Kora

Kora
data urodzenia
8 czerwca 1951
data śmierci
28 lipca 2018
pochodzenie
Polska
imię i nazwisko
Olga Jackowska
3,8
Oceń
Głosy
282

Biografia

Kora - początki kariery

Kora, a właściwie Olga Aleksanda Sipowicz z domu Ostrowska, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie, a zmarła 28 lipca 2018 roku w Bliżowie, w wieku 67 lat. Kora była jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek oraz ikoną polskiej muzyki rockowej. Na przełomie lat 60. i 70. Korę nazywano królową krakowskich hipisów. Była bowiem bardzo wyrazistą osobowością. Jeszcze jako nastolatka brała udział w pierwszym w historii zlocie hipisów w Mielnie, w 1967 roku. W latach 70. pracowała w Klinice Psychiatrii Dzięcięcej w Krakowie. 
Kariera Olgi Sipowicz rozpoczęła się w latach 80., a jej początki związane były z zespołem Maanam. W lutym 1976 roku Kora po raz pierwszy wystąpiła z zespołem w poznańskim Klubie Medyka Aspirynka. Dwa lata później wraz z M-a-M wystąpiła na scenie Teatru Studio w Warszawie. Olga została główną wokalistką zespołu Maanam pod koniec lat 70. Ogromną sławę przyniosły jej występy z utworami Boskie Buenos czy Żądza pieniądza na 18. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Od 1980 roku była kluczowym przedstawicielem rocka w historii polskiej muzyki rozrywkowej. 
Warto również wspomnieć o współpracy z Maciejem Zembatym, która zaowocowała nagraniem przez Olgę wokaliz z muzyką Michała Lorenca do odcinków Krew i Czystość oraz serialu telewizyjnego Przyjaciele. 
W szczytowym momencie popularności zespołu M-a-M grupa potrafiła grać po dwa koncerty dziennie. Utwór Się ściemnia był pierwszym polskojęzycznym animowanym wideoklipem wyemitowanym w największej na świecie stacji muzycznej MTV. Kora koncertowała z Maanamem w klubach w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Po zawieszeniu działalności zespołu, wokalistka zaczęła wysępować pod szyldem Kora. Na jej koncertach pojawiały się również główne przeboje grupy Maanam. W 2011 roku artystka zasiadła w jury programu Must Be the Music, którego telewizyjna premiera odbyła się w marcu. 

Kora - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Kora w Maanamie była nie tylko wokalistką, ale także autorką tekstów wielu piosenek, co wpłynęło na ich unikalny styl. Zespół Maanam stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli nowej fali w Polsce, a Kora stała się ikoną polskiej muzyki. Olga Sipowicz wydała 5 płyt solowych, a z zespołem Maanam 11 albumów studyjnych, trzy zagraniczne oraz wiele kompilacji płytowych. 
Najpopularniejsze utwory Kory to m.in.:
Bela Pupa (1987),Nim zakwitnie tysiąc róż (2002),Kraina bólu (2003),Kochany (2003),Zabawa w chowanego (2010),Nigdy nie zamknę drzwi przed Tobą (2010),Ping Pong (2011).
Warto przybliżyć powstanie utworu Zabawa w chowanego, którego tekst oparty był na osobistych przeżyciach artystki. Piosenka poruszała tematykę pedofilii wśród księży. Do utworu zrealizowano także teledysk, który zdobył główną nagrodę festiwalu operatorów filmowych Camerimage, a także był nominowany do nagrody Grand Prix wydarzenia Yach Film.

Kora - koncerty i dorobek artystyczny

Kora występowała zarówno z zespołem Maanam, jak i solowo na wielu scenach muzycznych. W połowie marca 1988 roku wystąpiła na koncercie poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej podczas 8. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Pod koniec lat 90. wystąpiła w kampanii reklamowej sprzętu grającego, a także pojawiła się w magazynie Playboy. Jej występy obejmowały największe miasta na całym świeciem, tj. Berlin, Praga, Nowy Jork, Chicago, Vancouver, Toronto czy Montreal. Latem 2019 roku była jedną z gwiad rocokowego wydarzenia - Jarocin Festiwal. Za występy w programie Must Be the Music Olga była nominowana do Telekamer: 2012, 2013 oraz 2015 w kategorii juror. Wyróżnieniem artystki była również nominacja do nagrody Wiktory 2012 i 2013 w kategorii osobowość telewizyjna. 
W 2011 roku uczciła 35 lat swojej działalności artystycznej na festiwali TOPtrendy, gdzie otrzymała nagrodę Bursztynowego Słowika. 
Pod koniec sierpnia tego samego roku, Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Korę Krzyżem Oficerskim Orderu Orodzenia Polski - wokalistka otrzymała wyróżnienie zasłużonego twórcy kultury. Wraz z początkiem września 2013 roku wokalistka zagrała swój ostatni koncert w karierze, który miał miejsce w klubie Lukr w Rzeszowie.

Kora - życie prywatne i dzieci

Kora pochodziła z domu, w którym mówiąc kolokwialnie - się nie przelewało. Wokalistka była piątym i najmłodszym dzieckiem Marcina Ostrowskiego oraz jego drugiej żony Emilii (z domu Siarkiewicz). Ojciec nie brał jednak żadnej odpowiedzialności za dom, a matka chorowała na gruźlicę. Dlatego Kora w latach 1955-60 mieszkała w domu dziecka w Jordanowie. Ośrodek prowadzony był przez siostry zakonne, które według wyznań Olgi miały znęcać się nad dziećmi. Kora nie miała lekkiego dzieciństwa. Nieco później, jako 9-latka, znalazła martwego ojca.
Olga była żoną Marka Jackowskiego, z którym miała jednego syna Mateusza. Kolejnym partnerem Kory był Kamil Sipowicz. Para założyła włąsną wytwórnię fonograficzną Kamiling Publishing. Po śmierci Marka Jackowskiego, Olga wzięła ślub z Kamilem Sipowiczem i przyjęła jego nazwisko. Para miała jedno dziecko, syna Mateusza, który doczekał się córki w 2011 roku, a Kora wnuczki. 
Kora zmarła 28 lipca 2018 roku o godzinie 5:27 po długiej walce z chorobą nowotworową. Jej śmierć była ogromnym ciosem dla polskiej kultury i muzyki. Jednak twórczość artystki i spuścizna pozostaną na zawsze w pamięci fanów. 

Artyści powiązani