Reklama

Bono Człowiekiem Pokoju 2008

Wokalista i lider grupy U2, Bono, odebrał w piątek (12 grudnia) w Paryżu nagrodę "Człowieka Pokoju 2008", przyznaną mu za zaangażowanie w walce ze skrajną biedą, długami i śmiertelnymi chorobami w Afryce.

Nagrodę przyznali mu uczestnicy trwającego w Paryżu od 11 do 13 grudnia szczytu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w tym Lech Wałęsa i były prezydent RPA Frederik de Klerk. Podczas wręczenia nagrody w paryskim ratuszu była także obecna małżonka prezydenta Francji Carla Bruni-Sarkozy, która jest ambasadorem Światowego Funduszu Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią.

Reklama

"Jako gwiazda rocka dostałem już mnóstwo nagród. Ale to wy pracujecie naprawdę" - zwrócił się do noblistów Bono, odbierając nagrodę.

Jako absurdalną określił ideę, że w niektórych biednych państwach Afryki ludzie mogą nadal umierać na malarię od ukąszenia komara, gdyż brak jest pieniędzy na lekarstwa i służbę zdrowia.

Wezwał też wszystkich decydentów do większych wysiłków dla zapobiegania AIDS.

Znany jako lider słynnej grupy rockowej U2, Bono, właściwie Paul David Hewson, już od ponad dwudziestu lat angażuje się w pomoc mieszkańcom najbiedniejszych państw Afryki.

W 2002 roku stworzył organizację DATA, której celem jest mobilizowanie opinii publicznej i lobbing na rzecz krajów afrykańskich dotkniętych ubóstwem i chorobami, zwłaszcza AIDS i malarią.

Od 2006 rok Bono we współpracy z największymi światowymi firmami zbiera pieniądze na lekarstwa przeciw AIDS w Afryce. W ciągu niecałych trzech lat zgromadzono w ten sposób ponad 115 mln dolarów.

Zobacz teledyski U2 na stronach INTERIA.PL!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: AIDS | U2 | bono

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje