Wszystkie dzieci nasze są. 10 polskich utworów rapowych na Dzień Dziecka

Zwykło się mawiać, że w każdym z nas jest dziecko. Jeśli się z tym stwierdzeniem zgadzamy – dzisiaj śmiało możemy oczekiwać góry prezentów i życzeń sypiących się z każdej strony. My zaś w Dzień Dziecka mamy dla was podarek w postaci dziesięciu utworów, które mówią o najmłodszych.

VNM na zawsze zapamięta pijanego lekarza

Bonson/Matek - "Pierwszy krzyk"

Ci, którzy poznali Bonsona dobre kilka lat temu, musieli być zdziwieni jego nagłą przemianą sprzed paru miesięcy. Lekko zdołowany awanturnik zaczął bowiem odkrywać przyjemną stronę życia i zarażać energią niemal w każdym kawałku.

Reklama

Teraz, gdy wszystko jest już jasne, taka metamorfoza wcale nie dziwi. Na świat przyszła córka reprezentanta Stoprocent, a cały "Pierwszy krzyk" jest wyrazem miłości, którą ją darzy. Pod tym utworem mógłby się podpisać każdy świeżo upieczony ojciec, tym bardziej w taki dzień jak dziś.

Posłuchaj utworu "Pierwszy krzyk":

O.S.T.R. - "Hybryd"

Życie to nie pączek z lukrem. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mają na głowie kredyty, martwią się o pracę i muszą ciągle za czymś biec. "Hybryd", pochodzący z najnowszej płyty Ostrego mówi o niepewności, ale zahacza także o temat dzieci. Dzieci, dodajmy, dorastających, które dają rodzicowi furę szczęścia, lecz czasami stanowią prawdziwe wyzwanie. Koniec kawałka pokazuje jednak, że gracz z Asfaltu stoi za nimi murem.

Zobacz klip "Hybryd":

Sprawdź tekst utworu "Hybryd" w serwisie Tekściory.pl!

W.E.N.A. - "Magnolia"

Wspomnienia z dzieciństwa. Niby nic nowego, niby zagadnienie poruszane bardzo często, ale jak pokazuje przykład "Magnolii", da się opowiadać o przeszłości w niestandardowy sposób. Historia rozpoczyna się narodzinami WudoE, a potem wartko płynie - dzień po dniu, rok po roku. Obserwacje są gorzkie i chwytają za serce, pokazując przy tym, że wszystko, co dzieje się w latach dziecięcych, odbija się na nas w przyszłości.

Posłuchaj utworu "Magnolia":

KęKę - "Znakomicie"

Pierwszy legal KęKiego był głośno wyartykułowanym zdaniem doświadczonego faceta, który w wieku trzydziestu lat wraca na odpowiednie tory. Nic więc dziwnego, że temat ojcostwa musiał się w nim pojawić. W kawałku "Znakomicie" słyszymy, że Bartek, syn Kę, powoli myśli, by pójść w ślady ojca. I tu pojawia się prawdziwa mądrość - nie ta książkowa, tylko płynąca (nomen omen) prosto z własnych przeżyć. W skrócie: bądź dumny ze swojego pochodzenia, nie poddawaj się przeciwnościom i idź po swoje.

Posłuchaj utworu "Znakomicie":

Sprawdź tekst utworu "Znakomicie" w serwisie Tekściory.pl!

VNM - "Skalpel"

O trudnym dzieciństwie VNM-a powiedziano już sporo. Swoją historię na płycie "Klaud N9JN" przypomniał po raz kolejny sam raper. W wieku czterech lat poddano go operacji usunięcia nowotworu, lecz nic nie poszło tak, jak powinno. Po wielu latach historia tego wydarzenia została opowiedziana z perspektywy lekarza w utworze "Skalpel". Efektem nieudanej resekcji żuchwy (chirurg, który miał przeprowadzić operację był zbyt pijany, dlatego też kazał usunąć guza niedoświadczonym adiunktom) jest blizna na twarzy rapera. Winowajcę natomiast pokarał los - zginął w wypadku samochodowym, prowadząc pod wpływem alkoholu. 

Posłuchaj utworu "Skalpel":

Sprawdź tekst utworu "Skalpel" w serwisie Tekściory.pl!

Onar - "Dorosłe dziecko"

Kompleks Piotrusia Pana i dużo, dużo więcej. Autobiograficzny kawałek Onara pt. "Dorosłe dziecko" ujmuje w kilka minut zagubienie, które staje się udziałem dziecka w ciele dorosłego - zachłystującego się swoją iluzoryczną wolnością rozumianą jako chlanie na umór i zapominanie, co jest w życiu ważne. Ostateczna konkluzja jest jednak całkiem pozytywna: kiedy już zostanie spełniony obowiązek rodzicielski, człowiek będzie mógł sam sobie pogratulować.

Posłuchaj utworu "Dorosłe dziecko":

Małolat - "Nieodwracalnie"

Gdy na bicie spotyka się trzech facetów, którzy chcą mówić o zgubności młodzieńczych szaleństw, odwołanie się do własnej pociechy wydaje się dobrym wyjściem. Z takiego założenia wyszli Małolat, Pezet i Hades, którzy jak jeden mąż nawinęli przynajmniej po jednym wersie na temat swoich córek. Obowiązek stał się więc jedną z najlepszych dróg do stabilizacji i szeroko rozumianego "ogarnięcia".

Posłuchaj utworu "Nieodwracalne":

Sprawdź tekst utworu "Nieodwracalne" w serwisie Tekściory.pl!

Dwa Sławy - "Będzie dobrze, dzieciak"

Humor doprawiony dydaktyzmem? Jasne, Dwa Sławy potrafią zrobić dosłownie wszystko. W "Będzie dobrze, dzieciak" dają synowi i córce rady na temat przetrwania w świecie absurdów, solariów i... kondomów. Przyznacie - całkiem niezły rozstrzał, ale z drugiej strony lepsze to niż setna umoralniająca gadka z pozycji wyższości.

Posłuchaj utworu "Będzie dobrze, dzieciak":

Zeus - "Będziemy dziećmi"

Największe zaskoczenie czerwca? Mimo że mamy dopiero pierwszy dzień wspomnianego miesiąca, Zeus zamknął już plebiscyt, rzucając na Dzień Dziecka mocny i wyrazisty singiel. Refren jest zresztą do pewnego stopnia uniwersalny, jeśli chodzi o możliwości wykorzystania w przeróżne święta. Jego ostatnia linijka to "Będziemy zawsze dziećmi naszych ojców i matek". Proste, a jednak trafia.

Zobacz klip "Będziemy dziećmi":

Sprawdź tekst utworu "Będziemy dziećmi" w serwisie Tekściory.pl!

Legendarny Afrojax - "Dzieci płakały"

Radość radością, uśmiechy uśmiechami, prezenty prezentami... W taki dzień warto jednak zwrócić także uwagę na kawałek, który jest do bólu wulgarny i obrazoburczy, ale traktuje na temat bardzo poważnego problemu, czyli wykorzystywania seksualnego dzieci. Jeśli nawet forma jest mało przystępna, a całość odpycha, nie ma lepszej okazji, by zwrócić uwagę na problemy najmłodszych.

Zobacz klip do utworu "Dzieci płakały":

Dowiedz się więcej na temat: O.S.T.R. | Bonson | W.E.N.A. | KęKę | Onar | Małolat | Dwa Sławy | zeus

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje