OFF Festival 2015
Reklama

Radiowcy z Seattle nagrywają naszych, czyli Polacy na OFF Festival 2015

Ekipa KEXP - kultowa stacja radiowa z Seattle - pojawi się w tym roku w Katowicach, w ramach OFF Festivalu (7-9 sierpnia), by do swoich słynnych audycji zarejestrować sesje koncertowe polskich wykonawców. Przedstawiamy wam ich sylwetki.

Ekipa KEXP - kultowa stacja radiowa z Seattle - pojawi się w tym roku w Katowicach, w ramach OFF Festivalu (7-9 sierpnia), by do swoich słynnych audycji zarejestrować sesje koncertowe polskich wykonawców. Przedstawiamy wam ich sylwetki.
Trio Sutari potrafi grać na przedmiotach codziennego użytku /fot. Aleksandra Gronowska /Oficjalna strona zespołu

Radiostacja KEXP, która od 1971 roku wyszukuje i promuje interesujących artystów, słynie nie tylko ze znakomitych audycji autorskich, ale również z sesji live z muzykami z całego świata, które emituje na antenie oraz zamieszcza na swoim kanale na YouTube.

W tym roku radiowcy z Seattle po raz pierwszy rozstawią mikrofony i kamery na naszym kontynencie. W Katowicach zarejestrują sety aż dziesięciu polskich zespołów: Coals, The Stubs, Hańba!, Sutari, Enchanted Hunters, Kristen, Olo Walicki Kaszebe II, Lautari, Małe Miasta i Ukryte Zalety Systemu. Wszystkich wymienionych będzie można, oczywiście, zobaczyć i usłyszeć na żywo podczas OFF Festivalu.

Reklama

Coals 

Coals tworzą wokalistka i autorka tekstów Katarzyna Kowalczyk oraz grający na pianinie i gitarze Łukasz Rozmysłowski. Duet nie wydał jeszcze fonograficznego debiutu - na OFF Festival został zaproszony ledwie po trzech miesiącach działalności - a już swoimi fol­kowymi bal­ladami okraszonymi delikatnym electro zdążył zainteresować radiowców z Seattle. Kariera Coals rozwija się w ekspresowym tempie.

The Stubs

The Stubs pochodzą z Warszawy i wykonują - jak sami twierdzą - "niskobudżetowego rock’n’rolla", co oznacza: proste, gitarowe i bardzo żywiołowe granie. Do tej pory nagrali trzy albumy i zagrali mnóstwo koncertów: występując na skłotach, w lasach i na scenach dużych festiwali.

Hańba!

Hańba! to orkiestra podwórkowa z Krakowa złożona z banjo, klarnetu, akordeonu, tuby, bębnów, gardeł i... grzebienia. Kwartet folklor miejski z czasów międzywojnia prezentuje z punkrockowym zacięciem.

Sutari

"Awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne" - tak swoją muzykę przedstawia Sutari. Trio tradycje polskiej muzyki ludowej adaptuje do współczesności za pomocą aranżacji wokalnych, instrumentów tradycyjnych oraz różnego rodzaju gratów, m.in. noży, butelek, kluczy francuskich... Ciekawe, co bardziej radiowców z Seattle zainteresowało: nasze ludowe melodie czy nietypowe instrumentarium dziewczyn?

Kristen

Kristen to chyba najstarszy stażem zespół spośród zaproszonych przez radiowców z KEXP na sesję. Został założony w Szczecinie w 1997 roku przez Michała Bielę oraz braci Mateusza i Łukasza Rychlickich. Ma na koncie siedem albumów, a na nich misterne i oryginalne kompozycje utrzymane w klimacie gitarowego rocka.

Enchanted Hunters

Enchanted Hunters to dreamfolkowy duet, który tworzą Małgorzata Penkalla i Magda Gajdzica. "Na pierwszy rzut oka w nagraniach zespołu dominuje kobiecy pierwiastek: dziewczęce chórki, delikatne tony fletu i dzwonków, rozmarzone jazzujące akordy" - piszą o swojej muzyce dziewczyny. "Nostalgiczną atmosferę utworów przełamują jednak akcenty psychodeliczne, czy nawiązania do amerykańskiego indie rocka z lat 90." - precyzują i już staje się jasne, dlaczego spodobały się DJ-om z Seattle.

Olo Walicki Kaszebe II

Olo Walicki Kaszebe II to - jak sama nazwa wskazuje - druga część projektu Ola Walickiego, kontrabasisty jazzowego, a także kompozytora i producenta. Artysta wraz z muzykami trójmiejskiej sceny oraz tekściarzami - m.in. Dorotą Masłowską i Tymonem Tymańskim - przygotował  autorską, muzyczną wizję współczesnych Kaszub.

Lautari

Zespół Lautari prowadzony jest przez skrzypka i podróżnika Macieja Filipczuka. Twórczość formacji to nowoczesne, etnojazzowe brzmienia osadzone w tradycjach muzycznych środkowej, wschodniej i południowej Europy oraz Kaukazu.

Małe Miasta

Muzyka Mateusza Gudela (odpowiada za produkcje) i Mateusza Holaka (produkcja, teksty, wokale), ukrywających się pod szyldem Małe Miasta, to przede wszystkim ukłon w stronę alternatywnych, elektronicznych brzmień spod znaku Flying Lotus, Shabazz Palaces czy Death Grips. Debiut zespołu, który ukazał się w Alkopoligamii, rozszedł się cały już w przedsprzedaży.

Ukryte Zalety Systemu

Muzycy, założonej w 2013 roku formacji Ukryte Zalety Systemu, mówią o swoim projekcie bez ogródek: "Polski zespół rozrywkowy związany z wartościami negatywnymi". Skąd taki opis? Pewno dlatego, że twórczość grupy to podany w postpunkowej stylistyce opis obserwacji - jak to sami muzycy określają - "miejskiego szajsu".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: OFF Festival
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy