Reklama

Procol Harum przed koncertem w Polsce. Skąd wzięła się nazwa?

W przyszłą niedzielę 18 listopada w Atlas Arenie w Łodzi zagra znana z wielkiego przeboju "A Whiter Shade of Pale" z 1967 r. grupa Procol Harum.

W przyszłą niedzielę 18 listopada w Atlas Arenie w Łodzi zagra znana z wielkiego przeboju "A Whiter Shade of Pale" z 1967 r. grupa Procol Harum.
Gary Brooker wraz z grupą Procol Harum ponownie wystąpi w Polsce /fot. Jeff Moore/Retna/Photoshot /Reporter

W kwietniu 2017 r. świętująca 50-lecie istnienia brytyjska formacja wydała nowy album "Novum". To pierwsza płyta Procol Harum od "The Well's On Fire" z 2003 r.

Wspomniany wielki przebój "Whiter Shade Of Pale" to trzeci najlepiej sprzedający się singel lat 60. - po "Hey Jude" Beatles oraz "Satisfaction" The Rolling Stones.

W obecnym składzie u boku współzałożyciela Gary'ego Brookera (wokal, fortepian) występują także Geoff Whitehorn (gitary), Matt Pegg (gitara basowa), Josh Phillips (organy Hammonda) i Geoff Dunn (perkusja). Każdy z tych muzyków związany jest z Procol Harum od co najmniej 20 lat.

Reklama

Gary Brooker wyjaśnia, skąd się wzięła nietypowa nazwa jego formacji:

"My tego nie wymyśliliśmy, nasz ówczesny menedżer zadzwonił i powiedział, że znalazł nazwę dla naszego zespołu. Zapytaliśmy: 'Jaką?'. 'Procol Harum'. 'O, świetnie'. I to pasuje do nas, właściwie to brzmi jak my, więc tak zostało. Nie wziął tego z powietrza, to była nazwa rodowodu kota jego przyjaciela" - wspomina lider.

"Oczywiście każdy pytał: 'Co to znaczy? Co to znaczy?'. Nie wiedzieliśmy, więc musieliśmy się dowiedzieć. I okazało się, że źle zrozumieliśmy nazwę dla naszego zespołu przez telefon, źle ją zapisaliśmy. Kot nazywał się 'Procul' przez 'u' i 'Harun' z 'n' na końcu co po łacinie znaczyło 'poza tymi rzeczami'. Zaczęliśmy mówić że Procol Harum znaczy właściwie 'poza tymi rzeczami' (po polsku w dosłownym tłumaczeniu z łaciny: 'rzucić trzcinę na ziemię') co było miłym zbiegiem okoliczności: przynajmniej nie znaczyło to 'idę do miasta kupić krowę' czy coś podobnego" - śmieje się Gary Brooker.

W Atlas Arenie w Łodzi organizatorzy przygotowali kameralny amfiteatralny układ widowni, gdzie zmieści się blisko trzy tysiące widzów.

Przypomnijmy, że Procol Harum do współpracy przy płycie "Novum" zaangażował Pete'a Browna, autora tekstów dla m.in. grupy Cream (m.in. "I Feel Free", "White Room" czy "Sunshine of Your Love") i jego lidera Jacka Bruce'a.

Przez pół wieku swojej działalności grupa stworzyła jeszcze wiele innych ogólnoświatowych hitów, takich jak m.in. "Conquistador", "Homburg", czy "Shine on Brightly".

Jesienią 2017 r. Procol Harum po 15 latach powrócili do Polski - w ramach jubileuszowej trasy muzycy zagrali w Szczecinie (13 października, Arena) i Katowicach (15 października, Spodek).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Procol Harum | koncert w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy