Reklama

Opole 2021: Debiutanci na scenie. Co działo się na koncercie? [RELACJA]

Rozpoczął się 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Po koncercie "Od Opola do Opola: Największe Gwiazdy! Legendarne Przeboje!" przyszedł czas na "Debiuty".

Rozpoczął się 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Po koncercie "Od Opola do Opola: Największe Gwiazdy! Legendarne Przeboje!" przyszedł czas na "Debiuty".
Ania Byrcyn znana jest z programu "The Voice of Poland" /Podlewski /AKPA

W 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa przedstawiciele Telewizji Polskiej i miasta Opola postanowili zmienić termin Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.

Festiwal w Opolu miał odbyć się w dniach 5-8 czerwca, ostatecznie jednak został przełożony na dni 3-6 września.

Festiwal rozpoczął koncert "Od Opola do Opola: Największe Gwiazdy! Legendarne Przeboje!". Na scenie wystąpili m.in. Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Sylwia Grzeszczak, Cleo, Anna Dereszowska, Justyna Steczkowska, Izabela Trojanowska, Kasia Moś, Kamil Bednarek, Enej, Ira, Shakin' Dudi, Karolina Stanisławczyk, Piotr Cugowski, Lombard, Jerzy Grunwald, Zespół Śląsk, Blue Cafe oraz Gromee.

Reklama

Opole 2021: Koncert Debiuty

Podczas piątkowego koncertu "Debiuty" na scenie opolskiego amfiteatru wystąpiło dziesięcioro debiutantów. "Debiutanci będą walczyć o nagrody wykonując autorskie piosenki. Zwycięzcę nagrody głównej im. Anny Jantar wyłoni profesjonalne jury. Drugi ze zwycięzców zostanie wyłoniony w głosowaniu SMS przez publiczność" - można było przeczytać przed koncertem w komunikacie TVP.

Wydarzenie rozpoczął Ogień z piosenką "Wprost do gwiazd". Później publiczność przywitał prowadzący Tomasz Kammel. Zapowiedział również pozostałych prowadzących: Idę Nowakowską i Tomasza Wolnego. W jury zasiedli: Izabela Trojanowska, Grzegorz Stróżniak, Wanda Kwietniewska, Rafał Poliwoda (dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki), Łukasz Ciechański. Jak zdradzili prowadzący, organizatorzy przygotowali kapsułę czasu, do której każdy z uczestników włożył ważny dla niego przedmiot.

Jako pierwszy zaprezentował się Bartek Deryło, który do kapsuły czasu włożył latawiec, będący symbolem dziecięcych marzeń. Wystąpił z utworem "Burza". Drugim uczestnikiem była Amelia Andryszczyk. "Do kapsuły czasu wkładam strunę, ponieważ z jednej strony jest czuła i delikatna, a z drugiej mocna i silna. I taka też chcę być" - zapowiedziała 18-latka. Wspólnie z zespołem wykonała utwór "18 świeczek".

Trzeci debiutant to Łukasz Brodowski. Do kapsuły czasu włożył mikrofon, który jest symbolem muzyki. "Trzeba spełniać marzenia i wierzyć w siebie" - powiedział. Zaśpiewał piosenkę "Zabierz mnie".

Kolejną debiutantką była Sabina Szewczyk. Do kapsuły trafiła debiutancka płyta, którą młoda wokalistka określiła "spełnieniem marzeń". Zaprezentowała się w piosence "Pancerny płaszcz". Numer pięć wśród debiutantów to Tomasz Bulzak i utwór "Mury Jerycha". Jego symbolem została róża. Widzowie byli nieco zaskoczeni jego strojem, w którym niektórym mógł przypominać duchownego. Warto zaznaczyć, że Bulzak występuje w musicalu "Jesus Christ Superstar".

Następnie przyszedł czas na występ Darii Barszczyk. Niewidoma wokalistka do kapsuły włożyła laskę, która ma być symbolem jej niezależności. Na konkurs przygotowała piosenkę "Skrzydła".

Jako kolejny na scenie pojawił się Janek Traczyk, który karierę zaczynał w teatrze. Jego znakiem została złota moneta, która jest dla wokalisty symbolem dążeniem do rzeczy niemożliwych. Zaśpiewał piosenkę "Nadal jestem". Z numerem osiem wystąpił KasjaN, którego publiczność mogła kojarzyć z programu "The Voice of Poland". Wykonał utwór "Droga jak sen"

Kolejna debiutantka również pokazała się w "The Voice...". Anię Byrcyn widzowie mogli oglądać na antenie TVP w grudniu poprzedniego roku, w finale 11. edycji programu. Do kapsuły włożyła glinianą tabliczkę z odciskami palców całej rodziny. Publiczność i jury usłyszeli piosenkę "Chowam się"

Ostatnim uczestnikiem był Tadeusz Seibert - wokalista z muzyką związany jest przez całe życie, pierwsze kroki stawiał w programie "Od przedszkola do Opola". Do kapsuły trafił pendrive z autorską muzyką. Na konkurs przygotował utwór "Pod prąd"

W przerwie zestawienie nieśmiertelnych polskich przebojów wykonali: Marta Gałuszewska ("Piosenka światłoczuła"), Filip Lato ("Pod niebem pełnym cudów"), Alicja Szemplińska ("Żyj kolorowo") i Krystian Ochman ("Och życie, kocham cię nad życie"). Szemplińska i Ochman wykonali wspólnie również "Co mi panie dasz", a Gałuszewska i Lato - "I wszystko się może zdarzyć". Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali "Małe szczęścia". 

Publiczność zabawił także zespół Lombard. Ze sceny popłynęły dźwięki kultowych przebojów: "Przeżyj to sam", "Kto mi zapłaci za łzy", "Droga pani z TV", "Gołębi puch", "Diamentowa kula", "Adriatyk, ocean gorący", "Nasz ostatni taniec", "Deja Vu", "Modlitwa o wyspy szczęśliwe" i "Szara ulica". Wszyscy debiutanci wspólnie wykonali także piosenkę z repertuaru Bogusława Meca "Nie biegnij tak"

Opole 2021 - Koncert "Debiuty". Kto wygrał?

Werdyktem jury nagrodę głównej im. Anny Jantar zdobyła Ania Byrcyn. Na ręce zwyciężczyni trafiła statuetka oraz czek na 30 tysięcy złotych. Z emocji nie wiedziała, co powiedzieć, jednak podziękowała rodzinie i wszystkim, którzy są wspierali. Przytaknęła także prowadzącym, że za otrzymane pieniądze będzie mogła nagrać pierwszą płytę.

Izabela Trojanowska i Marek Sierocki wręczyli nagrodę publiczności. Otrzymał ją Janek Traczyk. Wygrani jeszcze raz mieli okazję zaprezentować się na scenie. 

Opole 2021 - sobota. Koncert "Wielkie przeboje małego ekranu"

Drugi dzień festiwalu rozpocznie koncert "Wielkie Przeboje Małego Ekranu". Widzowie usłyszą wykonania kultowych piosenek takich jak: "Przed nocą i mgłą", "Czterdziestolatek", "M jak miłość", "Uciekaj moje serce", "Wojna domowa", "Życie jest nowelą".

Na scenie wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Sara Egwu James, Rafał Brzozowski, Viki Gabor, Roksana Węgiel, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Anna Jurksztowicz, Halina Mlynkova, VOX, Andrzej Rosiewicz, Janusz Radek, Andrzej Młynarczyk, Tadeusz Chudecki, Ira, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Sound'n'Grace, Ania Dąbrowska, Pączki w tłuszczu, Tomasz Stockinger, Pectus, Marek Molak, Sonia Maselik, Grzegorz Skawiński (Kombii), Sławek Uniatowski, Edward Hulewicz, Marta Gałuszewska oraz laureatki programu "The Voice Senior": Siostry Szydłowskie (Elżbieta Szymańska, Jolanta Szydłowska-Cichoń, Krystyna Szydłowska) i Barbara Parzeczewska.

Opole 2021 - Koncert Premiery. Kto wystąpi?

Sobotni Koncert Premier, który zapoczątkuje występ ubiegłorocznych zwycięzców konkursu: Lanberry z piosenką "Plan awaryjny" i Stanisławy Celińskiej z piosenką "Niech minie złość". W części konkursowej koncertu w zaprezentuje się dziesięciu polskich wykonawców, których premierowe piosenki zostały zakwalifikowane przez Radę Artystyczną 58. KFPP.

W Premierach wystąpią Paulla, PUTONROCK, Three Of Us, A. S.A. Anna Sokołowska Alabrudzińska, Kasia Moś ft. Jarecki, Bartek Królik, Roksana Węgiel, Krystian Ochman, Martin Lange i Natalia Zastępa. Uczestnicy Premier będą rywalizować: o nagrodę im. Karola Musioła, przyznawaną przez publiczność w głosowaniu SMS-owym oraz o nagrodę jury, w którego skład wejdą artyści, dziennikarze i krytycy z branży muzycznej.

Podczas festiwalu odbędą się również koncerty: z okazji 50. rocznicy wydania płyty "Marek Grechuta i Anawa", "Krzysztof Krawczyk. Ostatni raz zatańczysz ze mną", "Koncert piosenki literackiej" i "Scena Alternatywna TVP Kultura".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Opole 2021 | Festiwal w Opolu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy