Eurowizja 2016
Reklama

Eurowizja 2016: Jamala po zwycięstwie

Zwyciężczyni tegorocznego finału Konkursu Piosenki Eurowizji, reprezentantka Ukrainy, Jamala (Dżamala) przyznała, że wolałaby, aby jej piosenka "1944" w ogóle nie powstała... Utwór opowiada o stalinowskiej deportacji jej tatarskiej rodziny z Krymu.

Zwyciężczyni tegorocznego finału Konkursu Piosenki Eurowizji, reprezentantka Ukrainy, Jamala (Dżamala) przyznała, że wolałaby, aby jej piosenka "1944" w ogóle nie powstała... Utwór opowiada o stalinowskiej deportacji jej tatarskiej rodziny z Krymu.
Triumfująca Jamala na konferencji prasowej w Sztokholmie /fot. Michael Campanella /Getty Images

Na zorganizowanej w niedzielę (15 maja) po zakończeniu finału Eurowizji w Sztokholmie konferencji prasowej Jamala (w polskiej transkrypcji pojawia się jako Dżamala; czyt. Dżmala) pojawiła się w kreacji z tradycyjnymi motywami krymskimi.

"Czułam ból, kiedy pisałam ten utwór. Wiedziałam, że to uczucie mogą rozpoznać w sobie także inni Europejczycy" - stwierdziła artystka. Ujawniła, że na pomysł wykorzystania w piosence losów własnej rodziny wpadła, gdy słuchała muzyki do filmu "Lista Schindlera". "Wtedy pomyślałam, że gdy moi bliscy musieli opuścić Krym czuli to samo, co ofiary Holokaustu" - podkreśliła wokalistka, która naprawdę nazywa się Susana Dżamaladinowa.

Reklama

Pytana o to, jak sądzi, dlaczego jury i widzowie w Europie zagłosowali na jej utwór, odpowiedziała, że powodem jest jego autentyczność. "Byłam spokojna o sukces. Wystarczyło zaśpiewać prosto z serca. Opowiedzieć historię skierowaną do ludzi" - stwierdziła Jamala.

Reprezentantka Ukrainy podziękowała szwedzkim organizatorom za wspaniałą imprezę oraz osobom, które oddały na nią głos. Polscy widzowie przyznali jej najwyższą notę - 12 punktów.

Utwór "1944" porusza między innymi kwestię deportacji ludności pochodzenia tatarskiego z Krymu w głąb Azji, nawiązuje także do aktualnej sytuacji na Ukrainie. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że w roku 2014 Krym został zaanektowany przez Rosję.

"Chciałam zaśpiewać piosenkę o mojej prababci Nazalkhan i tysiącach Tatarów krymskich, którzy nigdy nie otrzymali szansy powrotu na Krym. Ten rok zmienił ich życie na zawsze" - mówiła Dżamala w rozmowie z AFP jeszcze przed Eurowizją.

Wokalistka przyszła na świat w Kirgistanie, gdzie przesiedlono jej najbliższych. Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, jej rodzina powróciła na tereny Krymu.

Sprawdź tekst "1944" w serwisie Teksciory.pl

Polski reprezentant Michał Szpak zajął ósme miejsce. Ale nie było łatwo: w tym roku, po raz pierwszy, rozdzielono głosy jurorów od głosów widzów. Głosami jurorów Szpak wylądował na... przedostatnim miejscu. Tak źle nie było chyba nigdy w historii festiwalu... Sytuację uratowali widzowie, którzy swoimi głosami wywindowali piosenkę "Color Of Your Life" na pozycję trzecią. Po zsumowaniu głosów dało to ostatecznie ósme miejsce.

Dżamala wydała trzy płyty (w tym jedną koncertową). W 2014 r. zagrała jedną z głównych ról w filmie "Przewodnik".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jamala | Eurowizja 2016
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama