Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Gdynia Film Festival 2012

13 filmów zakwalifikowało się w tym roku do Konkursu Głównego Gdynia Film Festival. O Złote Lwy - najważniejszą nagrodę imprezy - powalczą m.in. 'W ciemności" Agnieszki Holland, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej oraz "Jestem Bogiem" Leszka Dawida.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

"Mój rower": Prosta historia

Autor informacji: Tomasz Bielenia

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej » W spokojną, rodzinną podróż zabiera widzów w swym najnowszym filmie Piotr Trzaskalski, autor "Ediego" oraz "Mistrza", który "Moim rowerem" powraca do kina po siedmioletniej przerwie. Jego obraz to pochwała niespieszności oraz celebracja ulotnych życiowych radości opowiedziana przez pryzmat trójpokoleniowej rodziny: dziadka, ojca i wnuka.
Krzysztof Chodorowski i Michał Urbaniak w scenie z filmu "Mój rower"
Krzysztof Chodorowski i Michał Urbaniak w scenie z filmu "Mój rower" /materiały prasowe

Historia jest więcej niż standardowa. Kiedy od uzależnionego od alkoholu Włodka (w tej roli znany skrzypek jazzowy Michał Urbaniak) nagle odchodzi żona, on sam zaś trafia do szpitala, u jego boku pojawiają się natychmiast syn - wybitny pianista Paweł (Artur Żmijewski) oraz uczący się w Anglii wnuk Maciek (debiutujący na dużym ekranie Krzysztof Chodorowski). Dowiedziawszy się, że mama zostawiła ojca dla innego mężczyzny, Paweł decyduje się wyruszyć w podróż mającą na celu przekonanie jej do powrotu. W wycieczce towarzyszyć będzie mu zarówno syn, jak i ojciec.

Każdy z mężczyzn reprezentuje inną życiową postawę - zasadniczy Paweł w dość zaskakującej kreacji Artura Żmijewskiego (serialowy ojciec Mateusz gra tu niemal schwarzcharakter) jawi się tu jako apodyktyczny człowiek sukcesu, dla którego rodzina zawsze była w cieniu muzycznej kariery. Nic dziwnego, że od niemal trzech lat nie miał żadnego kontaktu ze swym synem, który uosabia w "Moim rowerze" postawę młodzieńczego buntownika (przyzwoity debiut studenta krakowskiej PWST - Krzysztofa Chodorowskiego). Najlepszą kreację tworzy jednak Michał Urbaniak, którego Włodek to życiowy birbant, całkowite przeciwieństwo poukładanego Pawła.

Urbaniak gra w "Moim rowerze" trochę na Himilsbachowską nutę, ograniczając się do naturszczykowej deklamacji kolejnych kwestii. Mimo że dialogi Trzaskalskiego i jego stałego współpracownika Wojciecha Lepianki często rozbijają się o ścianę filozoficznego banału (kiedy bohater Urbaniaka wyjaśnia swojemu wnukowi, że ojciec nie przestał go kochać, wygłasza sentencjonalne: "Mężczyzna może odejść od kobiety, ale nigdy nie odejdzie od swego dziecka"), muzykowi udaje się swą rolą tchnąć w film atmosferę ożywczej rubaszności. Poniekąd gra trochę samego siebie - jego bohater to bowiem były klarnecista jazzowy; domyślam się, że Trzaskalski budując tę postać pożyczył co nieco z życiorysu swego aktora.

Podróż po krainie filmowej łagodności umila nam plumkająca muzyka Wojciecha Lemańskiego, mężczyźni zaś w trakcie wspólnej wycieczki nie tylko zbliżą się do siebie, lecz zrozumieją przy okazji, że rodzinne lustro odbija nie tylko genetycznie dziedziczone zalety, lecz również, może przede wszystkim, wady. Zrozumienie tej życiowej mądrości równe jest akceptacji samego siebie. Ot, taka niezbyt oryginalna, lecz krzepiąca konstatacja.

5,5/10

"Mój rower"

Przepraszamy, nie udało się załadować odtwarzacza. Musisz odwiedzić stronę Adobe aby pobrać Flash Player


---------------------------------------------------------------------------------------

"Mój rower", reż. Piotr Trzaskalski, Polska 2012, dystrybutor: ITI Cinema, premiera kinowa 16 listopada 2012 roku.

---------------------------------------------------------------------------------------

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Źródło informacji: INTERIA.PL

więcej o:
prosto,
"Mój rower",
'Mój rower'

Ankieta

Który z filmów pokazywanych na festiwalu w Gdyni chcesz zobaczyć w kinie?


Który z filmów pokazywanych na festiwalu w Gdyni chcesz zobaczyć w kinie?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Bez wstydu (Filip Marczewski)

 
11%

Dzień kobiet (Maria Sadowska)

 
12%

Jesteś bogiem (Leszek Dawid)

 
24%

Mój rower (Piotr Trzaskalski)

 
12%

Obława (Marcin Krzyształowicz)

 
12%

Pokłosie (Władysław Pasikowski)

 
18%

Sekret (Przemysław Wojcieszek)

 
2%

Supermarket (Maciej Żak)

 
3%

W sypialni (Tomasz Wasilewski)

 
6%Głosów: 441

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (22)

Dodaj komentarz
elcik

Obojętny elcik -

najgorszy film jaki oglądałam masakra można się wyspać na nim. Podtytuł "cala prawda o facetach" - spodziewałam się czegoś innego

~Baśka -

Do filmu "Mój rower" muzyka zapożyczona była Benny Goodmana (tak mi się wydaje). Pozdrawiam. Baśka.

~Pusia:) -

Żmijewski gra arię Acker Bilk:).Film super.Wzruszający (popłakałam się dwa razy).Już dawno nie oglądałam tak pięknego filmu.Polecam:).A moze ktoś wie, z jakiej płyty M.Urbaniaka pochodzi ta melodia, bo chcę ją sobie kupic?Pozdrawiam wszystkich,którym się ten film podobal.

~sekutnica -

Acker Bilk: Aria to utwór, który gra ojciec z synem, a później syn z orkiestrą. Wzruszający film warty obejrzenia. Świetna gra M.Urbaniaka jako naturszczyka. A. Żmijewski pokazał pazur, po rolach świętobliwych ( o. Mateusz, dr Burski). Ilustracja muzyczna robi wrażenie (jazz) i nie nazwałabym jej "plumkającą".

~Lila -

Piękny mądry wartościowy wzruszający i momentami zabawny film.Piękna muzyka.Polecam wszystkim

~Anna -

"Mężczyzna może odejść od kobiety, ale nigdy nie odejdzie od swego dziecka", ale śmieszne zdanie, żeby jeszcze miało coś wspólnego z prawdą. Niestety, mężczyźni równie często porzucają swoje dzieci i w najmniejszym stopniu nie poczuwają się do odpowiedzialności za człowieka, któremu pomogli przyjść na świat, świadczą o tym choćby problemy funduszu alimentacyjnego. Porzucenie dziecka przez matkę jest za to rzadkością, prędzej kobieta zostawi męża niż dziecko.

~ja- k -

Film rewelacyjny- nie pamiętam aby inny bardziej trafił do moich myśli , a może jeszcze bardziej do serca .

~mąż -

Od mążczyzny odchodzi żona,kiedy kończą się jemu pieniądze ;)

janusz007

Obojętny janusz007 -

Doskonaly film, dla mezczyzn ktorzy cos w zyciu przezyli nawet jezeli maja tylko 18 lat. Doskonala gra Michala Urbaniaka

~ja -

ok rozumiem, czekam