Reklama

Hołdys: Felietony w INTERIA.PL!!!

Do grona stałych felietonistów portalu INTERIA.PL dołączył właśnie Zbigniew Hołdys - wokalista, gitarzysta, kompozytor, poeta, dziennikarz, grafik, autor scenariuszy filmowych. Hołdys to autor wielu przebojów, postać nietuzinkowa. Bez wątpienia jest jedną z najwybitniejszych osobowości polskiego rocka, która z pewnością ma wiele do powiedzenia nie tylko na tematy muzyczne. Przeczytaj pierwszy felieton z cyklu "Myśli czarne i białe".

Od dzisiaj, co tydzień w czwartek, na stronach serwisu Rozrywka publikować będziemy felietony Zbigniewa Hołdysa, który wybrał dla nich nadtytuł "Myśli czarne i białe".

- Będę pisał o tym, o czym będę chciał. Postaram się myśleć w chwili pisania. Bardzo prawdopodobne, że będę myślał inaczej, niż się ode mnie oczekuje. Ci, co oczekują, muszą się z tym pogodzić - mówi Hołdys.

- Będę pisał o muzyce, której dziś już nie ma, bo muzyki w ogóle już nie ma, o polityce, której też już nie ma, i o metafizyce - która była, jest i będzie. Bo wszystko w moim życiu zaczęło się w tej właśnie chwili, w której zauważyłem, że należę do świata metafizyki. I z tym też musicie się pogodzić - twierdzi Zbigniew Hołdys.

Reklama

Hołdys (rocznik 1951) zaczął grać w wieku 16 lat (hippisowska grupa Kwiaty Warszawy), a jako 19-latek został członkiem zespołu "Maryla Rodowicz i Jej Gitarzyści".

Latem 1977 roku założył legendarny dziś zespół Perfect, który w 1981 roku odniósł jeden z największych sukcesów w historii polskiej muzyki rockowej. W ciągu niecałych 2 lat zespół osiągnął wszystko, co było do osiągnięcia, ale właśnie wtedy Hołdys - ku zaskoczeniu wszystkich - rozwiązał Perfect.

W 1983 roku był współtwórcą niezwykłej sesji nagraniowej "I Ching", w wyniku której powstała grupa "Morawski, Waglewski, Nowicki, Hołdys" i nagrał z nią płytę "Świnie" (był współautorem muzyki i twórcą wszystkich tekstów). Później Zbigniew Hołdys na dłuższy czas wycofał się z czynnego życia muzycznego.

W 1987 roku po raz ostatni pojawił się z zespołem Perfect, z którym dał koncert na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie. W latach 1988-89 był redaktorem naczelnym pisma muzycznego "Non Stop", później został szefem kampanii wyborczej warszawskiej "Solidarności".

W roku 2000 - po 18 latach milczenia - nieoczekiwanie znów powrócił na jeden koncert w warszawskiej Sali Kongresowej, a następnie wydał album "Hołdys.com". W latach 2002-2004 prowadził własny program telewizyjny "Hołdys Guru" (MTV, później TVP2).

Zbigniew Hołdys jest autorem takich przebojów, jak: "Nie płacz Ewka", "Ale w koło jest wesoło", "Chcemy być sobą", "Pepe wróć", "Niewiele ci mogę dać", "Autobiografia", "Wyspa, drzewo, zamek", ale także plakatu i znaku graficznego filmu "Kiler". Od lat prowadzi własny sklep z gitarami, jest założycielem fundacji "Dzieci Ulicy".

Zapraszamy do lektury pierwszego felietonu z cyklu "Myśli czarne i białe".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czarne | zbigniew | felieton | Zbigniew Hołdys | Hołdys
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy