Reklama

Bono z U2 popiera rasistowską piosenkę?

Bono z zespołu U2 został skrytykowany za rzekome poparcie dla piosenki zawierającej rasistowskie treści.

Podczas trasy koncertowej U2 po Republice Południowej Afryki wokalista Bono porównał utwór zawierający słowa "shoot the boer" do rewolucyjnych piosenek śpiewanych przez irlandzkich bojowników o wolność. "Boer" oznacza w języku afrikaans białego osadnika, a piosenka nawołuje do przemocy wobec białych mieszkańców RPA.

Reklama

Bono porównał kontrowersyjny utwór do piosenek o Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), które podśpiewywał w młodości.

"Kiedy byłem dzieciakiem śpiewałem piosenki, które śpiewali moi wujkowie. Były to utwory o początkach IRA. Można powiedzieć, że to folkowe piosenki" - stwierdził Bono w rozmowie z południowoafrykańskim "Sunday Times".

Wokalista U2 zaznaczył jednocześnie, że żadne utwór nie powinien zostać wyjęty z kontekstu.

"Chcielibyście zaśpiewać taką piosenkę w nieodpowiednim otoczeniu? To byłoby głupie. Tu liczy się miejsce i czas, w którym śpiewasz takie utwory" - podkreślił artysta.

Jak podał serwis BBC News, komentarz Bono wywołał debatę w mediach w RPA. Obecnie toczy się proces pomiędzy liderem młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego, kontrowersyjnym Juliusem Malemą, a grupą białych mieszkańców RPA skupionych w organizacji AfriForum. Malemę pozwano do sądu po tym, jak wykonał rzeczoną piosenkę w miejscu publicznym. AfriForum chce zdelegalizować utwór.

"Wydaje nam się, że Bono do końca nie zna realiów. Chyba nie wie, jak bardzo ten utwór podzielił społeczeństwo. W dobrym tonie jest niekomentowanie spraw wewnętrznych państwa, które się odwiedza. Przynajmniej w pierwszym tygodniu pobytu" - skrytykował wokalistę Willie Spies, przedstawiciel AfriForum.

"Bono pochodzi z Dublina, gdzie sprawy mają się zupełnie inaczej niż u nas. Ludzie na ulicach nie muszą obawiać się o swoje życie każdego dnia. Gdyby zastanowił się nad tym, że życie w RPA jest inne, pewnie nie wypowiedziałby tych słów" - dodał.

Zobacz teledyski U2 na stronach INTERIA.PL!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ira | wokalista | piosenki | RPA | U2 | bono

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje