Reklama

Piotr Rubik: Nowy Michał Wiśniewski?

Piotr Rubik (38 lat) swoją muzyką szturmem wdarł się do uszu i serc publiczności. Jeszcze we wrześniu, nim jego najnowsza płyta "Psałterz wrześniowy" trafiła do sprzedaży, sklepy zamówiły ponad 30 tysięcy egzemplarzy. Tym samym w dniu premiery album zdobył tytuł Platynowej płyty! To jak na dzisiejsze warunki wynik rewelacyjny. Tymczasem krytycy muzyczni nie mają dobrego zdania na temat Rubika i tego, co tworzy.

Niektórzy twierdzą, że nie jest godny miana artysty, a kompozytor Krzesimir Dębski wręcz porównuje go do... Michała Wiśniewskiego. Czy to porównanie jest obraźliwe?

Wydana w 2001 roku płyta Ich Troje "AD4" sprzedała się w nakładzie dochodzącym do 1 mln egzemplarzy, podobnie było z albumem "Po piąte niech gadają", który trafił na rynek w roku następnym.

Porównanie, którego użył Dębski, należy więc chyba traktować jak komplement - uważa "Super Express".

Nie po raz pierwszy okazuje się bowiem, że gusta krytyków nie są takie same jak publiczności. Media lansują różnych wykonawców, odmawiając miejsca w eterze i na wizji tym, których publiczność i słuchacze kochają. I na nic zdają się rankingi pokazujące, kogo chcą słuchać tłumy.

Tak właśnie było ze wspomnianym Ich Troje i Michałem Wiśniewskim. Przez lata walczyli o miejsce na scenie. Byli atakowani przez krytyków, ale kochani przez fanów.

Reklama

To samo stało się udziałem Rubika. Nie sprzedaje co prawda tylu płyt, co Ich Troje, ale i tak jest na szczycie. Ale nie pozuje na niedostępną gwiazdę: fotografuje się z fanami, rozmawia z nimi przez internet. I być może właśnie tu tkwi tajemnica jego sukcesu.

"Psałterz wrześniowy? Wykonawcy tego dzieła starają się bardzo, ale ich dzieło nie powinno znaleźć się na półce z muzyką poważną, chyba że twórczość innego artysty o zielono-czerwonych włosach będziemy analizować w dziale ambitnego jazzu..." - komentuje uznany nie tylko w Polsce kompozytor Krzesimir Dębski.

"Rubik nie ma nic do zaproponowania poza nadmuchaną fasadą. Jego quasi-oratoria pod względem muzycznym są zbiorami sacro-songów, lekkich piosenek sprawnie rozpisanych na duży aparat wykonawczy. Kolejna pułapka: gdy coś już powstaje na orkiestrę, chór i solistów, z natury musi być przecież wielkie... " - to słowa Jacka Hawryluka, krytyka muzycznego.

A jaka jest Twoja opinia na temat twórczości Piotra Rubika? Czekamy na komentarze!

Zobacz teledyski Piotra Rubika Ich Troje na stronach INTERIA.PL!

INTERIA.PL/Super Express
Dowiedz się więcej na temat: Ich Troje | kompozytor | Michał Wiśniewski | Piotr Rubik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy