soyki.

Sprawdź tekst "Puerto Rico" w serwisie Teksciory.pl!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Maanam | Kora

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje