Reklama

Reklama

Ace of Base: Nazistowski epizod z życia Ulfa Ekberga

Grupa Ace of Base w latach 90. podbiła listy przebojów na całym świecie. W sukcesie zespołowi nie przeszkodził nawet skandal dotyczący jednego z członków zespołu, Ulfa Ekberga. Media donosiły bowiem, że muzyk miał nazistowską przeszłość.

Ulf Ekberg wraz z żoną

Ulf Ekberg do Ace of Base trafił... przypadkiem. Stało się tak, gdyż Niklas Trank, jeden z pierwszych członków amatorskiej wtedy grupy nie przybył na koncert zespołu, gdyż wolał oglądać występ The Rolling Stones w innej części miasta. Wtedy Jonas Berggren zaprosił swojego kolegę do współpracy.

Pierwsze o nazistowskiej przeszłości Ekberga poinformowały szwedzkie media w połowie w 1993 roku, kiedy to zespół dopiero co zyskiwał na popularności po wydaniu płyty "Happy Nation" oraz singla "All That She Wants". Magazyn "Expressen" donosił, że Ekberg, jako członek formacji Commit Suicide, śpiewał piosenki o podłożu rasistowskim i neonazistowskim. Szwed miał być również członkiem skrajnie prawicowej partii Sverigedemokraterna (Szwedzcy Demokraci).

Reklama

Na czele SD stał wtedy Anders Kalstrom, który również miał być członkiem Commit Suicide. Zespół działał do 1986 roku, kiedy to wspomniany lider partii został skazany za nielegalne posiadanie broni i groźby karalne.  

Ekberg nie krył się ze swoją przeszłością. Potwierdził część doniesień krajowych mediów, jednak zaprzeczył, że nawoływał do rasizmu. W 1997 roku w filmie "Our Story" na temat Ace of Base, muzyk miał powiedzieć, że żałował swoich czynów i chce jak najszybciej zamknąć ten rozdział i już o nim nie wspominać.

Przeszłość nie dawała jednak Ekbergowi o sobie zapomnieć. Ben Shapiro z magazynu "Vice" poinformował w 2013 roku, że wytwórnia Flashback Records w 1998 roku wypuściła specjalną kompilację "Uffe Was a Nazi!". Materiał wypuszczony w nakładzie 1000 egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie, a internauci byli niezwykle zainteresowani niechlubną działalnością Ekberga.

Na okładce kompilacji miał znaleźć się muzyk używający nazistowskiego pozdrowienia, w środku znalazło się natomiast sześć utworów, jeden z nich "Smash the VPK" zachęcał do ataku na szwedzką Partię Lewicy.

Ponownie nagłośniona sprawa w Stanach rozeszła się niemałym echem, przez co Ekberg musiał raz jeszcze wypowiadać się na ten temat.

Muzyk ponownie przyznał, że w młodości popełnił wiele błędów i jeszcze raz uznał swoje czyny za godne pożałowania. Przy okazji Ekberg starał się wyjaśnić, że wydawcy zapomnianego materiału dokonali pomyłki, gdyż jego grupa Commit Suicide, w której działał z Jensem Svenssonem i Jensem Anderssonem była odpowiedzialna za stworzenie tylko dwóch z sześciu przedstawionych w składance utworów i żaden z nich nie zachęcał do przemocy na tle rasowym. W wywiadzie dla "E! Online" zaprzeczył również, że kiedykolwiek działał w Partii Demokratycznej.

Obecnie Ekberg oprócz działalności w Ace of Base (ciągle mówi się o próbie reaktywacji grupy) był założycielem agencji Legion Network oraz jest członkiem azjatyckiego think-tanku German Marshall Fund.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ace Of Base

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje