Wybieramy mikrofon: najważniejsze informacje przed zakupem

Pytanie, jaki mikrofon do nagrywania wybrać, stawia sobie coraz większa grupa ludzi: youtuberów, streamerów, podcasterów oraz graczy wybierających rozgrywki online. Oczekiwania są więc zróżnicowane, a to oznacza potencjalne problemy z zakupem.

Artykuł sponsorowany

Oczekiwania użytkowników są bardzo zróżnicowane: czego innego od mikrofonu będzie bowiem oczekiwał profesjonalny muzyk, zawodowy dziennikarz nagrywający programy bądź podcasty, streamujący wieczorami amator-pasjonat czy gracz, którego na długie godziny pochłaniają rozgrywki w internecie. Rodzaje mikrofonów są zatem odpowiedzią na odmienne oczekiwania użytkowników. W pierwszej kolejności należy więc sobie odpowiedzieć na pytanie: do czego przede wszystkim gadżet ten będzie nam potrzebny.

Rodzaje mikrofonów

Mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny - to pierwsze pytanie, jakie warto zadać sobie przed zakupem. Sporo zależy tutaj od miejsca, w którym najczęściej będziemy z niego korzystać. Jeśli w studiu, domowym zaciszu lub innym pomieszczeniu - polecaną opcją będą mikrofony pojemnościowe. Dlaczego? Ponieważ cechuje je bardzo duża czułość, ale wymagaj zasilania.

Gdy natomiast szukamy opcji w większym stopniu praktycznej, gdyż planujemy np. występy na scenie, zdecydować powinniśmy się na modele dynamiczne. Są one bezprzewodowe (na baterie) i trwalsze, lecz oferują nieco słabszą jakość rejestrowanego dźwięku.

Jeśli chodzi o rodzaje mikrofonów, wybór jest dużo większy. Mikrofon wstęgowy to np. sprzęt przeznaczony głównie do profesjonalnego użytku. To bowiem urządzenia niezwykle wrażliwe na zbyt duże ciśnienie akustyczne oraz większe ruchy powietrza. Z tego powodu należy je użytkować w bezpiecznych warunkach, czyli właśnie w studiach nagraniowych.

Mikrofon elektretowy to natomiast najpopularniejsza opcja spośród wszystkich dostępnych na rynku. Wpływa na to z pewnością niska cena i łatwość produkcji. Mikrofony elektretowe znajdziemy ponadto w większości współczesnych urządzeń, takich jak smartfony, laptopy czy tablety.

Pomocne rankingi

Pomocny w wyborze odpowiedniego do naszych potrzeb urządzenia może okazać się ranking mikrofonów. W zależności od zestawienia otrzymamy jasny sygnał mówiący o tym, co najczęściej wybierają klienci. To zawsze cenna wskazówka, ponieważ kupujący podejmując decyzje zakupowe zwykle kierują się stosunkiem oferowanej jakości do ceny.

Inne rankingi to z kolei szansa na wsłuchanie się w głos fachowców - uwagi osób z branży są możliwością na zapoznanie się ze szczegółami parametrów technicznych, na które sami zapewne byśmy nie zwrócili uwagi. To ważne zwłaszcza wówczas, gdy szukamy sprzętu bardziej specjalistycznego, np. laserowego, który umożliwia "zbieranie" dźwięku z drgających powierzchni oraz na bardzo duże odległości.

Mikrofony uniwersalne

Mimo że na rynku bez problemu znajdziemy mikrofony o konkretnych zastosowaniach (np. Shure MV7 wyposażony został w funkcję "głębokiego głosu radiowca"), nie brakuje również opcji bardziej uniwersalnych. Chodzi o takie modele, które sprawdzą się w wielu sytuacjach - komunikacji podczas pracy zdalnej, rozmów z innymi graczami podczas rozgrywek online czy w momencie nagrywania komentarza do filmu zamieszczanego przez nas w sieci. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się mikrofony pojemnościowe łączące się z komputerem za pośrednictwem portu USB (w ten sposób unikamy kłopotliwej plątaniny kabli na biurku).

Przy modelach uniwersalnych warto wspomnieć o Trust GXT 232 Mantis Streaming (stosunkowo tania opcja, kosztująca jedynie 99 zł), Reinston EMIK01, HyperX SoloCast oraz Razer Seiren X. To właśnie one znalazły się na szczycie rankingu mikrofonów sieci sklepów RTV Euro AGD.

Na pierwsze miejsce zestawienia trafił z kolei model HyperX Quadcast, m.in. ze względu na cztery tryby kierunkowe, którymi operujemy za pomocą wygodnego pokrętła: stereo (instrumenty), wielokierunkowy (podcasty), dwukierunkowy (wywiady) i kardioidalny (gaming). Jak widać, opcji jest sporo i łatwo dostosujemy je do aktualnych potrzeb. Co więcej, HyperX Quadcast posiada wbudowany filtr pop, pokrętło czułości nagrywania oraz uniwersalne mocowanie.

Co dziś wybierają kupujący? W sieci sklepów RTV Euro AGD najlepiej sprzedają się obecnie takie modele, jak Reinston EMIK02, Trust GXT 242 Lance Streaming, Elgato WAVE:1 czy Trust Starzz All-Round 21671. Im także warto się przyjrzeć bliżej, gdyż popularnością z pewnością cieszą nie bez powodu.

Artykuł sponsorowany