Polska: Sprzedaż płyt w 2004 r.
Zdecydowanie najlepiej sprzedającym się w 2004 roku albumem okazała się płyta Krzysztofa Krawczyka, "To, co w życiu ważne", która znalazła ponad 90 tys. nabywców. Spośród polskich debiutantów największy sukces odniosła grupa Jeden Osiem L (54 tys. egz.) i Ania Dąbrowska (ponad 50 tys. płyt). Z zagranicznych gwiazd największym powodzeniem cieszył się Rod Stewart, z trzecią częścią amerykańskich standardów (85 tys.).
W Top 10 ubiegłego roku znalazło się aż pięć - w większości podwójnych - kompilacji, spośród których najczęściej kupowana była "Bravo Hits Zima 2005" (ponad 75 tys. egzemplarzy). Ponadto Polacy najwyraźniej polubili lekkie, jazzowe kompozycje, gdyż generalnie nieźle wypadły płyty z taką właśnie muzyką.
Oprócz wspomnianego już Roda Stewarta, dużym powodzeniem cieszyła się bowiem także złożona z czterech płyt CD kompilacja "The Best Smooth Jazz...Ever!", która znalazła ponad 52 tys. nabywców. Dodajmy do tego jeszcze m.in. płytę "Feels Like Home" Norah Jones (32 tys.) i box "Smooth Jazz Cafe", który sprzedał się w ilości 9,5 tys. egzemplarzy.
Do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych płyt w Polsce w 2004 roku szturmem wdarł się debiutancki album składu Jeden Osiem L "Wideoteka". Wynik 54 tysięcy sprzedanych płyt spowodował, że grupa zostawiła w tyle o kilka długości innych polskich wykonawców hiphopowych.
Drugie miejsce wśród debiutantów przypadło Ani Dąbrowskiej. Album "Samotność po zmierzchu" sprzedał się w ilości ponad 50 tysięcy egzemplarzy.
Natomiast inna znana z "Idola" debiutantka, Monika Brodka, nie może się pochwalić tak dobrym osiągnięciem. Jej debiutancki "Album" zakupiło dotąd ponad 18 tysięcy osób.
Spośród polskich artystów niezłe wyniki osiągnęły również płyty: wydana jeszcze w 2000 r. składanka "Złota kolekcja" Czesława Niemena (53 tysiące), "Samotna w wielkim mieście" Kasi Kowalskiej i "Nieprzyzwoite piosenki" Anity Lipnickiej i Johna Portera (zamówienia na obie płyty wyniosły po 40 tysięcy).
Pożegnalny album Ich Troje, "6 - Ostatni przystanek", osiągnął do końca roku nakład ponad 38 tysięcy nośników. O tysiąc mniej płyt sprzedały Wilki ("Watra").
Warto odnotować też dobry wynik Pawła Kukiza i Piersi z albumem "Piracka płyta" (32 tys.).
Dla kilku polskich weteranów miniony rok na pewno był udany, zwłaszcza dla zespołu Lady Pank i jego płyty "Teraz" (33 tys.), oraz reaktywowanej grupy Kombii, której pierwszy po długiej przerwie album "c.d." znalazł 27 tys. nabywców.
Nie udał się tylko powrót zespołu Maanam - album "Znaki szczególne" sprzedano w nakładzie zaledwie 14 tys. Najgorszy wynik w swej karierze osiągnęła także Golec uOrkiestra, z płytą "4" (22,5 tys.).
Kazik potwierdził, iż nadal ma liczne grono zwolenników - jego podwójną płytę "Czterdziesty pierwszy", zechciało mieć 27 tysięcy osób. Z kolei eksperymentalny album grupy Myslovitz, "Skalary, mieczyki, neonki", zdobył blisko 21 tys. nabywców.
Liczne sukcesy grupy Sistars nie przełożyły się na jakąś nadzwyczajną sprzedaż jej płyt - wydany jeszcze w 2002 roku album "Siła sióstr" znalazł 28 tys. nabywców, zaś wydana w połowie roku EP-ka osiągnęła wynik ponad 19 tys. egzemplarzy.
Podobnie było w przypadku grupy Virgin, z kontrowersyjną Dodą na czele. Album "Bimbo" znalazł ponad 19 tys. nabywców.
Z wykonawców zagranicznych, poza wspomnianym już Rodem Stewartem, wysoko w zestawieniu znaleźli się: U2 z "How To Dismantle An Atomic Bomb" (44 tysiące płyt), Kate Ryan z "Stronger" (35 tysięcy) i Leonard Cohen z "Dear Heather" (33 tysiące).
A oto pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się płyt w 2004 roku w Polsce:
1. "To, co w życiu ważne" - Krzysztof Krawczyk