Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Kalendarium: Piątek, 1.08.2014

1941
Urodziła się Diane Ray, amerykańska wokalistka, której największym i jedynym przebojem była piosenka „Please Don't Talk To The Lifeguard” (1963).
1942
W San Francisco w stanie Kalifornia urodził się Jerry Garcia, wokalista i gitarzysta grupy Grateful Dead. Nagrał również solowy album - „Garcia”. Zmarł 9 sierpnia 1995 roku.
1943
Urodził się Geoff Britton, członek między innymi grup the Gun, Manfred Mann's Earth Band i Wings.
1946
Urodził się Raymond "Boz" Burrell, brytyjski basista, który po współpracy z King Crimson został członkiem grupy Bad Company. Zmarł 21 września 2006 roku - przyczyną śmierci był atak serca.
1947
Urodził się Ricky Coone, perkusista grupy Grass Roots.
1947
W Warszawie urodził się Jacek Kleyff - polski bard, poeta, kompozytor, aktor i malarz. Był jednym z twórców (razem z Januszem Weissem i Michałem Tarkowskim) kabaretu Salon Niezależnych. W latach 1981-85 mieszkał na wsi pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie.
1951
Urodził się Tommy Bolin, gitarzysta grupy Deep Purple. Zastąpił w niej w 1975 roku Ritchiego Blackmore'a. Nagrał z nimi tylko jeden album - „Come Taste The Band” (1975). Zmarł 4 grudnia 1975 roku.
1953
Urodził się Robert Cray, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. W połowie lat 80-tych Cray przyczynił się do odrodzenia i popularyzacji bluesa na świecie.
1953
Urodził się Maciej Januszko, wokalista, basista i lider grupy Mech. Występował również w duecie z Jackiem Skubikowskim.
1958
W Jamestown w stanie Nowy Jork urodził się Robert Buck, gitarzysta zespołu 10000 Maniacs. Zmarł w Pittsburghu, 19 grudnia 2000 roku.
1959
W Sheffield w Wielkiej Brytanii urodził się Joe Elliot, współzałożyciel i wokalista grupy Def Leppard.
1960
Urodził się Chuck D (naprawdę Carlton Douglas Ridenhour), amerykański raper, kompozytor, producent i aktor, lider grupy Public Enemy.
1964
Roy Orbison nagrał swój największy przebój - "Oh Pretty Woman". Współautorem piosenki był Billy Dees. Jeszcze tego samego roku singel sprzedał się w ponad siedmiu milionach egzemplarzy na całym świecie.
1964
W Baltimore urodził się Adam Duritz, wokalista i lider amerykańskiej grupy Counting Crows. Współpracował także z The Wallflowers, Live, Ryanem Adamsem i Dashboard Confessional. Spotykał się ze znanymi aktorkami: Jennifer Aniston, Courtney Cox i Winoną Ryder.
1965
Urodził się Piotr Wysocki, perkusista Kobranocki.
1968
Urodził się Dan Donegan, gitarzysta amerykańskiej rockowej grupy Disturbed.
1971
W Madison Square Garden w Nowym Jorku odbył się słynny koncert na rzecz Bangladeszu, zorganizowany przez George'a Harrisona. Wystąpili między innymi: Eric Clapton, Bob Dylan, Ringo Starr, Billy Preston, Ravi Shankar, Leon Russel i Badfinger.
1972
Urodził się Nicke Andersson (znany także jako Nicke Royale), lider szwedzkiej rockowej grupy The Hellacopters. W zespole śpiewa i gra na gitarze. Ma także deathmetalowy projekt Death Breath.
1978
Na świat przyszedł syn George'a Harrisona i jego drugiej żony, Olivii Trinidad Arias - Dhani Harrison. Rodzice zawarli związek małżeński dopiero miesiąc po tym fakcie. Dhani poszedł w ślady ojca i rónież został gitarzystą; po śmierci George'a dokończył (we współpracy z Jeffem Lynnem) jego ostatnią płytę "Brainwashed".
1981
W Warszawie powstał punkowy zespół Xenna.

Polecamy: