Gdy liczy się jakość dźwięku: pomysły na prezent dla melomana

Obdarowywanie najbliższych prezentami często jest dużo przyjemniejsze niż otrzymywanie upominków. Jest też tym łatwiejsze, im lepiej znamy osobę, której chcemy wręczyć podarek. Z czego najbardziej ucieszy się meloman?

Przy wyborze prezentu dla melomana, nieważne, czy będzie to podarek na Święta, urodziny, imieniny czy z dowolnej innej okazji, pod uwagę warto wziąć wiek obdarowywanej osoby. Starsi fani muzyki z sentymentem spoglądają na minione lata, kiedy ulubionych zespołów i wykonawców słuchało się na płytach winylowych. Czasem dobrym pomysłem będzie jednak przełamanie stereotypów i... zaryzykowanie. Część osób starszych pozostaje na bieżąco z technologicznymi nowinkami i potrafią zawstydzić w tym względzie niejednego kilkunastolatka - sprawdź, z czego może ucieszyć się twój dziadek, jeśli właśnie szukasz dla niego prezentu. I odwrotnie: być może dobiegających z np. gramofonu nutach rozkochają się młodzi?

Gramofon

Klimat dawnych czasów łatwo dziś odtworzyć z pomocą gramofonu. A tych nie brakuje w sklepach - moda na audiofilskie retro nie tylko powróciła, ale trwa nieustannie i cieszy cię niesłabnącą popularnością. I trudno się dziwić: gramofon to urządzenie oferujące niepowtarzalny charakter brzmienia. Wrażenie robią zwłaszcza wysokie tony oraz imponujący bas. To dźwięki, których nie sposób porównać z tymi, dochodzącymi z cyfrowych nośników.

Jaki gramofon kupić? Tutaj sprawdza się zasada, że najlepszy jest droższy sprzęt, znaczenie ma bowiem jakość zastosowanych podzespołów. Nie znaczy to jednak, że nie warto wybierać tańszych egzemplarzy - różnice w dźwięku są niezwykle subtelne i wyłapią je tylko najwięksi audiofile. Nawet tańszy model z pewnością nada każdemu wnętrzu specyficznego klimatu i zrobi spore ważenie na zaproszonych gościach.

Soundbar

Każdy meloman bez wątpienia ucieszy się także z dobrej jakości soundbara. Dlaczego? Ponieważ urządzenia te deklasują swoimi możliwościami klasyczne, wbudowane w telewizor głośniki. Jakość dźwięku jest lepsza, a głośność większa.

Co więcej, przy zakupie nie trzeba kierować się specjalistycznymi parametrami i poświęcać czasu na dogłębne analizy. Uwagę wystarczy zwrócić na trzy aspekty: moc, tzw. pasmo przenoszenia (im większe, tym lepiej) oraz wzmocnienie niskich tonów - tutaj najlepiej wypadają soundbary z wbudowanym subwooferem. Dobrym pomysłem będzie też zakup soundbara tej samej marki, co posiadany już telewizor.

Soundbar to także rozwiązanie dużo praktyczniejsze i wygodniejsze niż np. kino domowe. Docenią to zwłaszcza osoby starsze, które mogą sobie nie poradzić z plątaniną kabli i mnogością złącz, a cenią przede wszystkim prostotę. Soundbary są zresztą łatwe zarówno w montażu, jaki i późniejszej obsłudze.

Bardziej lub mniej oczywiste dodatki

Do wybranego już większego prezentu, jak gramofon czy soundbar, dobrać można coś średniej wielkości, jak radioodtwarzacz, bądź mniejszego. W internetowych i stacjonarnych sklepach nie brakuje najróżniejszych gadżetów, jak kubki z muzycznymi akcentami, długopisy przypominające instrumenty muzyczne czy pendrive’y w kształcie nut.

Najwięksi miłośnicy muzyki uwielbiają również chwalić się zebranymi przez lata kolekcjami płyt - dobrym pomysłem na prezent może okazać się regał bądź szafka, na których będą one odpowiednio wyeksponowane. Rozważyć warto także zakup plakatu z jednym z ulubionych wykonawców bądź okładką płyty.

Pamiętajmy też, że o muzyce można również czytać bądź oglądać różnego rodzaju filmy dokumentalne. Na półkach w muzycznych sklepach i księgarniach znajdziemy wiele biografii bardziej lub mniej popularnych wykonawców oraz płyty DVD i Blu-ray. To często mało znane fakty z ich życiorysów i zakulisowe smaczki.

Inspiracji na prezent dla melomana można też poszukać w sieci na własną rękę - ciekawych miejsc w internecie nie brakuje. Tutaj znajdziemy np. pomysły na prezent dla rozkochanych w muzyce rodziców.

Z decyzją o wyborze prezentu nie warto zwlekać do ostatniej chwili. Nawet wówczas, gdy doskonale wiemy już, co chcemy zakupić. Kupowanie podarunków na ostatnią chwilę często wiąże się bowiem z szeregiem niedogodności - nie tylko tuż przed świętami, ale i w piątki oraz soboty. To stanie w długich korkach do centrów handlowych, problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego i kolejki do kas.

Wcześniejsze zakupy nie tylko pozwalają na uniknięcie zakupowego szału, ale to również łatwiejsze rozłożenie kosztów i w większym stopniu przemyślane decyzje zakupowe.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy