Gitara dla początkujących – jak ją wybrać?

Wiele gwiazd rozpoczynało swoją przygodę z muzyką od gitary /materiały prasowe /materiały prasowe

Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z gitarą, pewnie zajrzałeś już do jakiegoś sklepu i przeraziłeś się ilością modeli i rodzajów gitar. Obecnie na rynku dostępny jest sprzęt muzyczny, o którym kilkadziesiąt lat temu można było tylko pomarzyć. Jak odpowiednio dobrać gitarę do nauki i na co zwrócić uwagę podczas jej kupowania?

Określ styl muzyczny

Zanim przystąpisz do nauki gry na gitarze, pomyśl już teraz o tym, jaki styl gry będzie Ci odpowiadał, gdyż od tego zależeć będzie wybór konkretnego modelu. W sklepach masz całą gamę gitar elektrycznych, akustycznych i klasycznych. Między gitarzystami wciąż żywa jest dyskusja na temat tego, jaką gitarę polecić początkującym. Każdy jej rodzaj ma swoje zalety - zanim zdecydujesz się na jeden, dowiedz się więcej.

 

Gitary elektryczne

Jest to typ gitar najrzadziej wybieranych do nauki gry. Częściej rozpoczyna się naukę na gitarze akustycznej lub klasycznej, ale jeżeli jesteś pewien, że muzyka jaką chcesz grać będzie pisana właśnie dla gitary elektrycznej, np. heavy metal, rock czy blues, wówczas śmiało możesz zainwestować w kupno tego modelu.

Reklama

- Pamiętaj jednak, że w gitarze elektrycznej dużo łatwiej przyciska się struny do gryfu, tak więc Twoje opuszki nie będą przyzwyczajone do gry na innym instrumencie. Tym samym możesz napotkać trudności przy próbie przejścia na gitarę akustyczną bądź klasyczną, gdzie konieczne jest użycie większej siły - radzi Adam Kaczarewski , ekspert sklepu Muzyczny.pl.

 

Gitary klasyczne

Jeżeli już podjąłeś decyzję, że na początek wybierzesz bardziej tradycyjny model gitary, to stoi przed Tobą kolejny problem: gitara klasyczna czy akustyczna. Oba modele są dość popularne przy nauce gry i nie zależy to głównie od stylu, w jakim będzie się wykonywać dane utwory.

Teoretycznie, gitara klasyczna jest przeznaczona do wykonywania muzyki poważnej, ale ma też inne walory ważne dla początkującego gitarzysty. Przede wszystkim posiada struny nylonowe, które przy dociskaniu sprawiają mniej bólu. Bąble na palcach są w stanie skutecznie odstraszyć od dalszej nauki, tak więc nylonowe struny mogą być ważnym czynnikiem w doborze instrumentu. Drugą istotną cechą gitary klasycznej jest rodzaj gryfu. Jest on szerszy, przez co łatwiej można ćwiczyć chwyty i rozstaw palców.

 

Gitary akustyczne

Równie często jak gitara klasyczna kupowana jest gitara akustyczna. Służy ona do grania repertuaru rozrywkowego - najbardziej popularnego wśród początkujących gitarzystów. Gitary akustyczne różnią się od gitar klasycznych rodzajem strun. Mają struny metalowe, które są twardsze i trudniej się je dociska, ale z drugiej strony przez to dość szybko wyrabiają się opuszki palców i potem żadna gitara nie sprawia większych problemów.

 

Jakich wad nie musisz się obawiać?

Kiedy kupujemy nową gitarę w sklepie stacjonarnym bądź internetowym, interesuje nas głównie model i ewentualnie design. Czasami jednak może zdarzyć się, że nabywamy lub dostajemy od kogoś gitarę używaną, mającą drobne mankamenty. Również w trakcie użytkowania trudno uniknąć większych lub mniejszych uszkodzeń.

Jakie wady nie pomniejszają jakości brzmienia? Nie musisz przejmować się np. złamaną i ponownie sklejoną główka, gdyż zabieg ten wykonany umiejętnie nie wpływa na wartość instrumentu. Podobnie rzecz się ma z pękniętą płytą wierzchnią. W wielu przypadkach brzmienie gitary pozostaje prawie niezmienione.



Czego unikać?

Zarówno w przypadku sklepów stacjonarnych, jak i internetowych podstawową kwestią jest sposób przechowywania instrumentów. Jeżeli na którymś poczujesz pory z boku gryfu, oznacza to, że gitary nie są trzymane w dobrych warunkach (w sklepie lub magazynie panuje zbyt duża wilgoć) i lepiej zrezygnować z zakupu w takim miejscu. Wilgotność powietrza powinna mieścić się w zakresie 45-55%.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kupno nowej czy używanej gitary pamiętaj, że warto zadbać o nią również w domu, zapewniając odpowiednie warunki, używając do transportu pokrowca i konserwując odpowiednio instrument.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: gitara | gra na gitarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy