Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Kalendarium: Wtorek, 27.01.2015

1756
Urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart, kompozytor austriacki.
1945
W Londynie urodził się Nicholas Mason, współzałożyciel i perkusista grupy Pink Floyd.
1946
W Nowym Jorku urodziła się Nedra Talley, wokalistka popularnego w latach 60. zespołu Ronettes.
1948
W USA urządzono pierwszy publiczny pokaz urządzenia zapisującego dźwięk na taśmie magnetycznej. Nazywano go - od nazwiska wynalazcy Blattnera - "blattnerofonem".
1951
W Dublinie urodził się Brian Downey, perkusista Thin Lizzy.
1956
Odbyła się premiera płyty "Heartbreak Hotel" Elvisa Presleya.
1957
Urodził się Janick Gers, gitarzysta brytyjskiej grupy Iron Maiden. Nagrywał też z grupą Gillan dowodzoną przez Iana Gillana, wokalistę Deep Purple, Fishem i Brucem Dickinsonem.
1958
Little Richard przerwał karierę muzyczną, by wstąpić do seminarium duchownego w Hunstville, w Alabamie.
1961
W Manchesterze w Wielkiej Brytanii urodził się Gillian Gilbert, klawiszowiec i gitarzysta grupy New Order.
1961
W Kanadzie urodziła się Margo Timmins, wokalistka grupy Cowboy Junkies.
1968
Urodził się Mike Patton, wokalista grupy Faith No More. Tworzył również formacje Mr. Bungle, Tomahawk i Fantomas. Inne jego projekty to m.in. Peeping Tom i Perfect Victim. Współpracował z wieloma wykonawcami reprezentującymi różne gatunki muzyczne - od jazzu (John Zorn), po elektronikę (Bjork), hip hop (Rahzel) i metal (Sepultura).
1968
W brytyjskim Bristolu urodził się Tricky, legenda nurtu trip-hop, nazywanego także bristol sound. Naprawdę nazywa się Adrian Thaws. Razem z Massive Attack nagrał dwie płyty. Współpracował z m.in. Bjork, Neneh Cherry, PJ Harvey, Alanis Morissette czy Cindy Lauper.
1971
Brytyjski muzyk David Bowie przyjechał po raz pierwszy do USA. Mimo, że nie występował, zyskał sławę dzięki uwadze poświęconej przez prasę noszonym przez niego sukienkom.
1972
Urodził się Mark Owen, wokalista brytyjskiego boysbandu Take That. Nagrywał także solo - największym sukcesem cieszył się debiut "Green Man" z singlami "Child" i "Clementine".
1973
W Poznaniu urodził się wokalista Krzysztof Antkowiak, znany z przeboju "Zakazany owoc", z którym w wieku 15 lat zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu. Współpracował również z m.in. Edytą Górniak, Grzegorzem Cugowskim i Kają Paschalską.
1983
W Nowym Jorku David Bowie podpisał 5-letni kontrakt z EMI America, opiewający na 10 milionów dolarów.
1984
Eurythmics rozpoczęli w Australii światową trasę koncertową, podczas której zagrali 175 koncertów.
2001
Dolores O'Riordan (The Cranberries) została po raz drugi mamą - na świat przyszła jej córeczka Molly.
2005
W wypadku samochodowym zginął jeden z założycieli grupy Dżem, klawiszowiec Paweł Berger. Miał 54 lata. Został pochowany na cmentarzu w katowickiej dzielnicy Piotrowice - Ochojec.
2006
W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się specjalny koncert poświęcony pamięci Pawła Bergera - pianisty, kompozytora i współzałożyciela Dżemu, który zginął w wypadku samochodowym 27 stycznia 2005 roku, gdy grupa wracała do domu z koncertów. Fragmenty występu zespołu Dżem zostały wydane rok później na płycie "Pamięci Pawła Bergera".

Wiadomości


Polecamy: