Hey

Hey fot. Reporter
data powstania
1992
pochodzenie
Polska
3,7
Oceń
Głosy
342

Biografia

Hey - początki kariery

Hey to polski zespół rockowy, założony w 1992 roku w Szczecinie przez gitarzystę Piotra Banacha. Pierwszy skład zespołu Hey to znajomi ze szczecińskiej sceny rockowej artysty: Katarzyna Nosowska, Marcin Żabiełowicz, Robert Ligiewicz i Marcin Macuk, którego jeszcze w tym samym roku zastąpił Jacek Chrzanowski.

W początkach swojej działalności zespół wykonywał głównie muzykę inspirowaną grunge, charakteryzującym się "brudnym" brzmieniem gitar. Grupa należała wówczas do najpopularniejszych polskich wykonawców, a zamiłowanie jego twórczością było nazywane przez media “heyomanią".

Hey - najpopularniejsze utwory i dyskografia.

Gdy zespół zdobył drugą nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Jarocinie, Hey podpisał kontrakt z wytwórnią Izabelin Studio. W roku 1993 kapela wydała swój debiutancki album studyjny “Fire".  

Wytwórnia w roku 1995 próbowała wypromować grupę w Stanach Zjednoczonych, jednak była to nieudana próba. Ponoszenie wysokich kosztów doprowadziło do napięć z członkami i mniejszego wkładu wytwórni w ich promocję, co przełożyło się z kolei na spadek popularności zespołu.

Po swoim debiutanckim krążkiem, zespół Hey wydał w latach dziewięćdziesiątych jeszcze cztery albumy studyjne: “Ho!" w 1994 roku, “?" w 1995 , “Karmę" w 1997 i “Hey" w 1999. W tym roku zespół opuścił jego założyciel - Piotr Banach.
Paweł Krawczyk, któremu zdarzało się zastępować już Banacha na koncertach, w 2001 roku dołączył do Hey na stałe. Wtedy zespół przeszedł zmianę brzmienia, w której nastąpiło zmniejszenie roli gitary, a także grupa zaczęła skłaniać się w kierunku muzyki elektronicznej i alternatywnej. Z nowym gitarzystą Hey nagrał sześć albumów studyjnych: “[sic!]: w 2001 roku, “Music Music" w 2003, “Echosystem" w 2005, “Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" w 2009, “Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan" w 2012 i “Błysk" w 2016. W 2007 grupa wydał album koncertowy “MTV Unplugged", który okazał ogromnym sukcesem komercyjnym. W latach 2012-2013 do grupy doszedł klawiszowiec Marcin Zabrocki. W 2015 roku do stałego składu zespołu powrócił także Marcin Macuk. 

Największe przeboje grupy Hey to: "Moja i Twoja Nadzieja", "Teksański", "Dreams", "Mimo wszystko", "List", "Cisza, ja i czas" czy "Zazdrość". Tytuły piosenek zespołu w latach dziewięćdziesiątych znał praktycznie każdy.
Po 30 latach od premiery swojego pierwszego albumu, zespół postanowił dać fanom wydanie specjalne “Fire". Jednak do sprzedaży trafiło tylko 500 sztuk tego wyjątkowego krążka. 

Trasy koncertowe Hey

Do swojego pierwszego koncertu, który odbył się 1 lipca 1992 roku, grupa przygotowała się zaledwie dwoma próbami. Koncert odbył się w ramach “Rock Festiwalu" w Kielcach i obejmował cztery piosenki: dwie z repertuaru zespołu “Dum Dum" i dwie nowo napisane. Zespół zajął drugie miejsce.

Hey uważany jest za jeden z ważniejszych zespołów w historii polskiego rocka. Na swoim koncie zgromadził wiele nagród, między innymi jedenaście Fryderyków, dwa Złote Bączki, a także Eska Music Award. Jego płyty pokryły się złotem i platyną, w tym cztery uważane sa za multiplatynowe. Z pośród wszystkich ich piosenek, aż 22 zajmowało pierwsze miejsce Listy przebojów Programu Trzeciego. 

31 lipca 2004 roku Hey zagrał na festiwalu “Przystanek Woodstock". 15 listopada jeszcze tego samego roku występ został wydany przez spółkę Złoty Melon na albumie DVD.

25 maja 2017 roku zespół zapowiedział uczczenie 25-lecia działalności jesienną trasą koncertową “Fayrant Tour", obejmującą największe hale w Polsce. 12 października 2017 roku Katarzyna Nosowska, wokalistka zespołu Hey potwierdziła, że z jej inicjatywy po zakończeniu Fayrant Tour Hey zawiesi działalność na czas nieokreślony, zaznaczając, że nie oznacza to rozwiązania zespołu. 

“Fayrant Tour" trwała od listopada do grudnia 2017 i objęła dziesięć koncertów. Początkowo miało ich być tylko siedem, ale cieszyły się one ogromną popularnością, więc zespół dołożył jeszcze trzy koncerty. Każdego wieczoru gościnnie z zespołem zagrał Piotr Banach.

W ostatnim składzie zespołu Hey byli: wokalistka Katarzyna Nosowska, gitarzyści Marcin Żabiełowicz i Paweł Krawczyk, perkusista Robert Ligiewicz, basista Jacek Chrzanowski i klawiszowiec Marcin Macuk.
25 lat po swoim debiucie Hey zawiesił swoją działalność. Od tego czasu wznowił ją tylko na koncert w 2021 roku. Z okazji wydania specjalnego albumu “Fire", grupa reaktywuje się na dwa koncerty, które mają mieć miejsce 14 i 15 października 2023 roku.

Katarzyna Nosowska: życie prywatne i dzieci

Katarzyna Nosowska ma za sobą wiele związków. W latach 90. wokalistka była z perkusistą Adamem Krajewskim, z którym ma syna Mikołaja urodzonego 22 maja 1996 roku. Syn jako “Miki" gościnnie rapował w kilku piosenkach artystki i występuje z nią na koncertach. W roku 2000 piosenkarka była zaręczona z aktorem Redbadem Klynstrą. Od 2001 roku jest w związku z muzykiem Pawłem Krawczykiem, gitarzystą zespołu Hey, za którego wyszła w listopadzie 2018 w Las Vegas.