Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Kalendarium: Wtorek, 22.07.2014

1940
Urodził się George Clinton, wokalista, kompozytor i producent nagrań. Był między innymi liderem grup Funkadelic, Parliament i P.Funk All Stars, które wywarły wielki wpływ na innych wykonawców muzyki rap i funk.
1944
Urodziła się Estelle Bennett, wokalistka popularnej w pierwszej połowie lat 60-tych grupy the Ronetts.
1944
W Swindon w Wielkiej Brytanii urodził się Richard Davies, wokalista i klawiszowiec grupy Supertramp.
1947
W Linden w Teksasie urodził się Don Henley, perkusista i wokalista grupy the Eagles. Jako solista zadebiutował albumem „I Can't Stand Still” (1982).
1947
W Londynie urodził się David Essex, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent nagrań i aktor. Jego największe przeboje to „Gonna Make You A Star” i „Hold Me Close”. W 1978 roku wystąpił w wystawianym na londyńskim West Endzie musicalu „Evita” - zagrał rolę Che Guevary.
1954
Urodził się Al di Meola, znakomity gitarzysta jazzowy i jazzrockowy. Sławę zdobył w 1974 roku grając w grupie Chicka Corei - Return To Forever. W 1981 roku wspólnie z Johnem McLaughlinem i Paco de Lucią nagrali słynny album koncertowy „Friday Night In San Francisco”.
1956
W Brill w Wielkiej Brytanii urodził się Mick Pointer, współzałożyciel i pierwszy perkusista grupy Marillion. Zagrał jedynie na pierwszym albumie „Script For A Jester's Tears”. Aktualnie jest liderem i perkusistą grupy Arena.
1960
W Nowym Jorku urodził się Jon Oliva, wokalista i założyciel metalowej grupy Savatage. Współtworzy również Trans-Siberian Orchestra (łączy rocka, metal i muzykę klasyczną) oraz solowy projekt Jon Oliva's Pain.
1962
Urodził się Steve Albini, amerykański muzyk, dziennikarz muzyczny, inżynier dźwięku. Wywarł ogromny wpływ na gatunki noise rock i math rock, głównie jako gitarzysta, wokalista, autor większości tekstów i muzyki w zespołach Big Black, Rapeman i Shellac. Jako realizator nagrań pracował z m.in. Nirvaną, Pixies, PJ Harvey, Nine Inch Nails, Jesus Lizard czy Bush.
1967
Urodził się Pat Badger, gitarzysta basowy nieistniejącej już amerykańskiej grupy Extreme.
1969
Aretha Franklin, amerykańska królowa muzyki soul, została aresztowana w Detroit w stanie Michigan (USA), za zakłócanie porządku na parkingu.
1973
Urodził się brytyjski gitarzysta, kompozytor i producent Daniel Jones. Był połową popularnego australijskiego duetu Savage Garden.
1973
W Nowym Jorku urodził się Rufus Wainwright, wokalista i kompozytor. Jest bratem wokalistki Marthy Wainwright. Jego piosenki słychać między innymi na ścieżkach dźwiękowych do filmów "Tajemnica Brokeback Mountain", "Moulin Rouge" czy "Shrek". Przez krytyków nazywany jest "gejowskim mesjaszem" (magazyn "Q").
1977
Ukazał się pierwszy album Elvisa Costello „My Aim Is True”.
1979
Little Richard, nazywający siebie wielebnym Richardem Pennimanem, wygłosił kazanie w North Richmond w Kalifornii, w którym powiedział: "Jeśli Bóg może ocalić takiego starego homoseksualistę jak ja, może ocalić każdego".
1980
W Meerhout urodziła się belgijska wokalistka dance Kate Ryan, która naprawdę nazywa się Katrien Verbeeck. W 2006 roku wystąpiła w Konkursie Eurowizji, ale nie dostała się do finału. W tym samym roku wzięła udział w konkursie "Przeboje Lata Jedynki" w Sopocie, gdzie zdobyła 3. miejsce.
1983
Urodził się Arsenie Toderaş, w latach 2002-05 wokalista mołdawskiego boysbandu O-Zone (wielki przebój "Dragostea din tei"). Po rozstaniu z zespołem nagrywa solo jako Arsenium. W 2006 roku reprezentował Mołdawię na Eurowizji.
1996
W wypadku samochodowym zginął klawiszowiec grupy Charlatans Rob Collins.
1999
Z powodu niewydolności wątroby zmarł Gary C. "Gar" Samuelson, w latach 1984-87 perkusista amerykańskiej metalowej grupy Megadeth. Brał udział w nagraniach płyt "Killing Is My Business... And Business Is Good!" i "Peace Sells... But Who's Buying?". Miał 41 lat. Z Megadeth wyrzucono go z powodu nadużywania alkoholu i narkotyków. Przed dołączeniem do tego zespołu razem z Chrisem Polandem (późniejszym muzykiem Megadeth) grał jazz/fusion w The New Yorkers.

Polecamy: