Kupujemy miniwieżę. Niewielka cena za najlepszą jakość dźwięku

Miniwieże, które największą popularnością cieszyły się jeszcze kilkanaście lat temu, dziś ponownie wracają do łask. I nic dziwnego, zapewniają przecież dobre brzmienie i zadowalające parametry za rozsądne pieniądze. W gąszczu ofert i specyfikacji nie zawsze można się jednak łatwo odnaleźć. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić, na co osoby zainteresowane zakupem miniwieży powinny w pierwszym rzędzie zwrócić uwagę.

Miniwieża - sprzęt kompletny?

Miniwieże poleca się przede wszystkim osobom, które nie dysponują dostatecznie dużą ilością wolnego miejsca, aby zbudować wieloelementowy, skomplikowany zestaw audio, składający się ze wzmacniacza, tunera radiowego, gramofonu czy odtwarzacza płyt kompaktowych. Można je również zarekomendować osobom, które nie znają się na sprzęcie grającym, a chciałyby mimo wszystko mieć w swoim mieszkaniu kompletny zestaw audio o dobrych parametrach.

Nowoczesne miniwieże nie odstają też dziś znacząco od bardziej tradycyjnych zestawów audio. Pozwalają słuchać ulubionych płyt czy audycji i cieszyć się przy tym dźwiękiem dobrej (a nawet bardzo dobrej) jakości. Duża w tym zapewne zasługa głośników, z którymi są sprzedawane w zestawie: wydaje się, że w wielu przypadkach grają one nie gorzej niż znacznie od nich większe wolnostojące kolumny głośnikowe.

Na co zwracać uwagę?

W popularnych sklepach ze sprzętem elektronicznym, takich jak OleOle, znajdziemy szeroki wybór miniwież. Poszukując miniwieży wszechstronnej i uniwersalnej - a więc takiej, która posłuży nam nawet przez długie lata - powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry (takie, jak np. moc nominalna wzmacniacza i głośników) oraz na obsługiwane przez nią formaty audio (znakomita większość urządzeń może  dziś odtwarzać zarówno pliki w formacie mp3 czy WAV, jak i w bezstratnym formacie FLAC). Istotne jest również to, jakie wejścia i wyjścia audio dostępne są w miniwieży. Gniazdo słuchawkowe lub mikrofonowe, podobnie zresztą, jak wejście antenowe czy liniowe wejście audio AUX (tudzież liniowe wyjście audio), znajdziemy dziś właściwie w każdym urządzeniu. Dodatkowym udogodnieniem będzie również port HDMI, umożliwiający połączenie telewizora i wieży, oraz cyfrowe złącze optyczne.

Warto również sprawdzić, czy dane urządzenie kompatybilne jest z najpopularniejszymi protokołami i technologiami bezprzewodowej transmisji danych, takimi jak Bluetooth czy DLNA. Każdy z nich może znacząco rozszerzyć funkcjonalność miniwieży, umożliwiając jej błyskawiczne parowanie z innymi urządzeniami, takimi jak np. komputer, tablet czy smartfon. Jeśli miniwieża obsługuje standard Bluetooth, powinna być dodatkowo wyposażona w odpowiednie kodeki dźwięku wysokiej rozdzielczości, takie jak np. aptX HD czy LDAC, dzięki którym dźwięk przesyłany będzie do urządzenia w najwyższej możliwej jakości.

Nowoczesne miniwieże charakteryzują się ponadto obecnością czytnika kart SD lub microSD i gniazda USB (oba złącza pozwolą odtwarzać pliki z muzyką z zewnętrznych nośników pamięci). Wiele modeli umożliwia również słuchanie cyfrowego radio DAB+, wiele bowiem wskazuje na to, że w nadchodzących latach to właśnie ten sposób rozgłaszania sygnału radiowego stanie się - tak w Polsce, jak i w państwach Europy Zachodniej - powszechnie obowiązującym standardem. W urządzeniach tego typu warto szukać także equalizera, zwanego też korektorem graficznym, który pozwoli nam dostosować parametry emitowanego dźwięku do naszych upodobań i preferencji. Dodatkową zaletą będzie również niewątpliwie wbudowany moduł Wi-Fi lub port Ethernet, pozwalający szybko podłączyć sprzęt do domowej sieci internetowej.

Dodatki i przydatne funkcje

To, czy dana miniwieża będzie nam mogła posłużyć przez lata, zależy także od dodatków, które do zestawu dołączył producent (czymś takim jest np. pilot bezprzewodowy), oraz różnego rodzaju funkcji specjalnych. To właśnie dzięki nim dane urządzenie można łatwo i szybko zamienić w domowe centrum multimedialnej rozrywki. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość bezpośredniego łączenia miniwieży z popularnymi platformami do streamingu muzyki, takimi, jak Spotify, Tidal czy Deezer.

Warto również zwrócić uwagę, czy sprzęt, na który chcemy wydać pieniądze, współpracuje z którymś z popularnych systemów dźwięku przestrzennego (jeśli tak, będzie ono mogło pełnić funkcję zestawu kina domowego) i czy da się je obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej. W przypadku dodatków i funkcji specjalnych obowiązuje na dobrą sprawę tylko jedna zasada: im jest ich więcej, tym lepiej. Każdy taki element podnosi bowiem funkcjonalność urządzenia, sprawiając jednocześnie, że będzie nam ono z pewnością służyło jeszcze wiele lat po zakupie.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy