Katarzyna Nosowska

Katarzyna Nosowska fot. MWMedia
data urodzenia
30 sierpnia 1971
pochodzenie
Polska
4,1
Oceń
Głosy
557

Biografia

Katarzyna Nosowska - początki kariery

Katarzyna Nosowska urodziła się 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie. W Polsce znana jest jako piosenkarka rockowa, autorka tekstów, kompozytorka, ale i również pisarka, felietonistka, czy prezenterka radiowa.
Jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 11 im. UNICEF-u w Szczecinie. Ciekawostką z czasów szkolnych Nosowskiej jest fakt, iż piosenkarka chodziła do jednej klasy z aktorką filmową i teatralną Agatą Kuleszą.
Katarzyna Nosowska w wieku 12 lat miała epizod, dotyczący przeniesienia się do szkoły sportowej do klasy z profilem pływackim, jak sama twierdzi - “12 rok życia to zdecydowanie za późno by osiągnąć sukcesy na miarę Otylki.", więc po roku wróciła do podstawówki nr 11.Chociaż chciała iść do liceum ogólnokształcącego, za namową rodziców zmieniła zdanie i po ukończeniu podstawówki złożyła dokumenty do Technikum Odzieżowego w Szczecinie.Technikum ukończyła z powodzeniem, zdając egzamin maturalny.Podczas nauki w Szczecińskiej Odzieżówce uczęszczała również na zajęcia chóru Politechniki Szczecińskiej.
W czasach technikum udało jej się również nawiązać współpracę jako wokalistka i wokalistka wspierająca, z takimi zespołami jak: Włochaty Odkurzacz, Szklane Pomarańcze, Kafel, Pidżama Porno, Dum Dum, Alians, No Way Out i Vivid.
Nie mając pomysłu na swoją dalszą edukację po szkole średniej zdecydowała się na przystąpienie do egzaminów do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na ten krok namówiła ją szkolna koleżanka Agata Kulesza, jednak Nosowskiej nie udało się dostać do szkoły. 
Swoje pierwsze pieniądze zarabiać zaczęła jako sprzedawczyni i sprzątaczka w księgarni, należącej do jej ciotki. Rok pracowała również w placówce Poczty Polskiej, gdzie zajmowała się wprowadzaniem danych do komputerów. Z poczty została zwolniona, ponieważ pomimo nieuzyskania urlopu zdecydowała się pojechać na festiwal muzyczny do Jarocina. 
W 1992 roku muzyk Piotr Banach, zaproponował młodej Kasi Nosowskiej, dołączenie do nowo zakładanego zespołu Hey. Artystka była wokalistką zespołu aż do 2017 roku.

Katarzyna Nosowska - najpopularniejsze utwory i dyskografia

Wspólnie z zespołem Hey udało jej się wydać łącznie jedenaście albumów studyjnych: “Fire" z 1993 roku, “Ho!" z 1994 roku, “?" z 1995 roku, “Karma" z  1997 roku, “Hey" z 1999 roku, “sic!" z 2001 roku, “Music Music" z 2003 roku, “Echosystem" z 2005 roku, “Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" z 2009 roku, “Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan" z 2012 roku i “Błysk" z 2016.
Ponadto Katarzyna Nosowska ma na koncie 8 albumów solowych: “puk.puk" z 1996 roku, “Milena" z 1998 roku, “Sushi" z 2000 roku, “UniSexBlues" z  2007 roku, “Osiecka" z 2008 roku, “8" z 2011 roku, “Basta" z 2018 roku i “Degrengolada" z 2023 roku. 
Utwór "Ja pas!" Katarzyny Nosowskiej, znajdujący się na albumie “Basta" w 2018 roku trafił na drugie miejsce listy przebojów Programu Trzeciego.
Debiutancki album “Fire" nagrany przez Nosowską wspólnie z zespołem Hey odniósł niewiarygodny sukces, pokrywając się czterokrotną platyną. Przez pierwsze trzy tygodnie, od jego wydania, sprzedało się ponad 30 000 sztuk, a hity takie jak: "Moja i twoja nadzieja", czy "Teksański" znalazły się na pierwszym miejscu na Liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Największy komercyjny sukces w solowej karierze odniosła płyta “Osiecka" z 2008 roku, na której pojawiły się utwory Katarzyny Nosowskiej, będące coverami piosenek Agnieszki Osieckiej. W dniu premiery płyty, osiągnięto tak duży nakład, iż momentalnie płyta pokryła się złotem. Znajdująca się na płycie piosenka "Uciekaj moje serce" znalazła się na pierwszej pozycji Listy przebojów Programu Trzeciego. 

Katarzyna Nosowska: koncerty i dorobek artystyczn

Nosowska jest właścicielką 27 statuetek Fryderyków, co daje jej najwyższy wynik uzyskanych nagród w historii plebiscytu. 16 z nich otrzymała za solową karierę, natomiast 11 wspólnie z zespołem Hey. Ponadto może też pochwalić się między innymi: “Paszportami" Polityki, czy “Fenomenem" Przekroju.
W 2013 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski odznaczył Katarzynę Nosowską polskim odznaczeniem państwowym - Złotym Krzyżem Zasługi.
Oprócz swoich tras koncertowych, piosenkarka uczestniczy także w innych wydarzeniach, np.: w 2000 roku na koncercie “Tyle słońca" z piosenkami Anny Jantar, w 2004 roku gościnnie na koncercie zespołu Dezerter, czy od 2012 roku na koncertach festiwalu muzycznego “Męskie Granie".
Artystka oprócz działalności na scenie muzycznej wydała również książki. Książki Katarzyny Nosowskiej to: powieść z 2018 roku - “A ja żem jej powiedziała..." oraz “Powrót z Bambuko" z 2020 roku.
Kilkakrotnie miała okazję wystąpić również w kilku produkcjach, takich jak: serial “Niania" z 2009 roku, czy “Pitbull. Ostatni pies" z 2018 roku.

Życie prywatne i dzieci Katarzyny Nosowskiej

Katarzyna Nosowska głównie wychowywana była przez matkę Krystynę Nosowską, ponieważ jej ojciec większość roku spędzał na morzu, będąc marynarzem.
Pierwszym mężem Katarzyny Nosowskiej był perkusista Adam Krajewski, z którym doczekała się swojego jedynego dziecka - syna Mikołaja, urodzonego w 1996 roku. Syn Kasi Nosowskiej często występuje z nią na scenie, towarzysząc jej podczas koncertów. 
Ciekawostką z życia prywatnego Nosowskiej jest fakt, iż w 2000 roku była narzeczoną aktora Redbada Klynstry. Do ślubu jednak nie doszło, a para ostatecznie rozstała się. 
Od 2001 roku zaczęła spotykać się z gitarzystą zespołu Hey - Pawłem Krawczykiem. W 2017 roku para decydując się nawet na krótkie rozstanie, przeszła poważny kryzys, walcząc m.in. z uzależnieniem od alkoholu perkusisty. Jednak po pokonaniu życiowych problemów, Nosowska i Krawczyk zdecydowali się pobrać w 2018 roku w Las Vegas. 
Dom rodzinny Nosowskiej znajduje się w Szczecinie, natomiast artystka od wielu lat mieszka w Warszawie.

Artyści powiązani