Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Sąd: Peja niewinny

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej » Sąd Okręgowy w Poznaniu umorzył w poniedziałek (21 marca) postępowanie przeciwko znanemu raperowi Ryszardowi A. ps. Peja, który - według policji - miał podczas koncertu w Lesznie nawoływać w swoich utworach do przemocy.
Peja może odetchnąć z ulgą - fot. Marek Lapis
Peja może odetchnąć z ulgą - fot. Marek Lapis /Agencja FORUM

Zdaniem sądu ani policja, ani oskarżyciel posiłkowy - były poseł Ryszard Nowak - nie udowodnili, że podczas tego koncertu doszło do takiego nawoływania.

Peja nie stawił się w sądzie. Jego obrońca, wnosząc o oddalenie wniosku o ukaranie artysty, powiedział, że A. wcześniej miał w swoim repertuarze utwory nawołujące do przemocy, ale obecnie nie wykonuje ich na koncertach.

"Obwiniony kiedyś wykonywał takie utwory, ale było to kilkanaście lat temu i obecnie - jak każdy innych człowiek - dojrzał i tego typu utworów nie wykonuje" - powiedział podczas posiedzenia sądu adwokat Zbigniew Krueger.

Sąd, uzasadniając decyzję o umorzeniu sprawy, zaznaczył, że w tym przypadku nie badał całej twórczości rapera tylko konkretny przypadek koncertu w Lesznie.

Ryszard Nowak zapowiedział, że po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem decyzji wystąpi o jej kasację.

Krucjata Nowaka

Koncert w Lesznie odbył się w listopadzie 2009 roku. Ryszard Nowak chciał, aby Urząd Miasta w Lesznie zakazał jego organizacji; gdy miasto odmówiło, chciał zorganizować pikietę przed koncertem, ale ostatecznie z niej zrezygnował. Po zakończeniu koncertu doniósł do prokuratury o możliwości popełnienia przez Peję przestępstwa - nawoływania do przemocy.

"Peja ma w swoim repertuarze utwory, w których zapowiada zabijanie dzieci i policjantów, pobicia, gwałcenie czy podpalanie. Słowa te są kierowane głównie do młodych fanów muzyka i ma on na nich duży wpływ" - motywował swój wniosek do prokuratury Ryszard Nowak.

Prokuratura w lutym 2012 roku umorzyła postępowanie w tej sprawie, uznając, że koncert nie był imprezą otwartą.

"Słowa piosenkarza dotarły do niewielkiego, ograniczonego kręgu osób i nie stwierdzono, by odniosły jakikolwiek skutek podczas, czy po koncercie. Z tych względów zachowanie Pei nie wyczerpało znamion przestępstwa" - uzasadniła swoją decyzję prokuratura i przekazała sprawę do policji, aby obwiniła rapera w ramach kodeksu wykroczeń.

Sąd rejonowy w Lesznie w listopadzie 2011 roku uznał, że podczas tego konkretnego koncertu nie doszło do nawoływania do przemocy. Decyzje sądu zaskarżył Ryszard Nowak.

Poniedziałkowa decyzja sądu odwoławczego w Poznaniu jest prawomocna. Ryszard Nowak został też zobowiązany do zwrotu 420 zł raperowi - to zwrot poniesionych kosztów pomocy prawnej.

Źródło informacji: PAP/INTERIA.PL

więcej o:
sady,
sąd okręgowy,
peja,
hip-hop,
proces

Peja

Peja
Peja

nazwisko: Ryszard Andrzejewski

data urodzenia: 17.09.1976

kraj: Polska

gatunek: hip-hop


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (12)

Dodaj komentarz

~tajniak -

W jakich utworach ? Koleś w czasie koncertu stał ze środkowym palcem w kierunku sceny, ochroniarze jak i sam artysta z nim rozmawiali. A co do tekstów, to jak się nie rozumie sensu to ich się nie interpretuje po swojemu by później padały takie komentarze jak widać.

~pumpa -

tekst pisał analfabeta "Prokuratura w lutym 2012 roku umorzyła" "Sąd rejonowy w Lesznie w listopadzie 2011 roku uznał"

~hh fan -

nazywasz wszystkich frajerami a sam się sfrajerzyłeś.

~Qo Vadis -

Zamknąć Nowaka.Kto poniesie koszty?

~rety -

Listopad 2011, luty 2012 czy to dopiero się wydarzy? Artykuł z przyszłości ;-D

~as -

Przecież nie o słowa piosenki (?) chodziło, tylko o nawoływanie do pobicia chłopaka.

~artur -

W KTORYM ROKU PROKURATURA UMORZYLA SLEDZTWO??? 2012??? to ja juz dzisiaj nie pije.

~5g -

Peja mówi prawdę w swoich utworach i dlatego ta muzyka jest nielubiana ! to muzyka nie dla lamusów ! brawo slums Attack

~mozi -

tak wyglada sprawiedliwość! zaszczany peja uniewinniony. sprawiedliwośc się kupuje jak na bazarze

~migrenas -

Rządy PO czyli pobłażanie dla bandytów Już nawet niw spomnę o kolesiach z PO którzy poprzez znajomości unikneli kary za napaść na policjantów... Jaki rząd , taki sąd.