Violetta Villas

Violetta Villas
data urodzenia
10 czerwca 1938
data śmierci
5.12.2011
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Czesława Cieślak
4,3
Oceń
Głosy
213

Biografia

Violetta Villas - życiorys i początki kariery

Jej głos, sopran koloraturowy o rozszerzonej skali był unikatem na skalę światową. Potrafiła zaśpiewać wszystko: tradycyjny pop, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, poezję śpiewaną, piosenki dramatyczne, kompozycje klasyczne - arie operowe i operetkowe, przedwojenne tanga, pieśni musicalowe oraz muzykę sakralną. W najlepszym okresie swojej kariery miała własne show w Las Vegas i śpiewała z samym Frankiem Sinatrą. W Polsce pod koniec życia praktycznie zapomniana. Violetta Villas, a właściwie Czesława Gospodarek, urodziła się 10 czerwca 1938 roku w Belgii. Dorastała w bardzo konserwatywnej  rodzinie. Jej ojciec był górnikiem i kapelmistrzem w orkiestrze górniczej, a matka zajmowała się domem. Miała siostrę Wandę i dwóch braci - Jerzego i Ryszarda. W 1946 roku cała rodzina wróciła do Polski i zamieszkała w Lewinie Kłodzkim, gdzie ojciec piosenkarki otrzymał pracę jako komendant milicji.Zamiłowanie i talent do muzyki przejawiała od dzieciństwa. Uczęszczała na balet oraz uczyła się gry na skrzypcach, fortepianie i puzonie. Od 1956 roku rozpoczęła naukę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie. Następnie przeniosła się do Wrocławia, później do Warszawy. Pedagodzy doradzali jej swoich sił w śpiewie operowym, ale piosenkarka nie zgodziła się, gdyż jej marzeniem były występy na estradzie. W 1961 roku wzięła udział w audycji “Podwieczorek przy mikrofonie" w której zwyciężyła wykonując utwór “Dla ciebie, miły". Dzięki tej wygranej dostała szansę wystąpienia podczas Festiwalu Piosenki w Sopocie na którym wykonała wspomniany już utwór oraz piosenkę "Si señor". Mimo że zajęła dopiero 12 miejsce zwróciła na siebie uwagę środowiska muzycznego, które było pod ogromnym wrażeniem jej głosu.

Violetta Villas - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Swój pierwszy album “Rendez-vous z Violettą Villas" wokalistka nagrała w 1962 roku. Debiutancka płyta spotkała się jednak umiarkowanym przyjęciem.W 1965 roku Stanisław Werner i Mirosław Łebkowski piszą słowa, a Adam Skorupka komponuje muzykę do najprawdopodobniej największego przeboju artystki “List do matki". Violetta Villas zadedykowała piosenkę zmarłej mamie i wykonywała ją na każdym z licznych koncertów.Zdecydowanie większy sukces odniosła wydana w 1966 roku druga płyta wokalistki zatytułowana po prostu “Violetta Villas". “Do Ciebie Mamo", “Józek", “Nie jestem taka zła" czy “Nie myśl o mnie źle" to tylko niektóre, pochodzące z albumu piosenki. Największą popularnością cieszy się jednak utwór “Przyjdzie na to czas". Violetta Villas wykonała go podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1964 roku.Kolejna płyta “Dla Ciebie miły" trafiła do sprzedaży w 1968 roku i zawierała m.in. takie utwory jak: “Zostanę z tobą", “Port bez mew", “Nie ma takich oczu" i “Ożeń się Johny". Warto wspomnieć, że w tym czasie wokalistka występowała w Las Vegas podczas specjalnie dla niej przygotowanego show. Przez trzy lata Violetta Villas była gwiazdą rewii Casino de Paris, gdzie wykonywała arie operetkowe i operowe w dziewięciu językach, m.in. numery: "Under Paris Skies", "O sole mio", "Granadę", "Libiamo ne’ lieti calici" i "Strangers in the Night".Podczas jej występów na scenie gościnnie pojawiali się tacy wykonawcy jak: Frank Sinatra, Paul Anka, Charles Aznavour, Dean Martin czy Sammy Davis. W dyskografii Violetty Villas znalazły się ponadto takie płyty jak: “O Miłości", “Nie ma miłości bez zazdrości", “Najpiękniejsze kolędy", “Gdy się Chrystus rodzi" i “Kolędy serca". Wszystkie albumy wokalistki doczekały się kilku reedycji. 

Violetta Villas - koncerty i dorobek artystyczny

Za swoją działalność artystyczną została nagrodzona m.in. Nagrodą Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych, Nagrodą Honorowego Śpiewaka Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Nagrodą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grand Prix International d’Interpretation oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis.Violetta Villas oprócz licznych występów w Europie odbyła też trasy koncertowe w USA, Kanadzie i Australii.

Violetta Villas-życie prywatne

Pierwszy raz wyszła za mąż w wieku szesnastu lat. 21 lutego 1955 poślubiła porucznika wojska polskiego Piotra Gospodarka. Rok później urodził się ich syn. Violetta Villas ostatecznie rozwiodła się z mężem w 1958 roku.W 1967 roku poślubiła amerykańskiego przedsiębiorcę Harry’ego Benjamina Maltera, jednak i to małżeństwo nie przetrwało próby czasu.Pod koniec lat 80. podczas trasy koncertowej w Chicago poznała Tadeusza "Teda" Kowalczyka. Pobrali się 6 stycznia 1988 roku, a ich ślub był w prawdziwie hollywoodzkim stylu. Na trwające pięć dni przyjęcie weselne w Chicago zaproszonych zostało 1500 gości, a panna młoda zaprezentowała łącznie 21 kreacji. Niestety już w październiku tego samego roku do sądu wpłynął pozew rozwodowy. Po rozstaniu z trzecim mężem artystka z nikim więcej się nie związała. Życie Violetty Villas było pasmem wielkich sukcesów, ale też i równie bolesnych porażek. Występowała w Las Vegas, jednym z najdroższych miast w Stanach Zjednoczonych dzieląc scenę z największymi nazwiskami w historii muzyki. Kostiumy, w których występowała podczas rewii przygotowywał dla niej konsultant domu mody Dior. W Polsce jej ekstrawagancki stroje często był tematem przykrych żartów, podobnie jak jej słynne włosy. Wiele osób uważało, że nie pokazuje się bez peruki. Violetta Villas z podziwianej gwiazdy stała się w niedługim czasie raczej obiektem kpin i żartów. Na kilka lat przed śmiercią Violetta Villas całkowicie usunęła się z życia publicznego i poświęcała cały swój czas na opiekę nad kilkudziesięcioma psami, które przygarnęła na swoją posesję.Podobnie jak życie wokalistki było zawsze szeroko komentowane, tak samo komentowana była jej śmierć. Violetta Villas została bowiem znaleziona martwa 5 grudnia 2011 r. w swoim domu w Lewinie Kłodzkim. Chociaż sekcja zwłok nie wykazała jaka była dokładna przyczyna śmierci artystki, wykluczono udział osób trzecich. Wszczęto jednak śledztwo przeciwko opiekunce artystki - Elżbiecie Budzyńskiej. W 2014 roku kobieta została skazana na 1,5 roku bezwzględnego więzienia za znęcanie się psychiczne oraz nieudzielenie pomocy piosenkarce.